Nastroje i emocje – jaka jest między nimi różnica?

Twoje nastroje i emocje są podobne, ale pod pewnymi względami różne. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polegają te różnice.

serce reprezentujące nastroje i emocje.

Wyglądają tak samo, ale tak nie jest. Rzeczywiście, twoje nastroje i emocje wskazują na dwa podobne, ale różne zjawiska. Specyfika, która ogranicza każdy wymiar, pozwala lepiej zrozumieć swoje zachowanie, stan psychiczny i sposób interakcji z otoczeniem. W końcu to, co czujesz, jest wszystkim.

Można powiedzieć, że nastroje i emocje różni przede wszystkim czas. Emocje należą do twojego ciała i pojawiają się jako pierwsze; robią to niezwykle szybko. Później przychodzi ich mentalna reprezentacja, twoje uczucia. Wreszcie pojawia się bardziej złożona faza, w której wiele z tych uczuć można połączyć, pozostawiając odcisk określonego stanu umysłu.

To wyrafinowany proces, który zachęca do podążania w tym czy innym kierunku. Podczas gdy emocje zaczynają się od reakcji psychofizjologicznych na określone bodźce, nastroje są bardziej uogólnione i zależą od wielu czynników, których nie zawsze można zidentyfikować. Na przykład możesz spędzić kilka dni z irytacją i nie do końca wiedzieć dlaczego.

Zrozumienie różnicy między swoimi emocjami a nastrojami ułatwi ci lepsze radzenie sobie z nimi.

„Jak się nauczyliśmy, nie wybieramy emocji, których doświadczamy”.

-Paweł Ekman-

Uśmiechnięta kobieta

Nastroje i emocje – różnice

Jak się ostatnio czułeś? Niski, bez wielkiego pragnienia czegokolwiek i może smutny? Odpowiadając na to proste pytanie, będziesz już mówił o swoim stanie umysłu. Emocje zabarwiają twoje życie, ale twój stan umysłu nadaje bardziej stabilny i trwały ton. W rzeczywistości emocja jest krótkotrwałym uczuciem, które zwykle jest skierowane do źródła.

Psycholog Paul Ekman wyjaśnił podstawowe różnice między tymi dwoma wymiarami w swojej książce The Nature Of Emotion. Twierdził, że słabe zrozumienie i zarządzanie nimi może nam płatać figle.

Jak powiedział Daniel Goleman, emocjonalna samokontrola jest podstawą wszelkich osiągnięć. Dlatego zrozumienie, co się z tobą dzieje i dlaczego, pozwoli ci uregulować swoją samokontrolę, aby zawsze uzyskać to, czego chcesz. Przyjrzyjmy się teraz różnicom między nastrojami a emocjami.

Emocje są częścią procesu regulacyjnego, który pomaga znacznie lepiej dostosować się do otoczenia.

1. Różne cele nastrojów i emocji

Po co są nastroje i emocje? Wiemy, że oba te czynniki determinują Twoje samopoczucie lub dyskomfort psychiczny. Jednak każdy z nich spełnia również określony cel:

  • Emocje mają na celu ułatwienie Ci adaptacji do wydarzeń (bodźców) w Twoim otoczeniu. Definiują natychmiastową reakcję psychofizjologiczną na określony bodziec i robią to poprzez uwolnienie serii neuroprzekaźników.
  • Nastroje to mieszanka emocji i uczuć nagromadzonych przez kilka dni. Innymi słowy, twoje nastroje to stany, w których łączy się twój psychiczny, emocjonalny i fizyczny dyskomfort lub dobre samopoczucie. Te wieloczynnikowe doświadczenia nie mają celu. W rzeczywistości są tymczasową reakcją na nagromadzenie psycho-emocjonalnych wrażeń.

2. Czas trwania: emocje są szybsze i bardziej ulotne

Paul Ekman zwraca uwagę, że emocje są intensywnymi, ale krótkimi doznaniami, które mogą trwać kilka sekund lub kilka minut. Jednak nastroje towarzyszą ci przez wiele godzin, a nawet dni. Są to chwile, kiedy czujesz się szczególnie przygnębiony lub zmotywowany i pełen energii.

