Co możesz zrobić, gdy czujesz się samotny i smutny?

Istnieje rodzaj samotności, który wynika z poczucia odłączenia od otoczenia. W rzeczywistości brak poczucia ważności lub nieodnajdywania sensu w tym, co cię otacza, generuje smutek, a czasem nawet udrękę. Co jednak możesz zrobić w takich przypadkach? Dajemy Ci kilka wskazówek.
Co możesz zrobić, gdy czujesz się samotny i smutny?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co możesz zrobić, gdy czujesz się samotny i smutny? Podobno romantyczni artyści, tacy jak Caspar David Friedrich, Heinrich Füssli i Goya, uczynili z samotności i melancholii ćwiczenie kontemplacji i inspiracji. Nazywano ich malarzami kosmicznego zmierzchu, ponieważ w tych godzinach, przed zapadnięciem zmroku, widzieli idealną scenerię dla swoich dzieł.

To prawda, że samotni ludzie często mają swoje magiczne schronienia, w których mogą się ukryć, spotykać i rozwijać na wiele sposobów – w sferze emocjonalnej, artystycznej i duchowej. Jednak współczesne czasy są inne i obecnie samotność jest cichą epidemią, która może powodować poważne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Wiele osób czuje się dziś oderwanych od swojego środowiska. To zerwanie z tym, co nadaje sens, transcendencję i cel istoty ludzkiej, generuje cierpienie. W tym szybko zmieniającym się świecie jest wielu, którzy pozostają zdezorientowani i znajdują się w stanie stagnacji. Patrzą na wszystko z perspektywy zakłopotania i niezrozumienia. Jednak samotność nie wynika tylko z izolacji. Uczucie to pojawia się również, gdy ludzie czują się odłączeni od otaczających ich osób. Powoduje to uczucie smutku, frustracji, a nawet strachu. Co można zrobić w takich okolicznościach?

„Samotność to piękna rzecz, gdy masz z kim o tym porozmawiać”.

-Gustavo Adolfo Becquer-

samotność

Czy czujesz się samotny i smutny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w dzisiejszych czasach samotność jest cichą epidemią. Badania, takie jak te przeprowadzone przez King George Medical University w Indiach, wskazują, że samotność sama w sobie nie jest chorobą, ale może być przyczyną pojawienia się powiązanych dolegliwości.

Problem samotności nie polega na tym, że jesteś fizycznie odizolowany od innych. To uczucie definiuje stan psychiczny, który z kolei generuje złożoną rzeczywistość emocjonalną. Poczucie niezrozumienia, braku celu i nieodnajdywania sensu w tym, co Cię otacza, często buduje poczucie izolacji.

Zobaczmy, co może Ci pomóc, gdy czujesz się samotny i smutny.

1. Nazwij to: oznacz swoje emocje

Radzenie sobie z uczuciem samotności i smutku nie oznacza szukania towarzystwa. Odpowiedź i ulga dla Twojej pustki nie leży na zewnątrz, ale wewnątrz Ciebie. Dlatego najpierw musisz nazwać to, co czujesz. Jest to konieczne.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski przypomina nam o znaczeniu etykietowania emocjonalnego. Specjaliści twierdzą, że wyrażanie słowami tego, co czujesz, pozwala uwidocznić problem. Dzięki temu można go leczyć. To zawsze pierwszy krok do zrobienia.

Trzeba mówić i nazywać to, co boli, żeby mniej bolało.

Podsumuj relacje, które masz w tej chwili

Możesz mieć partnera, wielu przyjaciół i rodzinę, z którą często się widujesz. Jednak zawsze dobrze jest zrobić bilans i zadać sobie pytanie, jak się czujesz z tymi relacjami, które budują Twoją egzystencję. Czy uszczęśliwiają Cię te relacje? Czy Twoi bliscy wspierają Cię? Nadają sens Twojemu życiu codziennemu, czy też utrudniają marzenia, a może nawet oceniają Twój sposób bycia?

Miłość nie zawsze jest wszystkim, ale dobra miłość tak. Potrzebujesz uczucia, które wzbogaca, motywuje i pozwala Ci być. Dlatego, gdy czujesz się samotny i smutny, to dobry czas, aby przemyśleć wiele swoich więzi społeczno-afektywnych. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś z kimś, kto naprawdę na Ciebie zasługuje.

Zadaj sobie pytania, aby dowiedzieć się, czego potrzebujesz

Mówienie do siebie nie jest szalone, to skuteczna strategia zdrowia psychicznego. Są chwile, kiedy działasz na autopilocie, pozwalając, by rzeczy działy się same, bez przejmowania kontroli. Wtedy pojawia się udręka, smutek i strach, bez wyraźnego powodu. W tym momencie musisz porozmawiać ze sobą i zadać sobie kilka pytań.

Czy jesteś tam, gdzie chcesz być? Jak się czujesz? Co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej? Gdzie jesteś teraz w swoim życiu i gdzie chcesz dojść?

Zwolnij i zmniejsz poziom aktywności

Życie czasami mija tak szybko, że rozmywa nam się przed oczami. Idziesz przed siebie jak ktoś bez celu wspinający się po drabinie. Może czas wysiąść i iść pod prąd? Zmienić tempo. Spowolnienie i spokojniejsze życie pozwoli Ci sprecyzować swoje priorytety.

Wprowadź małe zmiany

Małe zmiany często powodują ogromne przeobrażenia. Nowe etapy życia często zaczynają się od prostej zmiany rutyny. Na przykład, być może nadszedł czas, aby wznowić te badania, które porzuciłeś w połowie. A może powinieneś zadzwonić do znajomego, którego nie widziałeś od jakiegoś czasu.

Wyjazd w podróż, czytanie nowej książki, a nawet wybranie innej drogi do pracy może pozwolić Ci nagle docenić nową rzeczywistość, z której wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy.

Samotność i negatywne emocje mogą zniknąć, jeśli wprowadzisz do swojego życia nowe nawyki. Jest tak, ponieważ często wzmacniasz zachowania, które przynoszą Ci tylko cierpienie. Musisz je dezaktywować.

Kobieta w polu myśli o tym, co zrobić, gdy czujesz się samotna i smutna?

Wyjaśnienie celu: klucz do postępu

Żyjemy w społeczeństwie, które sprawia, że czujemy się coraz bardziej samotni, smutni i apatyczni, mimo że jesteśmy bardziej połączeni niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli te połączenia nie są prawdziwe, wpadniesz do dziury pełnej niezadowolenia i tam utkniesz. To nie w porządku. Musisz pamiętać, co nadaje Ci sens, co Cię motywuje i co daje Ci powody, by iść naprzód.

Od czasu do czasu musisz wyjaśnić swoje cele. Zmieniasz się w czasie i musisz aktualizować swoje cele i zadania. Poznaj swoje wnętrze. Zanurz się w głąb swoich pragnień i odkryj, co Cię ekscytuje. To będzie klucz do ucieczki przed poczuciem samotności i będziesz mógł zacząć patrzeć na horyzont z nadzieją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tiwari SC. Loneliness: A disease?. Indian J Psychiatry. 2013;55(4):320-322. doi:10.4103/0019-5545.120536
  •  Torre J, Lieberman M. Putting feelings into words: Affect labeling as implicit emotion regulation. Emotion Review. 2018;10(2):116-124. doi:10.1177/1754073917742706

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.