Niektórym wydaje się, że zestresowani nauczyciele są jednymi osobami, które odczuwają konsekwencje tego stresu. Brak satysfakcji oraz wycieńczenie negatywnie wpływa na wydajność pracy.
Jest to szczególnie prawdziwe jeśli pomyślisz co dzieje się, kiedy jakość pracy nauczycieli drastycznie spada. W końcu to właśnie nauczyciele w znaczącej mierze odpowiedzialni są za edukację naszych dzieci.
To dlatego tak ważne jest, by w końcu pomyśleć o tym, co możemy zrobić my, by nasi nauczyciele byli mniej zestresowani. Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na poziom stresu u nauczycieli. Każdy z nas posiada zdolność wywierania wpływu na te czynniki oraz poprawy sytuacji nauczycieli, tak by mogli oni jak najlepiej wykonywać swoją pracę.
“Nauczyciel wpływa na całą wieczność; nigdy nie może powiedzieć, gdzie kończy się jego wpływ.”
-Henry Adams-
Problem zestresowanych nauczycieli
Wiele badań koncentruje się na stresie związanym z pracą u osób wykonujących różne profesje. Z 6. Narodowej ankiety nt. warunków pracy w Hiszpanii (2007) naukowcy dowiedzieli się, że 54,2% nauczycieli doświadcza stresu związanego z pracą. Biorąc pod uwagę, że to ponad połowa hiszpańskich nauczycieli, trzeba przyznać, że liczba ta jest co najmniej niepokojąca.
To samo badanie ujawniło, iż 19,6% nauczycieli twierdziło, że ich praca negatywnie odbija się na ich zdrowiu. To nie wszystko. Podobne liczby wskazywały na to, że nauczyciele mają problemy z zasypianiem oraz często czują się zmęczeni. Wielu z nich miewa bóle głowy oraz często czuje napięcie i poddenerwowanie.
W 2011 przeprowadzono następną taką ankietę w Hiszpanii i odkryto, że 33,9% nauczycieli narzeka na zbyt dużą ilość pracy. Aby zakończyć wszystkie obowiązki muszą brać nieodpłatne nadgodziny. Niestety liczby te korespondują z wynikami innych, podobnych badań.
“Jeśli masz kogoś postawić na piedestale, niech będą to nauczyciele. Są bohaterami społeczeństwa.”
Badania przeprowadzone przez Gil-Monte (2012) wykazały, że co drugi nauczyciel posiada wysoki lub bardzo wysoki poziom stresu. Ponadto, negatywnie wpływa to na zdrowie psychiczne i fizyczne. Na koniec, brak satysfakcji oraz presja w pracy wywołują objawy depresji i zaburzeń lękowych.
Czym nauczyciele stresują się najbardziej?
Jednak czym tak naprawdę stresują się tak bardzo nauczyciele? Czy są to czynniki wewnętrzne czy zewnętrzne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Różne badania wykazały, że głównym źródłem stresu są uczniowie oraz ich rodziny. Jedną z przyczyn jest brak zainteresowania nauką oraz niska motywacja. Problemy z dyscypliną w klasie również powodują silny stres.
Rodziny uczniów są również ważnym czynnikiem stresu. A to dlatego, że nie doceniają one pracy, jaką wykonują nauczyciele. Ponadto jest to dość stresujące, kiedy rodzice nie współpracują, ani nie wspierają ich pracy w edukowaniu oraz wychowywaniu dzieci.
To właśnie w tym miejscu możemy wykazać się drobną inicjatywą. Jako społeczeństwo i jako rodzice uczniów, powinniśmy uznać oraz docenić to jak trudna może bywać ta praca. Musimy pamiętać, że są to profesjonaliści zajmujący się edukacją, zatem leży w interesie nas wszystkich, by stosować się do ich porad podczas wywiadówek.
“Myślę, że profesje związane z edukacją przyczyniają się do przyszłości naszego społeczeństwa bardziej, niż jakikolwiek inny zawód.”
-John Wooden-
Wskazówki te mogą być trudne do zastosowania w praktyce, jednak jeśli będziemy o nich pamiętać, sytuacja z pewnością zmieni się na lepsze. Nie tylko atmosfera w klasie, ale i również w Twoim domu i w życiu Twoich dzieci. Zmotywowani nauczyciele, którzy czują aprobatę i wsparcie będą mniej zestresowani i jednocześnie lepiej wykonają swoją pracę.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Tra Nguyen i Lonely Planet.