Psychomarketing: psychologia zakupów

Psychomarketing: psychologia zakupów
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Psychomarketing to narzędzie, które bada proces zakupu konsumenta związany z jego nieświadomymi decyzjami.

Istnieje wiele czynników, które warunkują osobowość. Wspomnienia i myśli wpływają na decyzje, które podejmujemy na co dzień, co pomaga nam, jako jednostce, dostosować się do świata. Dlatego duże firmy sprzedające produkty starają się odwołać do naszej najbardziej instynktownej natury, abyśmy kupowali ich produkty. Wszystko to zawarte jest w technice, jaką jest psychomarketing.

Gdy duża firma musi wiedzieć, czy któryś z jej produktów odniesie sukces zleca przeprowadzenie badań rynkowych, które w skrócie mają za zadanie przedstawić liczbę potencjalnych nabywców.

Oczywiście przychodzi moment, kiedy te badania spotykają na swojej drodze psychologię. Co sprawia, że kupujemy jeden produkt, a nie inny? Jaki wpływ mają nasze doświadczenia na decyzje o zakupie? Jakie bodźce powodują, że jesteśmy bardziej wrażliwi na wpływy reklam? Jak reagujemy na różne sytuacje reklamowe?

Odpowiedź na wszystkie te pytania i wiele innych związanych z psychologią daje psychomarketing. Dlatego w tej dziedzinie pojawiło się wielu ekspertów, między innymi Paul Zack, Tim Pethick lub Néstor Braidot i to właśnie na podstawie ich badań opieramy ten artykuł.

Psychomarketing: badanie decyzji i emocji

Wszyscy ci specjaliści, o których wspomnieliśmy specjalizują się w różnych aspektach psychologii, ukierunkowanej na marketing. Na przykład Braidot jest ekspertem w dziedzinie neuronauki. Z drugiej strony Pethick koncentruje się bardziej na marketingu emocjonalnym, a Zack skupia się na reakcjach mózgu podczas procesu podejmowania decyzji.

Możemy jednak uwzględnić wszystkie te badania w ramach określonej metodologii. Chodzi o psychomarketing. W końcu każdy z tych aspektów ma jasny cel – wiedzieć, co dzieje się w naszych głowach, kiedy idziemy na zakupy. Po to, aby firmy i marki mogły wysyłać do nas bodźce, odpowiednio oddziaływać i pokazywać produkty idealne dla naszej osobowości, naszych potrzeb i naszego stanu emocjonalnego.

mózg z kolorami tęczy

Obecnie zgodnie z najnowszymi badaniami zaobserwowano, że większość podejmowanych przez nas decyzji jest nieświadoma. To znaczy, że w grę wchodzi wiele czynników, które nie są zauważalne na pierwszy rzut oka.

Jeśli zastosujemy tę wiedzę w obecnych technikach marketingowych zrozumiemy, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie największy wpływ ma część emocjonalna. Coś, co wykracza poza czystą logikę. Dlatego nie postrzegamy w ten sam sposób marek i produktów, nawet jeśli technicznie mogą być lub wydają się praktycznie identyczne.

Jaki jest cel psychomarketingu?

Krótko mówiąc, możemy traktować psychomarketing jako technikę, która stara się analizować wszelkiego rodzaju czynniki, próbując rozwiązać różne problemy i scenariusze. Robi to, aby zdefiniować metodologie, które wzmacniają bodźce zdolne do nakłaniania nas do zakupu poprzez wpływy reklamowe, uwodzenie, zachowanie itp.

Zasadniczo specjaliści od marketingu starają się wpływać na nasze decyzje zakupowe badając związek i przyczynę, które łączą nasze zachowanie i umysł. Nie jest to dziwne, ponieważ rentowność wielu marek i firm zależy od decyzji podejmowanych przez konsumentów.

W dzisiejszych czasach wielkie marki inwestują dużo czasu i pieniędzy w zatrudnianie ekspertów i neuronaukowców, którzy są w stanie przeanalizować pragnienia konsumentów. Starają się zrozumieć ich odpowiedzi i decyzje, tak aby móc ustalić strategie marketingowe odpowiednie dla rynku i zoptymalizować ich produktywność.

mężczyzna kupujący telefonem

Reguły psychomarketingu

Niektórzy eksperci, tacy jak specjaliści z Envíalo Simple, ustalają trzy podstawowe zasady psychomarketingu. Na nich powinny opierać się wszystkie strategie psychomarketingowe, aby były rentowne i mogły odnieść sukces:

  • Przyjemna atmosfera: w sklepie internetowym lub w sklepie fizycznym konsument powinien czuć się komfortowo i powinien chcieć zostać dłużej. Im bardziej przytulna przestrzeń, tym większa szansa na powrót klienta.
  • Innowacje: strategia, która dawała dobre wyniki, nie może być powtarzana do znudzenia, ponieważ rynek się zmienia. Metodologia musi ewoluować w tym samym czasie, co trendy konsumenckie.
  • Stymulacja: każda strategia musi być oparta na stymulacji zmysłów, zarówno wzroku i smaku, słuchu, a nawet – jeśli to możliwe – dotyku lub węchu. Faworyzując lub wytwarzając dobre samopoczucie ludzki mózg łączy obiekt lub przestrzeń sprzedaży z pozytywnymi aspektami swojego życia.

Możesz sprawdzić, że duża część wpływów reklamowych obecnych w marketingu opiera się na wiedzy o funkcjonowaniu naszego umysłu. Czy wyobrażałeś sobie takie zastosowanie psychologii?

“Powinieneś szukać tego, co regularnie zmniejsza Twój lęk i sprawia, że czujesz się bezpieczny. Wszystko, co kupujemy w życiu kupujemy ze strachu przed czymś ”.

-Jürgen Klaric-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.