Twój partner nie może zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb

Czy czujesz, że Twój partner nie spełnia Twoich potrzeb emocjonalnych? Wierz lub nie, ale doradcy małżeńscy i eksperci zgadzają się, że tylko TY możesz zaspokoić te potrzeby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Twój partner nie może zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Każdy ma potrzeby emocjonalne. Zastanów się nad podstawowymi potrzebami przetrwania, takimi jak woda, powietrze, jedzenie i schronienie. Zaspokojenie ich oznacza, że możesz pozostać przy życiu. Jednak potrzeba znacznie więcej, aby nadać życiu sens. Na przykład nie możesz zobaczyć ani dotknąć rzeczy takich jak towarzystwo, uczucie, bezpieczeństwo lub uznanie, a są one również cenne. Co najważniejsze, to samo dotyczy poczucia bycia słyszaną lub docenianą. Jednak Twój partner nie może zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb emocjonalnych.

W związku siła więzi może mieć duże znaczenie. Czy oboje spełniacie swoje potrzeby? Możesz czuć, że partner nie zaspokaja Twoich potrzeb emocjonalnych. Terapeuci par i eksperci od psychologii ogólnie zgadzają się, że tylko Ty możesz zaspokoić te potrzeby. Nie powinnaś uważać się za puste emocjonalne naczynie, które Twój partner ma za zadanie wypełnić.

Musisz wziąć odpowiedzialność za własne spełnienie życiowe. Dlatego najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest najpierw rozważenie i zaspokojenie potrzeb współmałżonka. Chociaż każdy związek wygląda trochę inaczej, poniższe informacje są świetnym punktem wyjścia. W końcu będziesz wiedziała, czy otrzymasz od związku to, czego potrzebujesz.

„Jeśli nie możesz mnie kochać tak, jak na to zasługuję, odejdź. Przyjdzie ktoś, kto będzie mógł cieszyć się tym, kim jestem”.

Walter Riso –

Dwie osoby na rowerach.

Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych współmałżonka

Po pierwsze, potrzeba emocjonalna to pragnienie, które po zaspokojeniu pozostawia uczucie. Na przykład może to być zarówno szczęście, jak i zadowolenie. „Kiedy nikt nie zaspokaja tej potrzeby, czujesz się bardzo nieszczęśliwy. Podobnie, sprawia to, że czujesz się całkowicie sfrustrowany” – mówi doktor Willard F. Harley, Jr. Jest psychologiem klinicznym, doradcą małżeńskim i uznanym autorem.

Jego liczne książki o małżeństwie i związkach obejmują Jego potrzeby, jej potrzeby . Pozycja ta skupia się na potrzebach mężczyzn i kobiet. Co najważniejsze, pokazuje mężom i żonom, jak zaspokajać emocjonalne potrzeby małżonków. Według Harleya zaspokojenie własnych potrzeb emocjonalnych jest trudne. Odnosi się do przedkładania pragnień współmałżonka ponad własne.

Po drugie, słynny portal na temat związków TwoOfUs.org całkowicie się z tym zgadza. „Istnieje wiele kluczy do sukcesu w długotrwałych , zaangażowanych związkach. Właściwe zrozumienie potrzeb emocjonalnych partnera jest jednym z kluczy. Innymi słowy, nie odpowiadasz za zaspokojenie wszystkich potrzeb swojego partnera.” Te potrzeby nie mogą wyprzedzić Twoich.

Niektóre potrzeby emocjonalne

Po pierwsze, niektóre z tych potrzeb obejmują uczucie, rozmowę, szczerość i otwartość. Może to być również wsparcie finansowe i zaangażowanie rodziny. To jak stare powiedzenie: „Z miłością im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz”. Czy jesteś gotowa, aby sprawdzić inne ważne potrzeby?

Empatia

Posiadanie empatii oznacza, że możesz sobie wyobrazić, jak czuje się ktoś inny. Ta umiejętność jest niezbędna w romantycznych związkach. Innymi słowy, pomaga ludziom zrozumieć się nawzajem i budować głębsze więzi. Powiedz partnerowi, że zapomniał o Twoich urodzinach, przez czujesz się zła i zraniona. Jak mógł to zrobić po pięciu latach bycia razem? Ty nigdy nie zapomniałaś o ich urodzinach. Na szczęście po przypływie rozczarowań i złości zaczynasz rozważać ich stronę.

Zaufanie

Po pierwsze, zaufanie i bezpieczeństwo często idą w parze. Trudno jest czuć się emocjonalnie bezpiecznym z kimś, komu nie można ufać. Kiedy komuś ufasz, wiesz, że się o Ciebie troszczy. Dlatego nie zaczynaj w to wątpić, wypominając mu konkretne zachowania. Na przykład spóźnianie się bez wyjaśnienia. To pomaga dotrzeć do sedna tego, co się dzieje. Podobnie możesz bazować na potrzebach komunikacyjnych.

