Jeśli chcesz zwiększyć swoją samokontrolę, uaktywnij wszystkie swoje alarmy wewnętrzne!

Dysponowanie wysokim poziomem samokontroli oznacza przede wszystkim umiejętność zachowania spokoju bez względu na sytuację i zdolność do podejmowania działań z zimną krwią i bez nadmiernych emocji.
Jeśli chcesz zwiększyć swoją samokontrolę, uaktywnij wszystkie swoje alarmy wewnętrzne!

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2019

Wiele osób chce w jakikolwiek sposób zwiększyć swoją samokontrolę. Problem polega na tym, że tak naprawdę to większość z nich nie ma wystarczającej siły woli i motywacji, aby uzyskać ten cel.

Motywacja nie zawsze wystarcza, jeśli nie podejmiesz się realizacji tego zadania we właściwy sposób. Na szczęście istnieją odpowiednie kroki, które możesz podjąć, aby osiągnąć sukces, czyli zwiększyć swoją samokontrolę.

Samokontrola to przede wszystkim umiejętność trzymania swoich emocji na wodzy, a także zachowania spokoju w stresujących, wrogich lub naprawdę trudnych momentach, pełnych wzburzeń, adrenaliny i impulsywności. Niektórzy ludzie nazywają tę cechę zdolnością do utrzymywania „spokojnej głowy” lub „zimnej krwi”. Jednak w rzeczywistości bardziej przypomina to „spokojne serce”.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją samokontrolę, musisz robić to stopniowo. Nie możesz nagle przejść od stanu pełnej impulsywności do chłodnego spokoju z dnia na dzień. To naprawdę dosyć skomplikowany proces, który musisz wykonać w całości, ale krok po kroku. Sporą jego część stanowi nauczenie się metody „aktywowania” swoich wewnętrznych systemów alarmów.

Przyjrzyjmy się dokładniej, co to oznacza w dalszej części naszego artykułu. Jeśli zaciekawił Cię ten temat, to zachęcamy gorąco do poświęcenia kilku minut na lekturę. Z pewnością dowiesz się już za chwilę wielu ciekawych rzeczy!

Jak zwiększyć swoją samokontrolę? Na początek musisz wiedzieć o tym, że martwienie się jest Twoją największą przeszkodą na drodze do celu

Dysponowanie wysokim poziomem samokontroli oznacza przede wszystkim umiejętność zachowania spokoju bez względu na sytuację i zdolność do podejmowania działań z zimną krwią i bez nadmiernych emocji.

Rzeczy, które Cię irytują, frustrują i niepokoją, zwykle nie są aż tak stresujące, frustrujące ani istotne, jak mogą Ci się wydawać na pierwszy rzut oka. Często to właśnie my jesteśmy naszymi najgorszymi wrogami. To właśnie my sprawiamy, że nasze problemy stają się o wiele większe, niż to ma miejsce w rzeczywistości.

Smutna kobieta

Kiedy nie możesz już samodzielnie poradzić sobie z przetworzeniem targających Tobą emocji i czujesz, że toniesz, oznacza to, że postrzegasz otaczający Cię świat przez pryzmat niepokoju. Właśnie to Cię także niepokoi. Ten niespokojny sposób patrzenia na rzeczywistość. Jednak wszelkiego rodzaju stresujące przemyślenia na temat wszystkich tych rzeczy, które mogą Ci się przydarzyć, nie są w żadne sposób pomocne.

Co zatem możesz zrobić?

Zatem, aby zwiększyć swoją samokontrolę, będziesz musiał popracować nad swoimi systemami alarmowymi, jakie znajdziesz w swoim umyśle. Tak naprawdę pierwszym wewnętrznym alarmem, który musisz uaktywnić, jest ten, który ostrzega Cię przed tym, że się niepotrzebnie martwisz. Ale co możesz zrobić, jeśli się on już włączy? Cóż, masz wtedy do dyspozycji kilka różnych rozwiązań:

