Naucz się czuć się dobrze z samym sobą

Chociaż brzmi to niepoważnie, wiele dorosłych ludzi nie potrafi czuć się dobrze z samym sobą. Prowadzi to do zależności emocjonalnej.

Jak czuć się dobrze z samym sobą?

Wiele dorosłych ludzi nie potrafi czuć się dobrze z samym sobą. Samotność powoduje u nich taki dyskomfort, że ciągle szukają towarzystwa, niezależnie czy jest ono wysokiej jakości, czy nie. Trzeba jednak zrozumieć, że to z sobą samym przebywa się przez całe życie. Dlatego ważne jest zrozumienie, że czuć się dobrze z samym sobą to czuć się dobrze w ogóle.

Samotność powoduje złe samopoczucie, ponieważ nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Żyjemy pogrążeni w hałasie, skupieni na innych i odłączeni od nas samych. Gdy inni odchodzą, cisza denerwuje nas, a usłyszenie wewnętrznego głosu powoduje panikę.

Niezdolność do czucia się dobrze z samym sobą uniemożliwia nam poznanie siebie samych w pełni. Co więcej, prowadzi do wchodzenia w szkodliwe relacje zależności, które nie bazują na miłości, ale na strachu przed porzuceniem.

Gdy czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy wolni. Powinniśmy polegać na jedynej osobie, która nigdy nas nie opuści – na nas samych. Związki powinny być wyborem, a nie koniecznością. Wówczas wybiera się osoby, z którymi faktycznie chce się dzielić czas i nie ma się trudności z kończeniem toksycznych relacji.

Kobieta na plaży

Czuć się dobrze z samym sobą

Warto podkreślić, że poszukiwanie kontaktu z innymi i wchodzenie w związki jest całkowicie zdrowe i naturalne. Jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy interakcji, by zachować zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jednak najwięcej czasu spędza się samemu ze sobą. Dlaczego więc uciekać od siebie, zamiast dążyć do poznania siebie samego? Z pewnością efekty cię zaskoczą.

Daj sobie szansę

Jeśli trudno ci być z sobą samym, zapewne po prostu nie jesteś do tego przyzwyczajony. Nie dałeś sobie szansy poznać sam siebie, bo zawsze byłeś otoczony innymi. Dlatego ważne jest, byś podjął świadomy wysiłek na rzecz spędzania czasu sam ze sobą. Spróbuj pokonać początkowe złe samopoczucie i stopniowo przyzwyczajaj się do wyłącznie swojej obecności.

Wystarczy, że na początek przestaniesz szukać na siłę kontaktu z innymi, by uniknąć samotnościGdy się ona pojawi, nie uciekaj od niej, zaakceptuj ją i przekonaj się, jak czujesz się sam ze sobą.

Skoncentruj się na sobie

Często zależność emocjonalna prowadzi do uzależnienia od drugiej osoby. Koncentrujemy się wówczas na jej potrzebach i oczekiwaniach oraz na natychmiastowym ich spełnianiu. Wkładamy w to całą naszą energię i czas, zapominając o nas samych.

Najpierw postaraj się odzyskać czas i mentalną energię, którą zwykle poświęcasz innym i zainwestuj ją w siebie. Zapytaj siebie, jak się czujesz, czego potrzebujesz, czego pragniesz, na co masz ochotę. Uczyń z tego swój priorytet i najpierw zadbaj o siebie.

Może na początku będziesz odczuwać to jako zachowanie egoistyczne czy nienaturalne. Nic bardziej mylnego. Ty sam jesteś swoją największą odpowiedzialnością. Nie możesz w zdrowy sposób kochać i dbać o innych, jeśli nie kochasz siebie i nie dbasz o siebie samego.

Pielęgnuj relację z samym sobą

Nie zapominaj o dbaniu o relację z samym sobą. Gdy kogoś kochasz, słuchasz, oferujesz ciepłe słowa, pocieszasz, poświęcasz swój czas. Podaruj to samo sobie samemu.

Znajduj regularnie czas na spotkania z samym sobą, których jedynym celem ma być cieszenie się samotnością. Możesz wziąć relaksującą kąpiel, obejrzeć ulubiony film, ugotować coś nowego…Celem jest poświęcenie czasu samemu sobie i czerpanie z tego przyjemności.

Twarz w lusterku

Bycie samemu to przyjemność

Możliwe, że odkryjesz części ciebie, które ci się nie spodobają. Być może nosisz w sobie dawne rany, lęk lub gniew. Może cię to zaniepokoić. Miej wówczas na uwadze, że prawdopodobnie od lat przykrywasz te uczucia obecnością innych i dopiero teraz wychodzą one na światło dzienne.

Zamiast wracać do punktu wyjścia, miej odwagę zostać sam ze sobą. Przyjrzyj się swoim ciemnym stronom i przepracuj je, jeśli zachodzi taka konieczność. Gdy zaczniesz bezwarunkowo dbać o siebie i staniesz się swoim najlepszym przyjacielem i sojusznikiem, życie stanie się prostsze, a samotność nie będzie ci dokuczać.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Blasco, C. (2005). Dependencia emocional. In I Congreso Virtual de Psiquiatría 1 de Febrero-15 de Marzo 2000 [citado:*]; Conferencia 6-CI-A:[52 pantallas]. Disponible en: http://www. psiquiatria. com/congreso/mesas/mesa6/conferencias/6_ci_a. htm.
  • Savater, F. (1988). El amor propio y la fundación de los valores. Revista del Centro de Estudios Constitucionales, (1), 377-420.
Scroll to Top