Filantropia jest nie tylko dla bogatych

Filantropia jest nie tylko dla bogatych
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Filantropia oznacza pomaganie twoim bliźnim dla samego dobra. Innymi słowy, nie żądasz niczego w zamian ani nie oczekujesz przysługi w przyszłości. To jak bezwarunkowa miłość, nienastawiona na zysk. Słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza “miłość dla ludzkości”. Dlatego też uczucia altruistyczne nie są tylko dla ludzi z pieniędzmi. Jest to podejście, które każdy może mieć.

Wiele znanych postaci to ambasadorzy organizacji non-profit i podobnych organizacji. Wspierają projekty i pracują na rzecz zdrowia i edukacji dzieci upośledzonych. Jednak filantropia nie jest tylko dla bogatych ludzi. To nie jest kwestia pieniędzy, lecz wielkoduszności, chęci, świadomości i współczucia.

Empatia i dobroczynność

Filantropia to uczucie, które wynika z uczciwego pragnienia, aby się udzielać. Polega na podejmowaniu akcji społecznych lub dokonywaniu darowizn, które naprawdę przynoszą korzyści innym osobom. Ale jak mówiliśmy, robisz to bez nadziei na nagrodę.

Pomoc twoim bliźnim zajmuje mniej niż myślisz. Wszyscy możemy w pewnym stopniu przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa. Na przykład możesz zrobić proste rzeczy, takie jak oszczędzanie wody, recykling lub przekazywanie ubrań, pieniędzy albo jedzenia. Wszystko to ma wpływ na najbardziej potrzebujące części społeczeństwa. Nie możesz napełnić oceanu bez kropli wody.

Filantropia - dary

Profil psychologiczny filantropów

Eksperci twierdzą, że istnieją dwie osobiste sytuacje, które zwiększają prawdopodobieństwo, że ktoś odczuje potrzebę wczuwania się w czyjąś sytuację i udzielenia im pomocy. Wychodząc z tych dwóch scenariuszy, istnieją dwa różne rodzaje filantropów.

  • Skomplikowana sytuacja emocjonalna. Innymi słowy, stają się bardziej hojni, ponieważ przeszli przez psychologiczne lub mentalne zmiany, które motywują ich do pomocy. Tego rodzaju problemy zwykle pochodzą z niskiej samooceny. Tak więc ten filantrop próbuje lepiej się czuć, wyciągając pomocną dłoń ku dobrej sprawie.
  • Empatia z podobieństwa. Innymi słowy, ludzie ci podłapują i odczuwają uczucia innych ludzi. To są ludzie, którzy pozwalają, aby opowieści innych ludzi ich dotykały. Czują ból innych ludzi jako swój własny, więc próbują połączyć się z nimi, pomagając wyciągnąć ich ze złych sytuacji.

Wiedza na temat dawania

Jeśli nie możesz dać sobie tego, czego potrzebujesz, nie będzie łatwo pomóc innym. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć czy rzeczywiście możesz pomóc. Oznacza to, czy masz niezbędne narzędzia, umiejętności i siłę psychiczną, aby mieć pozytywny wpływ na sprawę.

Filantropia nie może się zdarzyć, jeśli nie masz samoświadomości. Jeśli nie jesteś pewien, że możesz poprawić równowagę społeczną, lepiej w to nie wchodzić. Ostatecznie możesz zrobić odwrotnie i spowolnić, a nawet pogorszyć sytuację.

Filantropia

Musisz mieć dobre intencje. Ale musisz także mieć odpowiednie środki, aby poradzić sobie z tymi problemami. Musisz być odpowiednio przygotowany i mieć grupę ekspertów, którzy mogą pomóc.

Czym nie jest filantropia

Wiele firm błędnie określa ich działania społeczne jako filantropię korporacyjną. Jednak firmy te mają interesy, głównie gospodarcze, dlatego oczywiście nie widzimy ich działań jako całkowicie bezinteresownych. Filantropia ma więcej wspólnego z tzw. “Trzecim sektorem”. Innymi słowy, działa poprzez działania wolontariuszy, a nie ze względu na prywatne lub rządowe interesy.

Jednak istnieje także fałszywy altruizm. Jest to rodzaj wyrachowanego dobra, które ktoś robi z nastawionej z góry pozycji władzy. Opierają się na zepsutej idei wyższości.

Ponieważ mam więcej pieniędzy lub władzy niż ty, dam ci moje resztki. I nie zapomnij mi podziękować, bo bez nich byłbyś niczym.” Musisz uważać, ponieważ nie ma to nic wspólnego z filantropią. Jest to po prostu arogancka, okrutna i tyrańska postawa.

Filantropia

Jednym z interesujących przykładów była kontrowersja wokół najbogatszego człowieka na świecie: Billa Gatesa, właściciela Microsoftu. Wielu ludzi zaczęło wątpić w jego dobre intencje. Myśleli, że jego jedynym celem jest poprawienie wizerunku jego firmy.

Nie każda organizacja charytatywna jest filantropią i nie każda filantropia jest charytatywna. Różnica polega na tym, że choć działalność charytatywna polega na zapewnieniu wsparcia, filantropia stara się rozwiązywać problemy społeczne raz na zawsze.

“Daj człowiekowi rybę, a nakarmisz go na jeden dzień. Naucz człowieka łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie.

-Chińskie przysłowie-

Mizantropia: pierwszy krok?

Przeciwieństwem filantropii jest mizantropia. Jest to tendencja do odczuwania niechęci do wszystkiego w odniesieniu do ludzkości. Mizantropowie nie tylko odczuwają odrazę do pewnych ludzi, ale odczuwają je w stosunku do wszystkich ludzi. Mają uniwersalną niechęć, nienawidzą wszystkich.

Jednak wiele osób uważa to za krok przed filantropią. Ta idea pochodzi od przekonań, jeśli chcesz pomagać innym, musisz rozpoznać niesprawiedliwość świata, a także ludzką niezdolność do rozwiązania naszych problemów. Innymi słowy, rozumieć, że są inni ludzie, którzy nie starają się czynić dobra i ludzie, którzy czynią zło, nawet gdy próbują pomóc.

Dlatego musisz zdawać sobie sprawę z egoizmu i chciwości innych ludzi. Tylko wtedy będziesz w stanie zwalczać nierówności i zmieniać świat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.