  • Sformułuj wyraźnie swoje obawy, bez ich unikania. Zapisz je na kartce papieru lub nagraj na dyktafonie. Ważne jest po prostu to, aby nie pozostały one zamknięte tylko w Twojej głowie.
  • Ustaw sobie limit czasu na martwienie się. Danie sobie czasu na przemyślenie rzeczy, o które się martwisz, może być naprawdę pomocnym rozwiązaniem.
  • Wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Poświęć cały ten czas, o którym wspominaliśmy w poprzednim punkcie, na znalezienie skutecznego sposobu rozwiązania dręczącego Cię problemu. I chociaż zapewne nie znajdziesz żadnych magicznych, szybkich metod postępowania, toi możesz dowiedzieć się w ten sposób, jaki powinien być Twój następny krok.
  • Zrelaksuj się przez resztę czasu, jaki masz. Poza ustalonym czasem na martwienie się powinieneś się koniecznie zrelaksować i starać się nie myśleć o negatywnych rzeczach.

Pora zwiększyć swoją samokontrolę – oto podstawowy proces

Jeśli chcesz zwiększyć swoją samokontrolę, musisz przede wszystkim nauczyć się szybko reagować na emocje, z którymi masz największy problem. Musisz odizolować od siebie to konkretne uczucie. Chcemy przez to powiedzieć, że to oznacza, że nie powinieneś po prostu reagować na nie odruchowo. Jeśli będziesz pamiętać o tym konkretnym zaleceniu, będziesz w stanie skupić się na odepchnięciu od siebie tej niechcianej emocji.

Aby to zrobić, musisz być w stanie rozpoznać to, co Cię konkretnie niepokoi. Następnie zanotuj to coś na kartce papieru i i „wypchnij” ze swojego umysłu. Dopiero z takiej pozycji będziesz mógł spróbować osiągnąć stan spokoju psychicznego. Bądź cierpliwy i konsekwentny, a zobaczysz, że Twoje emocje wraz z upływem czasu zaczną się uspokajać.

Jak zwiększyć swoją samokontrolę?

Jeśli uda Ci się zwiększyć swoją samokontrolę do zadowalającego Cię poziomu, będziesz w stanie przestać reagować nadmiernie impulsywnie w większości sytuacji. Co więcej, zapewne będziesz potrafił nawet przewidzieć różnego rodzaju negatywne emocje, które mogą u Ciebie wystąpić w niedalekiej przyszłości.

Kroki prowadzące do celu:

Oto kilka kroków, które pomogą Ci dotrzeć do wymarzonego celu:

Zrozpaczony mężczyzna
  • Naucz się stawiać wyraźny opór Twojej wrodzonej skłonności do przesadnych reakcji na różne wydarzenia. Innymi słowy, naucz się zachować spokój i nie robić, ani też nie mówić niczego, czego później mógłbyś żałować.
  • Zidentyfikuj te emocje, które mogą przejąć nad Tobą kontrolę w tym, czy też w innym momencie. Do najbardziej typowych takich emocji należą na przykład strach, złość, niepokój, stres i tak dalej. Następnie dołóż wszelkich starań, aby je opanować.
  • Zachowaj nad sobą kontrolę w sytuacjach, które Cię stresują, denerwują lub frustrują. A następnie staraj się normalnie kontynuować swoje standardowe działania.
  • Ćwicz techniki relaksacyjne i wykorzystuj je w trudnych momentach. Ułatwi Ci to odnalezienie ciszy i spokoju.
  • Zachowaj nad sobą pełną kontrolę i reaguj na wydarzenia w konstruktywny sposób. Oznacza to na przykład znajdywanie rozwiązań pozwalających na redukowanie negatywnych emocji.
  • Osiągnij odpowiednio wysoki poziom samokontroli, a dostrzeżesz u siebie nawet umiejętność do uspokajania innych ludzi.
  • Przewiduj te wszystkie sytuacje, które mogą powodować u Ciebie napięcie i stres. A następnie znajdź strategie pozwalające ich uniknąć lub powstrzymaj je przed wymknięciem się spod Twojej kontroli.

I na koniec musimy ponownie podkreślić to, jak ważną kwestią jest nauczenie się używania swoich wewnętrznych systemów alarmowych. To właśnie one pozwolą Ci powstrzymać negatywne myśli i emocje zanim zdołają się one wymknąć spod Twojej kontroli.

Możesz to zrobić na przykład wykorzystując do tego celu siłę woli, ciągłe ćwiczenia, samoświadomość, uważność i starania prowadzące do unikania wywierania na siebie nadmiernej presji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.