Dwa szkodliwe nawyki XXI wieku

W XXI wieku wielu z nas stosuje dwie niezwykle szkodliwe praktyki, których również jesteśmy ofiarami. W tym artykule porozmawiamy o ich rozwoju i sposobach obrony przed ich konsekwencjami.
Dwa szkodliwe nawyki XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2022

Technologia zmieniła nasze zachowania społeczne. Nie jesteśmy tacy sami jak wcześniej. To nie tak, że zmieniły się nasze potrzeby, ale raczej sposób ich zaspokojenia. Dzisiejsze społeczności są w „chmurze”, a pomoc nadchodzi w postaci e-maili, a żarty w postaci komentarzy i plotek, które pojawiają się w sieci. Jesteśmy bardziej uniwersalni, ale też bardziej bezosobowi i substytucyjni. W tym kontekście chcemy omówić dwa szkodliwe nawyki XXI wieku.

Dzięki ogromnej kolekcji filtrów, inni widzą, że nasze twarze nie mają niedoskonałości czy zmarszczek. Wydaje się, że mamy dużo czasu na pracę, uprawianie sportu, chodzenie na rodzinne wyjścia i cotygodniowe zakupy. Internet pokazuje, że potrafimy żyć nie tylko z dnia na dzień, ale z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Oczywiście – dopóki nie nadejdzie pandemia, która przypomni nam, jak bardzo jesteśmy delikatni i że nasza prawdziwa siła nie leży w naszej tożsamości, ale w tym, co możemy zbudować w rzeczywistości.

Uczy nas, że godni są ci, którzy potrafią nas ocalić, gdy nie możemy prawidłowo oddychać. Ci, którzy dzięki swojemu poświęceniu i wiedzy ograniczają ból i dają nam nadzieję.

W tym nowym scenariuszu istnieją dwie skrajnie szkodliwe praktyki.

Kobieta uśmiecha się

Szkodliwe nawyki naszych czasów

Wirtualne uczucie i osobisty dystans

Prawdopodobnie znasz kogoś, kto komentuje to, co publikujesz w sieci, ale kiedy stajesz z nim twarzą w twarz, spuszcza głowę i przechodzi obok. Ten rodzaj dynamiki opiera się na dwóch filarach. Są to: wizerunek i brak umiejętności społecznych.

Ta osoba może być Tobą zainteresowana w nadziei, że odpowiesz na jej komentarze w sieci, przez co będzie się wydawało, że ma więcej przyjaciół. W teorii prowadzi to do większego szacunku. Nasz mózg postrzegałby to jako zaletę z ewolucyjnego punktu widzenia.

Umiejętności społeczne wymagają praktyki. Możesz urodzić się z genetyczną przewagą, aby funkcjonować w środowiskach społecznych, ale wymaga to pracy.

Ukryte “nie”

Większość z nas ma trudności z odmową. Kiedy jesteś proszony o przysługę, Twoja samoocena przeszkadza Ci w szczerej odpowiedzi. Mówi Ci, że jesteś hojną osobą, a hojni ludzie wyświadczają przysługi. Czasami poświęcają nawet swoje osobiste interesy na rzecz interesów innych.

Jak więc możesz odmówić? Czy koszt różnicy między tym, co robisz, a tym, co dyktuje Twoja samoświadomość, lub kosztem oddania swoich zasobów do dyspozycji drugiej osoby, jest większy?

Jednym ze sposobów uniknięcia tego dysonansu jest odłożenie odpowiedzi na później. Przypomina to raczej podejście „zobaczymy”, które wielu rodziców praktykuje w nadziei, że ich dzieci wkrótce zapomną o swoim pragnieniu lub zmienią je na inne, które będzie im łatwiej zaspokoić. Ten zwyczaj, tak rozpowszechniony w interakcji nauczyciel-uczeń, rozprzestrzenił się teraz również na świat dorosłych.

szkodliwe nawyki

Możesz zamienić „Zobaczymy.” na „Tak. Zrobię to, kiedy będę miał czas.”, wiedząc, że tak naprawdę nie będziesz miał czasu, ponieważ spełnienie danej prośby jest ostatnią rzeczą na Twojej liście priorytetów.

Możesz również powiedzieć, że coś zrobisz, ale bez określania kiedy – jest to dla Ciebie lepsza opcja. To otwiera drzwi dla innych, aby od czasu do czasu przypominać Ci o twoim zaangażowaniu, ale także sprawia, że wypadasz dobrze, jeśli inni zapominają, o co Cię prosili lub rozwiązują swój problem w inny sposób.

Korzyścią dla Ciebie jest to, że czujesz się hojny, bo chciałeś im pomóc. Pozostajesz z uczuciem pozytywnego wzmocnienia, bez konieczności płacenia “ceny” prawdziwej pomocy. Z drugiej strony, gdybyś na chwilę postawił się na miejscu drugiej osoby, zobaczyłbyś, że prawdopodobnie czuje się ona zdesperowana. Z tego powodu tego rodzaju zachowanie jest jednym z najbardziej szkodliwych nawyków XXI wieku.

Inni nie mogą nalegać, abyś im pomógł, ponieważ już powiedziałeś, że to zrobisz – dlatego przestali szukać alternatyw. Ufają, że sprawa zostanie rozwiązana z Twoją pomocą, więc przestali szukać zasobów lub współpracy gdzie indziej.

Brak asertywności

W końcu zdają sobie sprawę, że tak naprawdę nie pomożesz im i że z powodu Twojego braku asertywności znajdują się w jeszcze gorszej sytuacji niż na początku.

Wydaje się logiczne, że jeśli nie chcesz, aby kiedyś Ciebie ktoś tak potraktował, powinieneś zacząć od dawania przykładu. Jeśli masz zwyczaj unikania zobowiązań, które podejmujesz, normalne będzie, że inni odwdzięczą Ci się w ten sam sposób.

Dlatego powinieneś starać się, gdy zgadzasz się na prośbę, zawsze realizować ją terminowo. Bądź świadomy marginesu pomyłki i upewnij się, że masz referencje, aby ustalić punkty kontroli. To jedna z najlepszych strategii, aby nie stać się ofiarą jednego z najbardziej szkodliwych nawyków XXI wieku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, V. P. (2005). Procesos psicológicos básicos: un análisis funcional. Pearson Educación.

  • Tarde, G. (2011). Las leyes de la imitación y la sociología (Vol. 13). CIS.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.