Przyjaźń przez internet: czy naprawdę może istnieć?

Docenianie, szacunek, wsparcie... Jest wiele składników przyjaźni, które nie wymagają fizycznej obecności. Ale czy to wystarczy, aby utrzymać więź wirtualnie?
Przyjaźń przez internet: czy naprawdę może istnieć?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Rozwój technologii poszerzył formy komunikacji i dał nowe możliwości relacji. Sprawił również, że wiele osób na przykład nawiązuje przyjaźń przez Internet. Jest wielu ludzi, którzy każdego dnia wchodzą do świata online, aby spotykać się i nawiązywać więzi z innymi.

Jednak zdecydowana większość wykorzystuje Internet tylko do nawiązania pierwszego kontaktu, który można później kontynuować w prawdziwym życiu.

Pytanie brzmi: czy możliwe jest nawiązanie i utrzymanie więzi przyjaźni tylko przez ten kanał? Jak w przypadku wszystkich wielkich pytań, odpowiedź nigdy nie zostanie ostatecznie ustalona i trzeba będzie wziąć pod uwagę różne niuanse. W kolejnych wierszach zajmiemy się jednak kluczami do tego, by przyjaźń przez internet przetrwała.

Na czym polega przyjaźń?

Przyjaźń to pojęcie szerokie i wieloznaczne. Nie wszystkie relacje przyjaźni są takie same, nie wszystkie mają te same cele lub opierają się na tych samych wartościach. Istnieją przyjaźnie bardziej funkcjonalne, w których każdy partner uważa za stosowne zbliżenie się do drugiej osoby ze względu na otaczające ich okoliczności.

Może to być przypadek przyjaźni w szkole lub w środowisku pracy. Z drugiej strony istnieją przyjaźnie, które kontynuujemy dla przyjemności. Przyjaźnie, które pojawiają się i trwają z powodu wzajemnych uczuć, szacunku i podziwu.

W tym przypadku związek nie powstaje pod wpływem kontekstu, natomiast obie osoby decydują się na relację ze względu na przyjemne doznania, jakie otrzymują.

Logiczne jest stwierdzenie, że istnieją pewne rodzaje przyjaźni, których nie da się realizować w sposób jedynie wirtualny. Jeśli masz przyjaciela przez Internet, nie będziesz mógł go przytulić ani pójść z nim do baru w weekend. Jednak istnieje wiele innych składników przyjaźni, które są obecne w związkach przez Internet.

Przyjaźń przez internet

Bezinteresowna przyjaźń

Ponieważ nie ma wspólnego kontekstu, który wymusza interakcję (jak ma to miejsce w przypadku pokrewieństwa i stosunków pracy), nawiązana relacja jest całkowicie dobrowolna. Ponadto ze względu na odległość geograficzną nie ma możliwości prowadzenia wspólnych działań lub planów osobistych.

Dzięki tym wszystkim czynnikom możemy być pewni, że zainteresowanie drugiej osoby jest szczere i bezinteresowne. Powstająca przyjaźń zacznie się od szczerej sympatii do osobowości drugiej osoby.

Będzie oparta na wspólnych zainteresowaniach i wartościach oraz na głębokim uczuciu osobistego pokrewieństwa. Obie osoby decydują się zachować więź, ponieważ uważają ją za wzbogacającą i satysfakcjonującą.

Czy przyjaźń przez internet pozwala na głęboką znajomość?

Przyjaźnie internetowe często w dużym stopniu zależą od rozmów prowadzonych pisemnie. Coś, co może wydawać się tak banalne, znacznie ułatwia nam wyrażanie siebie i otwieranie się na innych. Język pisany wymaga większej refleksji i introspekcji, aby dobrać właściwe słowa.

Komunikacja ustna, choć bardziej spontaniczna, jest również szybsza, a zatem bardziej powierzchowna. Pisanie pomaga nam dotrzeć do naszych uczuć i wyrazić je głębiej. Ponadto pozwala nam poświęcić czas niezbędny na docenienie niuansów w tym, czym inni się z nami dzielą.

Dzięki przyjaźni online możesz dogłębnie poznać drugą osobę, co prowadzi do więzi emocjonalnej o dużym znaczeniu.

Komputer

Lojalność, wsparcie i zaufanie a przyjaźń przez internet

Te trzy podstawowe elementy przyjaźni, pozbawione wpływu fizycznego dystansu (często negatywnego), mogą się bardzo wzmocnić. Po nawiązaniu przyjaźni przez internet oboje możecie podzielić się swoimi doświadczeniami, obawami i wątpliwościami, ufając drugiej osobie.

Ze względu na powyższe dwa punkty (autentyczne zainteresowanie i głęboka znajomość) druga osoba będzie w stanie nas zrozumieć i udzielić szczerej i serdecznej porady.

Dodatkowo satysfakcjonujące jest to, że druga osoba rezerwuje część swojego czasu na zainwestowanie w budowanie więzi z Tobą. Ponadto wartość tego gestu jest zwielokrotniana, gdy oboje prowadzą odmienne i geograficznie odległe życie, a mimo to troska o tę przyjaźń jest traktowana priorytetowo.

Krótko mówiąc, możemy stwierdzić, że przyjaźń przez internet nigdy nie zastąpi fizycznego kontaktu i wspólnych doświadczeń typowej przyjaźni. Czasami jednak spotykamy naprawdę interesujących i podobnie myślących ludzi, którzy mieszkają daleko od nas.

To fakt, który jednak z drugiej strony nie stanowi powodu, aby automatycznie eliminować ich z naszego życia.

Zatem fakt, że przyjaźń elektroniczna jest niejako uwięziona w ograniczeniach środowiska, w którym się rozwija, nie oznacza, że ​​nie może być ona prawdziwie wzbogacająca. Jeśli istnieje wzajemne uznanie, przywiązanie i szacunek, jeśli oboje cenią się i podziwiają za to, kim są, przyjaźń przez internet może być pięknym doświadczeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chan, D. K. S., & Cheng, G. H. L. (2004). A comparison of offline and online friendship qualities at different stages of relationship development. Journal of Social and Personal Relationships21(3), 305-320.

  • Mesch, G. S., & Talmud, I. (2006). Online friendship formation, communication channels, and social closeness. International Journal of Internet Science1(1), 29-44.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.