Nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem? Oto kilka porad

Społeczeństwo przekazuje nam ideę, że powinniśmy mieć jasność co do naszych ważnych decyzji. W konsekwencji większość z nas czuje, że jeśli wahamy się przy wyborze kariery, pracy lub partnera, jesteśmy zgubieni. Tutaj chcemy dać Ci kilka wskazówek, co możesz zrobić, gdy czujesz, że zgubiłeś swój wewnętrzny kompas.
Nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem? Oto kilka porad
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem. Czujesz się zagubiony i nie możesz znaleźć sensu w większości tego, co robisz. Wszyscy kiedyś się tak czuliśmy. Wszyscy doświadczyliśmy głębokiej egzystencjalnej pustki. Jest niewiele rzeczywistości, które definiują Cię jako człowieka, jako postać niepewną własnej przyszłości, kiedy po prostu nie wiesz, jaką drogę wybrać.

Być może wybrałeś pewien kierunek studiów, a skończysz na pracy w obszarze, który jest zupełnie inną dziedziną. Przez chwilę przyjmujesz za pewnik, że to Cię uszczęśliwia i że tego właśnie chcesz. Nadchodzi jednak czas, kiedy w Twoim zamku z piasku pojawiają się pęknięcia. Ktoś może na przykład zauważyć, że zacząłeś dużo narzekać i zapyta, dlaczego wykonujesz tę pracę, jeśli wpędza Cię w tak złe samopoczucie.

Pragnienie zmiany czy wątpliwości nie są niczym szczególnym. Jednak, gdy przechodzisz przez kryzys spowodowany tym, że znalazłeś rysy w swoich fundamentach, masz tendencję do odczuwania paniki. W końcu nikt nie lubi kryzysów, mimo że są to częstse i normalne zjawiska.

Z biegiem czasu zmieniasz się, Twoje zainteresowania są różne i musisz otworzyć się na inne ścieżki. Akceptacja i umiejętność zarządzania tym procesem kształtuje Twoją ewolucję.

„Musimy odpuścić życie, które sobie zaplanowaliśmy, aby zaakceptować to, które na nas czeka”.

-Joseph Campbell-

dziewczyna na drodze
Kiedy ogarnia Cię niepewność i nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, musisz wykonać akt introspekcji

Kilka wskazówek, gdy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem

Być może będziesz musiał przeformułować swoje postanowienia. Być może będziesz potrzebować tylko niewielkiej zmiany – a może będzie to cała osobista rewolucja. Kiedy czujesz, że utknąłeś i jesteś sfrustrowany, ponieważ nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest przećwiczenie wewnętrznego dialogu.

Dobrym początkiem będzie zamknięcie się na chwilę w skorupie swojego umysłu, aby wejść w proces introspekcji. Z reguły nigdy nie masz na to czasu. Twoja codzienność jest zwykle chaotyczna, wymagająca i hałaśliwa. W konsekwencji, prawie nie zdając sobie z tego sprawy, odcinasz się od swojego wewnętrznego świata, który woła, abyś przestał, ponieważ ma Ci coś do powiedzenia.

Zobaczmy, jakie strategie mogą pomóc w tych sytuacjach.

Zmiany są częścią życia. Kiedy nie wiesz, w którym kierunku pójść lub co zrobić, nadszedł czas, aby ukształtować zmianę, najpierw analizując swoje wartości i cele.

Przeanalizuj to, gdzie jesteś teraz

Zacznij od wyjaśnienia sobie swojej obecnej sytuacji. Jakie zmiany zaszły w Twoim środowisku i spowodowały ten kryzys?