Z drugiej strony, jeśli czujesz się apatyczny lub beznadziejny przez kilka tygodni lub miesięcy, najprawdopodobniej będzie to zaburzenie afektywne. Na przykład sezonowe zaburzenie afektywne lub zaburzenie depresyjne, takie jak dystymia.

Na Twój nastrój może wpływać otoczenie, stan psychiczny, a także ciało. Ponadto dieta i ćwiczenia fizyczne również wpływają na samopoczucie.

3. Wyzwalacze: co powoduje nastroje i emocje?

Naukowcy z Canterbury Christ Church University (Wielka Brytania) przeprowadzili badanie, aby zrozumieć różnicę między nastrojami a emocjami. Twierdzili, że o ich wyglądzie decydują różne czynniki wyzwalające. Na przykład teoria Jamesa-Lange’a sugeruje, że pochodzenie emocji jest związane z fizjologicznymi reakcjami na bodźce.

Na przykład wyobraź sobie, że kiedy idziesz do pracy, okazuje się, że komputer, na którym pracujesz, nie uruchamia się. Twoją reakcją emocjonalną jest napięcie, a za nimi gniew lub frustracja, ponieważ środki, które podejmujesz, nie działają. Jednak wyzwalacz, który kształtuje twój nastrój, jest złożony i pojawia się z czasem; to nie jest natychmiastowe. W nim łączy się określony stan psychiczny z powodu serii nagromadzonych emocji, które odczuwasz dzień po dniu. Wpływa to również na twój stan fizyczny. Czasami takie czynniki, jak stres w pracy, zmartwienie, brak ruchu i zła dieta, wyznaczają beznadziejny i negatywny stan umysłu. W rzeczywistości każdy w pewnym momencie doświadcza takiej rzeczywistości.

kobieta płacze

4. Jak są regulowane?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, emocje są reakcjami psychofizjologicznymi. Zmieniają twoje myśli, zaciemniają twoją uwagę, generują napięcie mięśni lub ból brzucha itp. Wszystkie te reakcje zachodzą niezwykle szybko, ale problem polega na tym, że możesz dać się im ponieść i wyemitować niezrównoważoną reakcję. Na przykład mówienie czegoś obraźliwego, kiedy się złościsz.

Aby uregulować daną emocję, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to nie dać się jej instynktownie ponieść bez uprzedniego jej przeanalizowania i nawiązania z nią kontaktu, aby ją zrozumieć. W rzeczywistości jego cel jest prosty: pomóc Ci lepiej dostosować się do otoczenia. Jeśli jesteś zły, musisz rozwiązać tę niesprawiedliwą sytuację i nie dać się jej ponieść.

Nastroje wymagają bardziej delikatnej, głębokiej i trwałej pracy psychologicznej. Są jak butelka wypełniona wieloma składnikami, które trzeba przeanalizować, zanim się przepełnią. Na przykład, jeśli czujesz się beznadziejny, musisz zrozumieć, co kryje się za tym stanem. Być może nadmiernie się martwisz lub masz pewne nawyki życiowe, które powinieneś zmienić? Musisz zajrzeć w głąb siebie, aby zrozumieć, dokonać zmian, lepiej siebie poznać i dać sobie to, czego potrzebujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ekman, P. (1992). Are there basic emotions? Psychological Review, 99(3), 550–553.
  • Ekman, P. (2003). Emotions revealed: Recognizing faces and feelings to improve communication and emotional life. New York, NY: Times Books/Henry Holt and Co.
  • Lane, Andrew & Beedie, Christopher & Terry, Peter. (2005). Distinctions between Emotion and Mood. Cognition and Emotion. 19. 10.1080/02699930541000057.
  • Thagard, P. (2018). Brain-mind: From neurons to consciousness and creativity. Oxford: Oxford University Press. Fall publication.
  • Thagard, P., & Schröder, T. (2014). Emotions as semantic pointers: Constructive neural mechanisms. In L. F. Barrett & J. A. Russell (Eds.), The psychological construction of emotions (pp. 144-167). New York: Guilford.
Scroll to Top