Zawroty głowy podczas palenia: dlaczego tak się dzieje?

Kiedy palisz, Twój mózg walczy o odzyskanie tlenu, którego mu odmawiasz. Jest to jeden z powodów, dla których podczas palenia możesz odczuwać zawroty głowy.
Zawroty głowy podczas palenia: dlaczego tak się dzieje?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy właśnie zostałeś palaczem i zdarza Ci się odczuwać zawroty głowy podczas palenia? Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Jest to związane z wpływem tytoniu na układ oddechowy, a także z innymi efektami fizjologicznymi, które wyjaśnimy w poniższym artykule.

Osoby, które dopiero zaczęły palić, częściej doświadczają tego rodzaju zawrotów głowy. Zdarza się to również w przypadku palaczy, którzy rzucili palenie (i mają objawy odstawienia) lub cierpią na choroby układu oddechowego.

Skutki palenia nikotyny

Nikotyna jest związkiem organicznym. To alkaloid występujący w tytoniu (Nicotiana tabacum). Substancja ta powoduje duże uzależnienie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo jest ona wysoce toksyczna. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że częste palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

W małych dawkach nikotyna powoduje wzrost aktywności cholinergicznej. Powoduje to podwyższenie się poziomu aktywacji i czujności. Dlatego jest ona klasyfikowana jako lek psychostymulujący. Zwiększenie spożywanej dawki generuje doznania przyjemności. To dlatego, że pomaga aktywować układ limbiczny poprzez syntezę dopaminy.

Ma również wpływ na poziom kortyzolu, ACTH, prolaktyny, wazopresyny i hormonu wzrostu.

Procesy te powodują, ze wielu regularnych palaczy czuje, że tytoń ich „odpręża”, więc palą więcej, gdy są zdenerwowani. Są jednak eksperci, którzy twierdzą, że wynika to z efektu brania głębokich oddechów, jakie mają miejsce podczas palenia, a nie z samej substancji.

mózg z dymem

Zawroty głowy podczas palenia

Zawroty głowy podczas palenia są dość powszechne, zwłaszcza u osób, które dopiero co zostały palaczami. Jest to również powszechne u osób, które rzuciły palenie dawno temu i wróciły do nawyku, oraz u osób, które rzuciły palenie z dnia na dzień. Przyczyny tego rodzaju zawrotów głowy są różnorodne.

Z jednej strony palenie polega na wielokrotnym wdychaniu substancji, która dostaje się bezpośrednio do płuc. To substancja zarówno toksyczna, jak i drażniąca. Utrudnia optymalne funkcjonowanie układu oddechowego. Mówiąc dokładniej, utrudnia układowi oddechowemu wysyłanie wystarczającej ilości tlenu do mózgu. Tak więc przyczyną zawrotów głowy podczas palenia jest brak tlenu.

Z drugiej strony nikotyna działa zwężająco na naczynia krwionośne, a jej natychmiastowe działanie powoduje ucisk naczyń krwionośnych. W ten sposób krew porusza się szybciej niż zwykle, co może powodować nadciśnienie.

Odurzenie i stosowanie innych substancji

Innym powodem zawrotów głowy podczas palenia jest odurzenie. Dzieje się tak w przypadku, gdy dana osoba spożywa nadmierną ilość substancji i organizm nie jest w stanie jej przetworzyć. Ponadto, zawroty głowy mogą się nasilić, jeśli inne substancje są spożywane razem z tytoniem. Na przykład podczas spożywania alkoholu, co jest niezwykle powszechną praktyką.

Dzieje się tak również z powodu interakcji tytoniu z innymi substancjami toksycznymi. W końcu organizm jest przyzwyczajony do pewnej wewnętrznej równowagi, a wprowadzenie do niego różnych substancji powoduje zaburzenie balansu, co prowadzi do zawrotów głowy i innych objawów.

Zawroty głowy podczas palenia: kto jest na nie bardziej wrażliwy?

Nie tylko ludzie, którzy dopiero zaczęli palić, odczuwają zawroty głowy podczas palenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby cierpiące na choroby płuc, nawet jeśli regularnie palą, mogą również odczuwać podobne objawy. Jest to bezpośrednio związane z uszkodzeniem układu oddechowego za każdym razem, gdy palacz wdycha i wydycha tę toksyczną substancję.

Kilka badań wykazało, że genetyka jednostki – a dokładniej geny neuronalnego receptora nikotynowego (CHRN) – jest powiązana z różnymi zachowaniami związanymi z paleniem. Najważniejsza jest subiektywna reakcja na tytoń podczas wczesnych eksperymentów. Na przykład liczba wypalanych papierosów dziennie, uzależnienie od nikotyny, a także doświadczanie zawrotów głowy..

Możemy potwierdzić, że zawroty głowy są również związane ze strukturą genetyczną nowych palaczy.

Odstawienie nikotyny

Osoby, które paliły przez długi czas, nabyły tolerancję na nikotynę i nagle przestały palić, mogą cierpieć na objawy odstawienia. Wśród nich są zawroty głowy.

Wiąże się to, jak wspomnieliśmy wcześniej, z brakiem równowagi w ciele, które jest przyzwyczajone do czegoś, co nagle zostało mu odebrane. Zmiany zachodzą również na poziomie mózgu. Jak w przypadku każdego zespołu abstynencyjnego, mózg przyzwyczaja się do substancji, której nagle „potrzebuje”, aby móc funkcjonować. Jeśli jej nie otrzyma, reaguje zawrotami głowy i innymi objawami, takimi jak:

  • Objawy fizjologiczne. Zmniejszona częstość akcji serca, zwiększone krążenie obwodowe, przyrost masy ciała, zmniejszenie poziomu adrenaliny i zaburzenia snu.
  • Objawy nastroju. Drażliwość, złość, niepokój, depresja, wrogość.
  • Inne objawy. Senność, niepokój, łaknienie, trudności z koncentracją, bóle głowy.
Mężczyzna z zawrotami głowy od palenia

Podsumowanie

Wyjaśniliśmy niektóre przyczyny zawrotów głowy podczas palenia. Istnieje jednak więcej powiązanych zjawisk na poziomie fizjologicznym i biochemicznym. Na poziomie ogólnym możemy powiedzieć, że podczas palenia mózg walczy o uzyskanie potrzebnego mu tlenu i że tytoń mu go „zabiera”. Z drugiej strony zawroty głowy pojawiają się również z powodu przeciążenia płuc dymem.

Istnieją także inne czynniki związane z zawrotami głowy. Należą do nich zwiększenie uwalniania dopaminy (należy pamiętać, że nikotyna jest substancją psychostymulującą). Ponadto wzrost ciśnienia krwi zwęża naczynia krwionośne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pozuelos, J.; Martinena, P.; Monago, L.; Viejo, D. y Pérez, T. (2000). Farmacología de la nicotina. Medicina Integral, 35 (9): 409-417. Elsevier
  • Stahl, S.M. (2002). Psicofarmacología esencial. Bases neurocientíficas y aplicaciones clínicas. Barcelona: Ariel.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.