Podążanie z nurtem sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy

Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz pozwolić, aby wszystko w swoim życiu płynęło.
Podążanie z nurtem sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Aby osiągnąć szczęście, nie należy przebywać zbyt długo w jednym miejscu. Nie oznacza to jednak, że powinieneś ciągle przeprowadzać się do innego domu. Podążanie z nurtem oznacza raczej ciągłe zmienianie się i ulepszanie samego siebie. W rzeczywistości, według psychologa Mihaly Csikszentmihalyi, który był profesorem psychologii i zarządzania na Claremont University (USA), powinniśmy znajdować się w ciągłym stanie „przepływu”, gdzie przyjemność i relaks są regułą, a nie wyjątkiem.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego, gdy świetnie się bawisz ze swoim partnerem, przyjaciółmi lub dziećmi, czas wydaje się płynąć o wiele szybciej? Chociaż nie ma na to naukowego wyjaśnienia, prawda jest taka, że szczęście sprawia, że skupiasz się na innych rzeczach. Satysfakcja nie pozwala usiedzieć w miejscu, pomaga praktykować podążanie z nurtem.

Jak zauważył Csikszentmihalyi, wiele osób spędza życie na nudzie lub zamartwianiu się. Na szczęście możesz stać się częścią innego zespołu. To zespół ludzi, którzy praktykują podążanie z nurtem. Taki flow oznacza, że kiedy całkowicie zanurzasz się w czynności dla niej samej, sprawia to, że jesteś szczęśliwy.

W rzeczywistości, kiedy twój umysł nie jest aktywowany w ten sposób, często nudzisz się i porywasz negatywnością. Raczej tak, jakbyś czuł się w mokre i przygnębiające niedzielne popołudnie.

Zrelaksowana kobieta

Flow, czyli podążanie z nurtem

Podążanie z nurtem sprawia, że jesteś bardziej świadomy tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Celem jest ciągłe przebywanie w stanie satysfakcjonującej i przyjemnej euforii. Być może myślisz, że nie jest to możliwe, ale wielu doświadcza tego właśnie teraz, kiedy czytasz ten artykuł.

Aby osiągnąć stan przepływu, w którym wszystko jest cudowne jak bajka (poza tym, że jest prawdziwa), trzeba patrzeć na każde zadanie jak na grę. Na przykład, jeśli czujesz, że twoja praca jest monotonna, użyj wyobraźni, aby sprawić, że będzie to zabawne. Możesz to zrobić w inny sposób lub wymyślić technikę rozrywki. Właściwie wszystko, by uniknąć przytłoczenia monotonią.

Ponadto musisz upewnić się, że wyznaczyłeś sobie osiągalny cel, a gdy już go osiągniesz, przejdź do kolejnego celu. To świetny sposób na przepływ. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystko w życiu zależy od spełniania marzeń, to także cieszenie się tym, jak je urzeczywistniasz. Oznacza to, że chociaż musisz być skoncentrowany na punkcie dotarcia, nie zapomnij spojrzeć na scenerię po drodze.

Sukces wymaga poświęcenia

Wiąże się to z inną radą dr Csikszentmihalyi, która mówi, że im bardziej szukasz sukcesu, tym bardziej nieuchwytny się okaże. Rzeczywiście, wbrew temu, w co się powszechnie uważa, sukces i szczęście są konsekwencją prawdziwego wysiłku i poświęcenia, a nie nagłej kaprysu czy fantazji. Innymi słowy, musisz naprawdę chcieć odnieść sukces i postrzegać to jako coś większego lub bardziej satysfakcjonującego dla Ciebie. Musisz mieć nie tylko intencję zdobycia większej władzy lub pieniędzy z tego powodu. To nie sprawi, że twoje życie będzie szczęśliwe, zrobi dokładnie odwrotnie.

Szczęśliwa kobieta na polu.

Pamiętaj, że aby osiągnąć ten stan przepływu, musisz nauczyć się kontrolować swój umysł. To może być trudne, ale nie jest niemożliwe i nikt oprócz ciebie nie może tego zrobić. Aby to osiągnąć, kiedy zauważysz, że mówisz w sposób, który ci się nie podoba lub wiesz, że nie przyniesie to dobrego rezultatu, usuń te myśli, tak jak wiatr rozwiewa chmury.

Od tego momentu twoje myśli i czyny będą bardziej przypominać wodę płynącej rzeki, a nie staw. Ten płyn ma zdolność przybierania dowolnego kształtu, nie zna sztywności i daje życie. Będziesz mógł podróżować po swoich ścieżkach, przez doliny, góry i lasy, omijając przeszkody po drodze. Jednak nigdy, pod żadnym pozorem, nie powinieneś przestać płynąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.