Przestrzeń

Łączność jest bardzo ważna, podobnie jak przestrzeń. Innymi słowy, przestrzeń w związku oznacza, że oboje macie swobodę robienia własnych rzeczy. Czujesz się wspierana. Wiesz jednak, że możesz dokonywać własnych wyborów. Zdrowe relacje oznaczają również, że nadal cieszysz się prywatnością – na przykład miejscem do pracy lub wypoczynku w domu. Przestrzeń odnosi się do prywatności emocjonalnej. Jeśli chodzi o przestrzeń, kluczowe jest pytanie, czego potrzebujesz.

Inne ważne potrzeby emocjonalne

Każdy związek jest zupełnie inny. Na szczęście poniższy zestaw potrzeb to dobry punkt wyjścia.

Połączenie

Wierz lub nie, ale to naprawdę w porządku, jeśli nie robicie wszystkiego razem. Wspaniale jest utrzymywać odrębne zainteresowania dla indywidualnego zdrowia emocjonalnego. Co najważniejsze, utrzymywanie osobnych przyjaźni jest dobre dla zdrowia Twojego związku. Jednak prawdopodobnie chcesz jednocześnie czuć połączenie między Wami. To całkowicie zrozumiałe. Po być w związku,, jeśli nie po to, by dzielić życie? Bez uczucia połączenia z partnerem możesz czuć się samotna, nawet jeśli spędzacie ze sobą większość czasu.

Autonomia

Po drugie, w miarę pogłębiania się relacji partnerzy często zaczynają się dzielić różnymi rzeczami. Mogą to być na przykład zainteresowania, zajęcia i inne aspekty życia codziennego. Możesz zauważyć, że w miarę zbliżania się do partnera, staliście się bardziej jednością. Bez względu na to, jak silny staje się Twój związek, niezależność jest bardzo ważna. Ważne jest, aby zachować poczucie siebie jako jednostki. Na pewno macie ze sobą wiele wspólnego, ale jesteście dwiema oddzielnymi osobami o wyjątkowych cechach. Łączy Was także wyjątkowe hobby, przyjaciele i wartościa. Czy to nie wystarczy? Pamiętaj, że Twój partner nie może zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb emocjonalnych. Sama musisz nad tym pracować.

Walidacja

Nawet najbliżsi partnerzy nie zawsze zgadzają się ze sobą i to jest w porządku. Jeśli nie zgadzacie się ze sobą całkowicie, nadal chcesz wiedzieć, że mu zależy. Na przykład chcesz się podzielić swoimi obawami i tym, skąd się biorą. Według ostatnich badań większość par uważa, że oscylowanie na tej samej długości fali jest ważne. Dlatego, gdy Twój partner zupełnie nie widzi Twojej perspektywy, czujesz się niezrozumiana. Jeśli całkowicie odrzuci Twoje uczucia, czujesz, że Cię zignorował.

Zapytaj dokładnie o to, czego potrzebujesz

Niezależnie od tego, czy Ty i Twoja druga połowa jesteście w związku małżeńskim, czy tylko się spotykacie – wszystkie związki przechodzą przez różne fazy. Czy jesteś bardzo kochającą i szczodrą partnerką? Oczywiście możesz teraz zacząć opowiadać się za własnymi potrzebami. Musisz jednak naprawdę uważać, jak się do tego zabrać.

Jeśli chcesz, aby Twój współmałżonek wykonał jakieś działanie, które magicznie spełni Twoje potrzeby, bądź ostrożna. Wierz lub nie, „Tak naprawdę prosisz ich o zmianę”, mówi Barton Goldsmith. „Niestety, to prawie niemożliwe prośba”. Barton jest genialnym psychoterapeutą i felietonistą konsorcjalnym dla słynnej Psychology Today .

Ta renomowana strona internetowa zawiera setki wpisów, na których znajdują się porady dotyczące terapii i zdrowia psychicznego. Z drugiej strony partnerzy powinni starać się być całkowicie bezpośredni wobec siebie. „Zapytaj dokładnie o to, czego potrzebujesz”, dodaje Barton. „Czy chcesz zmiany, zrozumienia lub kompatybilności? Bez względu na Twoje potrzeby, bezpośrednie proszenie będzie pomocne. Znacznie zwiększy to Twoje szanse na otrzymanie tego, czego potrzebujesz”.

