Rodzeństwo - 7 życiowych lekcji, których nas uczy

Rodzeństwo - 7 życiowych lekcji, których nas uczy

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Rodzeństwo. Kłócimy się z nim, wypieramy się go, ignorujemy, czepiamy się go i robimy inne niezliczone, niewyobrażalne rzeczy. Chociaż rodzeństwo jest jednym z największych skarbów, jaki możemy mieć w życiu, jest też naszym wrogiem“, z którym walczymy najczęściej. Ale również, bez wątpienia, kochamy je najmocniej.

Związki między rodzeństwem mogą być różne, ale prawda jest taka, że zwykle opierają się one na bezwarunkowej miłości, która zawsze pozostanie, formowana poprzez trudności wspólnego dorastania.

Rodzeństwo – najlepszy prezent od życia

Uśmiecham się, bo jesteś moim bratem. Śmieję się, bo nic nie możesz na to poradzić.

Nie ma lepszego prezentu, który rodzice mogą podarować swoim dzieciom, niż szansa na dorastanie wspólnie z rodzeństwem, kogoś z kim można dzielić się miłością, zabawkami, szczęściem, złością i smutkiem. Oto 7 cennych lekcji, które odbieramy od naszego rodzeństwa:

1. Opieka nad innymi

Jeśli posiadasz rodzeństwo, uczysz się by nie tylko dbać o siebie ale opiekować się innymi. Z rodzeństwem rozwijasz wyjątkowy opiekuńczy instynkt, którego prawdopodobnie nie będziesz mieć w stosunku do żadnych innych osób w swoim życiu.


“Gdy dorastaliśmy, moje rodzeństwo zachowywało się tak, jakby im na mnie nie zależało, ale zawsze wiedziałam, że opiekują się oni mną, i że mogę na nich polegać.”

-Catherine Pulsifer-


Dla świata zewnętrznego, dorastamy i zmieniamy się wraz z upływem czasu. Jednakże, pomiędzy rodzeństwem, wiemy, że nasze wewnętrzne ja – nasze serce – pozostaje niezmienione, pomimo czasu.

Rodzeństwo

2. Cierpliwość

Doświadczając dorastania z rodzeństwem, uczymy się, iż nie zawsze możemy mieć to co chcemy i kiedy chcemy.

Twoje rodzeństwo może przesadzać, dramatyzować, tworzyć najwięcej chaosu jak to tylko możliwe ale wiesz, że koniec końców, zawsze będziecie dla ciebie wsparciem.

Rodzeństwo nie potrzebuje nic mówić. Potrafią siedzieć koło siebie godzinami, bez uczucia żenady i potrafią się nawzajem uspokoić bez potrzeby wypowiedzenia słowa. Zwyczajnie obecność własnego rodzeństwa uczy, iż cokolwiek się stanie, stanie się i wszystko będzie w porządku.

3. Rzucanie sobie wyzwania

Ludzie posiadający rodzeństwo wiedzą najlepiej, iż na wszystko trzeba sobie zasłużyć, i że każdy kto jest ponad tobą ma również kogoś innego, kto stoi ponad nim. Jeśli masz rodzeństwo, to z pewnością jako dzieci rywalizowaliście. Stanowiło to prawdopodobnie źródło ciągłej frustracji ale nauczyło cię to przymuszania się do zrobienia czegoś. I – niewątpliwie – przegrywania.

Dzielenie życia z rodzeństwem pomaga również uczyć się na własnych błędach i błędach innych. Ich gafy są również twoimi w pewnym sensie. To samo dotyczy ich sukcesów.

siostry

4.Dzielenie się

Uczysz się dzielić zarówno rzeczy materialne i niematerialne: twoją przestrzeń, zabawki, twoje ubrania, twoich rodziców, twoje przeznaczenie i wiele innych rzeczy. Jeśli masz rodzeństwo wiesz, że na tym świecie nie ma nic, co byłoby jedynie twoje. W dodatku, w twoim związku z rodzeństwem napotykasz mnóstwo sytuacji, w których musisz przewartościować swoje priorytety wielokrotnie.

Mając rodzeństwo wiesz, że nie istnieje nic co należy jedynie do ciebie w 100%, nawet jeżeli z całej mocy twierdzisz, że jest przeciwnie. Staje się to przedmiotem wielu niekończących się dysput ale w rezultacie wcale się to nie liczy bo posiadanie kogoś z  kim można dzielić się radościami i niepowodzeniami, jest bezcenne.

Co więcej, rodzeństwo żyje ponad czasem, ponieważ pomimo wszystkich lat, które razem spędzili, już zawsze dzielić będą, znane tylko sobie żarty, śmiech, ból, łzy i radości, gdyż więź pomiędzy rodzeństwem trwa zawsze i niewzruszenie.

5. Praca zespołowa i negocjowanie

Jest to trudna lekcja nauczyć się, iż nie jesteśmy pępkiem świata. Uczymy się poprzez własne rodzeństwo, że sukces leży we współpracy z innymi i zrozumieniu, iż nie ma siły mocniejszej niż wzajemne zrozumienie i dążenie do wspólnego celu.


Gdy rodzeństwo działa razem, góry zamieniają się w złoto.

– Chińskie przysłowie –


Warto odłożyć wszystko na bok ponieważ związek pomiędzy rodzeństwem uczy cię, iż różnice są zawsze do przejścia, jeżeli jesteś zdeterminowany i gotowy do współpracy. Od pieszczotliwości dzieciństwa, współpraca i negocjacje z naszym rodzeństwem pomaga nam w zrozumieniu, iż w jedności znajduje się siła.

Dwie dziewczynki

6. Przebaczanie

Przebaczanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, których uczymy się od rodzeństwa. Ile razy słyszałeś swoich rodziców jak mówili “Pogódźcie się, bo inaczej…” Ta groźba nie mogła przekonać cię, że twoje rodzeństwo zasługuje na przebaczenie, ale zaraz potem podalibyście sobie ręce, żeby wyglądało jakbyście sobie wybaczali.

Od tego momentu minęłyby, minuty, godziny pełne wrogości ale jakoś zrozumiałbyś, że przebaczenie i zapomnienie było dla was obojga bardziej korzystne. Ostatecznie, rodzeństwo uczy się wzajemnie, iż nie istnieją między kochającymi się ludźmi przepaście nie do pokonania, zarówno między dziećmi, jak i dorosłymi.

7. Bezwarunkowa miłość

Związek pomiędzy rodzeństwem uczy kochania ponad wszystko inne i doceniania tych, którzy nie mówią nam tego, co chcemy usłyszeć, którzy zadręczają nas, drażnią, kradną nasze rzeczy, którzy chcą tego samego co ty, itd.

Rodzeństwo może się od siebie dystansować w różnych momentach swojego życia, ale pomimo wszystko zawsze pozostaną przyjaciółmi, takimi, których nie musieli wybierać.


“Nie istnieje inna miłość taka jak ta do brata. Nie ma drugiej takiej miłości, taka jaką darzy nas brat.”

Terri Guillemets


Oddałbyś życie za swoje rodzeństwo i oni oddaliby swoje za ciebie. Nieważne co się wydarzy, będziecie się wspierać w biedzie. W istocie, brat czy siostra mogą w takim trudnym czasie stać się superbohaterami.

Krótko mówiąc, rodzeństwo sprawia, że czujemy się niepowtarzalnie i wyjątkowo. Dla nich zawsze będziemy niezastąpieni, tak samo jak i oni dla ciebie. I nie da się tego przecenić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.