Negatywne myślenie o innych to naprawdę paskudny nawyk!

Ludzie, których cechuje paskudny nawyk, jakim jest negatywne myślenie o innych, często nie widzą u ludzi niczego pozytywnego. Niestety ich życie towarzyskie i emocjonalne staje się wtedy bardzo zubożałe, co może nawet prowadzić do ciągłego ranienia innych osób w ich otoczeniu.
Negatywne myślenie o innych to naprawdę paskudny nawyk!
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Negatywne myślenie o innych to zły nawyk wynikający głównie z uprzedzeń. Najgorsze jest to, że takie zachowanie jest zwykle oparte o myślenie życzeniowe, czy też prorocze. Innymi słowy, jest to oczekiwanie, że ktoś będzie się źle zachowywał lub nam szkodził. I często staje się to rzeczywistością z powodu zachowania tych, którzy takie przekonania właśnie żywią.

Ci, których cechuje negatywne myślenie o innych, to zwykle ludzie, którzy mieli w przeszłości zaskakujące i niekorzystne doświadczenia. Takie sytuacje nie stanowią problemu na pierwszy rzut oka. Wszystko opiera się bowiem o brak dalszego zarządzania takimi doświadczeniami.

Takie osoby są w efekcie tego zmęczone, mają też stronniczy, mocno spolaryzowany pogląd na świat. A to niestety często prowadzi do dalszych szkód.

Trudno jest pogodzić się z byciem rozczarowanym przez innych. Co więcej, jest to bolesne doświadczenie, które nie jest łatwe do pokonania. Głównie dlatego, że z Twojej perspektywy stanowi to oszustwo, utratę zaufania lub lekceważenie.

Jednak to tylko od Ciebie zależy, czy poradzisz sobie z bólem, czy też pozostaniesz w zasięgu jego władzy.

„Kto jest nadmiernie podejrzliwy, sam przyciąga do siebie podejrzenia o zdradę”.
– Wolter –

Negatywne myślenie o innych

Ludzie, których cechuje paskudny nawyk, jakim jest negatywne myślenie o innych, często nie widzą u ludzi niczego pozytywnego. Niestety ich życie towarzyskie i emocjonalne staje się wtedy bardzo zubożałe, co może nawet prowadzić do ciągłego ranienia innych osób w ich otoczeniu.

Zły nawyk, jakim jest negatywne myślenie o innych, jest sposobem przewidywania różnych możliwych szkód i problemów. Wywodzi się on z przekonania o tym, że ktoś Cię oszuka prędzej czy później, jeśli nie będziesz wystarczająco czujny. Albo że musisz być stale gotów do obrony.

Czasami ludzie krzywdzą innych, aby uniknąć krzywdy z ich strony. W każdym razie oczekują najgorszego, ponieważ starają się zapobiegać różnego rodzaju niekorzystnym niespodziankom.

Smutna kobieta

Efektem tego jest to, że osoby takie wokół siebie tworzą zbędne i defensywne połączenia z innymi, niezależnie od tego, czy ten ktoś drugi na to zasługuje. W ten sposób pozbawiają się radości z przebywania w czyimś towarzystwie będąc takimi, jakimi są, bez masek i zasłon. Podobnie przestają doświadczać radości z nawiązania bliskiej więzi z kimś innym.

Co najgorsze, takie osoby ostatecznie prowadzą innych do spełniania tych wszystkich negatywnych oczekiwań w taki czy inny sposób. Nieufna osoba może jedynie wzbudzać nieufność i dystans. To magnes na negatywne otoczenie. W konsekwencji skutkuje to napiętą i defensywną sytuacją.

Pies chętniej Cię zaatakuje, gdy wyczuje Twój strach. Dzieje się tak dlatego, że zwierzę interpretuje go jako gotowość do walki. Ludzie mają podobnie działający instynkt.

Negatywne doświadczenia z przeszłości

Osoba, która źle myśli o innych, odczuwa ból, nawet jeśli się do tego nie przyzna. Ten nawyk wyczerpuje ich dobre samopoczucie i podtrzymuje płomień dawnych rozczarowań. Osoby takie mogą również zacząć wykazywać szkodliwe zachowania wobec innych ze względu na swoją postawę obronną.

Rozgniewana para

Kiedy dana osoba nie zajmuje się swoim bólem i nie pielęgnuje go w sobie, używa go jako osi, wokół której się obraca. Ludzie, którzy wcześniej zostali zranieni, zawsze będą mieli powód, by nie ufać innym. Za tą ich postawą kryje się jednak spore rozczarowanie. Dość często miało to związek z kimś, kogo głęboko kochali lub na kim polegali i się zawiedli.

Ich odrzucenie, porzucenie lub krzywda były dla nich zaskoczeniem. Właśnie to miało na takie osoby największy wpływ. Zawiedzione przez kogoś, komu kiedyś ufały. Ktoś, kto padł ofiarą takiej sytuacji, często obwinia samego siebie i nie ma zamiaru znów być zaskoczonym.

Rozpoznaj swój ból

Każda osoba ma zdolność zawodzenia innych i zawiedzenia się na innych. Nikt nie przechodzi przez życie nietknięty pod tym względem. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie są ani aniołami, ani też demonami. Nikt z nas nie jest idealny i wszyscy kogoś krzywdzą prędzej, czy później.

Nieufność ludzka nie ułatwia nikomu życia. Wręcz przeciwnie. Po prostu zamienia Twoje rozczarowanie w centralny punkt Twojego życia i więzi Cię w nim. Wyjściem z tej sytuacji nie jest wzmocnienie swojej obrony i po prostu przestawienie się na ufanie wszystkim dookoła z dnia na dzień. Raczej chodzi tutaj o powrót do tych wszystkich sytuacji, które były dla Ciebie tak trudne.

Musisz wybaczyć i pozwolić odejść. Chodzi tu głównie o sposób na pokój z samym sobą i Twoje poczucie własnej wartości. Jeśli komuś ufasz, a on Cię oszuka lub zawiedzie, to takie postępowanie jest czymś głęboko osobistym nie dla Ciebie, ale właśnie dla tego kogoś. Ktoś popełnił błąd, ponieważ Ty zrobiłeś właściwą rzecz: zaufałeś mu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vivalda, N. (2016). Paulo o los riesgos espirituales de la altivez intelectual: Impertinencia cognitiva y castigo en El condenado por desconfiado. Bulletin of the Comediantes, 68(2), 22-45.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.