Zamiast dać się ponieść frustracji i niepokojowi związanemu z tym, że nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, zadaj sobie kilka pytań, aby osiągnąć jasność umysłu na temat teraźniejszości:

  • Czy czynności, które teraz wykonujesz, identyfikują Cię, nadają znaczenie codzienności i sprawiają, że jesteś szczęśliwy? Może to być na przykład Twoja praca, studia i hobby.
  • Czy naprawdę robisz to, co chcesz robić?
  • Jesteś zadowolony z ludzi wokół Ciebie? Czy jest ktoś, kto powoduje więcej irytacji niż radości?
  • Jak widzisz siebie za pięć lat? Czy jesteś zadowolony ze swojej perspektywy na przyszłość, czy powinieneś ją zmienić?

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na te pytania.

Wyjaśnij swoje wartości i cele

Od czasu do czasu warto aktualizować swoje wartości i cele. Ludzie się zmieniają, podobnie jak okoliczności, przez co nie zawsze jesteś w miejscu, w którym czujesz się komfortowo. Badania przeprowadzone przez Clermont Auvergne University (Francja) wykazały, że pandemia i jej skutki odbiły się na wielu z nas.

Świat się zmienił. Dlatego logiczne jest, że wiele rzeczywistości, które uważaliśmy za oczywiste (praca, przyszłość, relacje), przeżywa kryzys. Jest więcej niż konieczne, abyś zastanowił się nad tym, jakie wartości i cele obecnie Cię definiują.

Zastanów się, co Cię inspiruje

Spójrz poza swoją najbliższą rzeczywistość, swoje rutyny i ludzi wokół Ciebie. Co tak naprawdę Cię inspiruje, ekscytuje, przyspiesza bicie serca i wypełnia umysł możliwościami, marzeniami i pragnieniami? Pomyśl o tym, odpowiadając na kilka dodatkowych pytań:

  • Jaka praca sprawiłaby, że byłbyś szczęśliwy i spełniony?
  • Jakie zajęcia Cię interesują i czego chciałbyś spróbować?
  • Jacy ludzie Cię inspirują? Co przychodzi Ci na myśl, gdy ich widzisz lub słyszysz?

To, co Cię inspiruje, może dać Ci nowe powody do zainicjowania zmian. Nadzieja jest motorem motywacji.

Kiedy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, pamiętaj o swoich talentach

Wszyscy mamy pewne umiejętności. Własne talenty, które odróżniają nas od reszty i które pozwalają nam cieszyć się poczuciem własnej skuteczności. Pamiętaj o nich i skup się na nich. Te wyjątkowe zdolności wyznaczą ścieżkę, która zbliży Cię do nowego, ważnego etapu w Twoim życiu.

Oprócz tego powinieneś również zastanowić się, jakie są Twoje mocne strony. Może to być na przykład empatia, kreatywność, stanowczość, wrażliwość, pewność siebie i inne. To składniki odżywcze, które dodadzą Ci siły w chwilach niepewności.

Kobieta patrząca na szczyt góry
Oprócz przeglądu swoich wartości w czasach kryzysu, weź pod uwagę również swoją intuicję. To głos Twojego sumienia, gdy nie wiesz, co robić w życiu

Otwórz się na nowe doświadczenia, masz cały świat do odkrycia

Być może spędziłeś wiele lat, sterując swoje życie w określonym kierunku. Jednak teraz zaczynasz wątpić w to, co wcześniej wydawało się tak jasne. Nagle tam, gdzie wcześniej widziałeś logiczne działania, teraz zaczynasz dostrzegać szereg możliwości. Zaczynasz widzieć alternatywy, które mogą Ci się spodobać nawet bardziej niż te, które wybrałeś wcześniej.

Może czas zmienić tory i złapać kolejny pociąg. Świat jest pełen możliwości. Czekają na Ciebie niezwykli ludzie do poznania i zawody, które mogą nadać Ci realne znaczenie zarówno zawodowo, jak i osobiście.

Podejmij działanie. Zacznij odkrywać nowe doświadczenia, zdobywać nowe umiejętności i poznawać nowych ludzi. Wkrótce znajdziesz się na właściwym kursie. Ten, który naprawdę Cię satysfakcjonuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.