Czy chciałabyś, aby Twój partner był inny? Czy chciałabyś, aby był bardziej uważny i rozsądny, a mniej kłótliwy? Jeśli tak, nie jesteś w tym sama. Jest to rodzaj pragnienia, które jest głęboko ukryte w wielu z nas. Często chcemy, aby nasi partnerzy mieli mniej wad, złych nawyków i dziwactw. Mniej zachowań, które irytują nas na co dzień. Mamy jednak jedną radę: nie próbuj zmieniać partnera.
Wszyscy mamy swoje małe wady i osobliwości. Niemniej jednak wielu wciąż pragnie znaleźć idealnego partnera. Kogoś, kto spełnia wszystkie kryteria naszego ideału. Co więcej, nie brakuje osób, które rozpoczynają związek, przyjmując za pewnik, że będą w stanie zmienić te irytujące niuanse, których nie lubią u swojego partnera.
Oosby te mówią sobie: „Jeśli mnie kocha, zmieni się dla mnie”. W końcu miłość wszystko przezwycięża – a przynajmniej w to chcemy wierzyć. Jednak czas mija, a nasz partner się nie zmienia. Jego irytujące cechy nasilają się do tego stopnia, że wspólne życie staje się niemożliwe.
Nikt nie może nikogo zmusić do zmiany, ani też nigdy nie powinniśmy żądać, aby inni zmienili się dla nas. Wszyscy mamy swoje dziwactwa i sposoby zachowania. Wszyscy jesteśmy niedoskonałymi istotami, próbującymi zaakceptować specyfikę innych, aby móc razem funkcjonować i żyć.
Prośby o zmianę są stałym elementem relacji. Czasami mogą być logiczne i niezbędne dla dobra związku, ale najczęściej przynoszą odwrotny skutek.
Nie możesz zmienić swojego partnera
Jeśli chodzi o życie razem jako para, prawdopodobnie zauważyłaś, że wprowadzasz w sobie pewne zmiany, aby Twój zwiazek lepiej funkcjonował. Zarówno małe, jak i duże poświęcenia cementują więzi emocjonalne. Możesz na przykład wprowadzić się do partnera. Możesz także podjąć wysiłek, aby przepracować pewne aspekty swojego charakteru, by osiągnąć bardziej satysfakcjonujący i szczęśliwy związek.
Te zmiany są często konieczne, aby wzmocnić Twój związek i uczynić go silniejszym. Jednak niektóre prośby o zmianę nie są uzasadnione. Są to żądania, które są całkowicie niemożliwe, a czasem nawet szkodliwe. Jeśli ktoś chce, aby jego partner całkowicie się dla niego zmienił, unieważnia go jako osobę.
Więc gdzie jest granica? Gdzie leży ta cienka linia, punkt, w którym zmiana może być korzystna dla obu stron lub szkodliwa dla jednego z partnerów? Sprawdźmy.
Istnieją pewne potrzeby zmiany, które w rzeczywistości działają jako forma kontroli i manipulacji wobec partnera.
Aspekty, których nigdy nie zmienisz w ukochanej osobie
Szansa, przeznaczenie lub pewne decyzje oznaczają, że w każdej chwili możesz znaleźć partnera. Kogoś, kto Cię zauroczy i komu otworzysz drzwi swojego serca. Niemniej jednak osoba, w której tak bardzo się zakochałaś, ma nie tylko własną osobowość, ale także całą masę dziwactw i wad.
Nie możesz odebrać żadnej z tych rzeczy. Kochanie partnera oznacza kochanie go w całości, ze wszystkimi jego plusami i minusami. Nie możesz żądać, co może zachować, a czego musi się pozbyć. Nie próbuj zmieniać partnera. Oto niektóre z aspektów, na które nie mamy wpływu:
- Przeszłość. Składają się na nią wyniki własnych historii, doświadczeń, przeszłych związków, szczęśliwych chwil i traum. Twój partner nie może tego wymazać.