Pokaż współmałżonkowi, że Ci zależy

Każdy związek ma swoje wzloty i upadki. W tym momencie pojawia się potrzeba wzajemności. Pokazuj swojemu ukochanemu, że cenisz go i troszczysz się o niego. Na przykład rób te rzeczy, które zazwyczaj stawiają potrzeby Twojego partnera przed Twoimi. „Z pewnością, jeśli ludzie czują się docenieni, zrobią wszystko, co w ich mocy. Nie tylko po to, by zachować swoją opinię, ale także po to, by Cię kochać” – mówi Barton.

„Przypominanie współmałżonkowi, że wiesz, że dzięki niemu Twoje życie jest o wiele lepsze, jest pełne miłości. Co najważniejsze, jest bardzo motywujące”. Upewnij się, że doskonale wiesz, czego chce i ceni Twój partner. Na przykład, czy jest to domowy posiłek, czy spontaniczny bukiet kwiatów? Wiele osób woli kolację w eleganckiej restauracji, inni wybiorą szybkiego burgera w restauracji typu fast-food”.

Wiele osób ceni to, gdy ich partnerzy naprawiają cieknący kran lub poluzowaną klamkę. Przede wszystkim każdy akt życzliwości pozostawia po sobie dobre wrażenie na długo. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czego może on dotyczyć. Dlatego ważne jest, aby Twój małżonek wiedział, że go cenisz. Albo że wiesz dokładnie, czego chce i potrzebuje. Co najważniejsze, że jesteś gotowa, aby mu to zapewnić. Ten wysiłek, aby zrozumieć partnera i gotowość do dawania, ma kluczowe znaczenie dla dobrego małżeństwa i partnerstwa. Docelowo, pomoże Ci zaspokoić własne potrzeby.

Weź odpowiedzialność za siebie

Musisz być za siebie odpowiedzialna. Innymi słowy, zrozum, że jesteś w związku ze swoim współmałżonkiem. Chcecie dzielić się wydarzeniami — dużymi lub małymi — i wspólnie budować życie. „Niestety, wielu ludzi oczekuje, że ich małżonkowie będą spełniać wszystkie wspólne plany. Narażamy się w ten sposób na rozczarowanie”.

„Żadna istota ludzka nie powinna zadowalać drugiego człowieka” – mówi Mark Altrogge. Mark jest znanym pastorem w kościele w Indianie. Jest człowiekiem stojącym za portalem małżeńskim Blazing Center. „Mieć nadzieję, że inny człowiek może zaspokoić nasze potrzeby, to wymagac od kogokolwiek zbyt wiele”. Oczekiwania są „zabójcami”, dodaje Altrogge. Twój partner nie może zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb emocjonalnych.

Po drugie wyjaśnił, że wszyscy ludzie na świecie są omylni. Każda osoba powinna mieć własne pragnienia i potrzeby. Jednak jest mało prawdopodobne, aby się to zmieniło, u Twojego współmałżonka lub kogokolwiek innego. „Nie patrz na to, co Twój małżonek musi w sobie zmienić” – mówi. „Spójrz dokładnie, na jakim polu Ty musisz się zmienić. Nie miej oczekiwań wobec współmałżonka”.

Masz wiele oczekiwań wobec swojego partnera? Spróbuj przenieść je na siebie. Robert Fulghum dobrze to wyjaśnił w swojej książce z 1986 roku zatytułowanej “ Wszystko, co naprawdę muszę wiedzieć, czego nauczyłem się w przedszkolu”. Zawiera ona również niektóre z jego podstawowych zasad. Na przykład dzielcie się wszystkim, trzymajcie się za ręce i trzymajcie się razem.

kobieta, która nie może być szczęśliwa

Podsumowanie

Po pierwsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój partner całkowicie spełnia Twoje potrzeby. Po drugie, możliwe jest również idealne zaspokojenie potrzeb partnera. Zwykle wiąże się to tylko z rozwiązywaniem problemów i współpracą. Od czego naprawdę zależy współpraca? Od dobrej komunikacji. Omówienie swoich potrzeb z partnerem jest zazwyczaj najlepszym miejscem, z którego możecie zacząć.

Jeśli jednak nie potrafisz się komunikować, prawdopodobnie nie możecie wspólnie analizować zaspokajania swoich potrzeb. Czy ciężko jest Wam zacząć? Nie martw się. Wiele par na świecie przechodzi ten sam problem. Dlatego terapia par może zapewnić bezpieczną, wolną od osądów przestrzeń do rozpoczęcia rozmowy na temat swoich obaw.

Krótko mówiąc, Twój partner musi wiedzieć, że Ci na nim zależy. Niech wie, że jesteś przy nim. W ten sposób będzie bardziej skłonny, aby odwzajemnić podobne zachowania. Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych zaczyna się od dzielenia się i opieki nad partnerem. Osoba, która czuje się kochana i otoczona opieką, jest znacznie bardziej skłonna zrobić to samo dla Ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harley, Willard (2002) His Needs, Her Need. New York: REVEL FLEMING

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.