- Osobowość. Niezależnie od tego, czy Twój partner jest introwertyczny, ekstrawertyczny, bardzo wrażliwy, uparty, ambitny, nieśmiały, towarzyski czy neurotyczny, musisz go zaakceptować. Jeśli nie potrafisz, być może tak naprawdę go nie kochasz.
- Jego wartości.
- Poczucie humoru.
- Hobby.
- Jego krąg społeczny, przyjaźnie i korzenie.
- Jego cele.
- Opinie, przekonania, sposób ubierania się i osobiste upodobania.
Jeśli Twój partner ma cechy osobowości i zachowania, których nie lubisz, masz tylko dwie opcje. Zaakceptuj je lub zakończ związek.
Gdy prośba o zmianę jest akceptowalna
Jeśli Twój partner zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada lub utrudnia Twój związek, możesz poprosić go o wprowadzenie pewnych zmian. Jednym z takich przykładów jest posiadanie hermetycznego i niekomunikatywnego partnera. Badania przeprowadzone przez University of Toronto, Dalhousie i Rochester dotyczyły tej kwestii.
Naukowcy stwierdzili, że proszenie partnera o zmianę jest powszechne, zwłaszcza gdy w związku występują konflikty i niepokojące sytuacje. Zauważono, że te zmiany zdarzają się tylko wtedy, gdy dana osoba jest w stanie regulować swoje emocje i ponownie oceniać daną sytuację. Innymi słowy, w pewnych sytuacjach jest dopuszczalne i wskazane, aby poprosić drugą osobę o zmianę zachowania. Oto kilka przykładów:
- Możesz poprosić o zmiany, gdy pojawi się szkodliwa dynamika, która jest problematyczna dla Waszej relacji.
- Możesz poprosić swojego partnera, aby zmodyfikował swoje zachowanie, gdy szkodzi ono również jemu. Mogą to być na przykład uzależnienia lub problemy psychologiczne, z którymi nie chcą się uporać.
Ważne jest, aby pamiętać, że tworząc te prośby, powinnaś mu pomagać, wspierać i wskazywać drogę. Jeśli Twój partner się na to nie zgadza i myśli, że nie musi robić tego, o co prosisz, jasne jest, że macie problem. Zostają Wam tylko dwie opcje. Pierwszą jest poddanie się i zaakceptowanie sytuacji konfliktowej. Drugą jest rozstanie.
Nie próbuj zmieniać partnera
Jeśli Twoim celem jest znalezienie idealnej osoby, a tym bardziej przekształcenie partnera w kogoś, kim nie jest, masz problem. Próba przekształcenia go w osobę, którą chcesz, aby był, nie wchodzi w grę. Jest to forma manipulacji i agresji interpersonalnej. Należy tego unikać za wszelką cenę.
Nie próbuj zmieniać partnera. Możesz jednak zrobić coś innego w tej kwestii. Możesz poprosić o zmiany, które mają na celu rozwiązanie problemów w Waszym związku. Czasami zmiana jest formą rozwoju i nie jest stratą, ale zyskiem na wszystkich poziomach. Warto o tym pamiętać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Braithwaite, S., Holt-Lunstad, J (2017). Romantic relationships and mental health. Current Opinion in Psychology, 13, 120–125. https://doi.org/10.1016/j.copsyc.2016.04.001.
- Caughlin, J. P., Vangelisti, A. L. (2006). Conflict in dating and romantic relationships. In Oetzel, J., Ting-Toomey, S. (Eds), The Sage handbook of conflict communication (pp. 129–157).
- Sisson NM, Wang GA, Le BM, Stellar JE, Impett EA. When We’re Asked to Change: The Role of Suppression and Reappraisal in Partner Change Outcomes. Journal of Social and Personal Relationships. 2022;39(8):2388-2407. doi:10.1177/02654075221078881