Nawet największy błąd może czegoś Cię nauczyć!

Błąd

W wielu momentach można spotkać się z mocno rozpowszechnionym stwierdzeniem, jakoby przechodzenie przez emocjonalnie burzliwy okres, błąd lub trudności w życiu miało takie samo znaczenie, co własne starania w dążeniu do rozwoju osobistego.

W końcu różnego rodzaju zawirowania, trudne momenty, popełniony błąd często zdarza się w życiu każdego z nas. Według powszechnego przekonania sytuacje te pozwalają każdej osobie się zmienić, rozwijać się i doskonalić. Ale czy to prawda? Czy każdy popełniony błąd może nas czegoś nauczyć.

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, zajmiemy się tą kwestią w naszym dzisiejszym artykule. Ale zaczniemy od tego, że istnieje jeden najważniejszy aspekt, bez którego cała reszta nie ma żadnego sensu.

Otóż po prostu musimy chcieć się czegoś nauczyć. Jeśli nie będziemy mieli do tego żadnej motywacji, to żaden popełniony przez nas błąd nie będzie dla nas źródłem czegokolwiek pożytecznego, z czego moglibyśmy zrobić użytek w przyszłości.

Kiedy człowiek przechodzi przez nieprzyjemne i trudne momenty w swoim życiu, zazwyczaj gorąco pragnie powrotu do poczucia stabilności emocjonalnej, jaką miał jeszcze nie tak dawno temu. Nieustanne pytanie samego siebie “dlaczego ja?” bez wątpienia jest źródłem silnego cierpienia psychicznego.

Życie

Osoba będąca w takiej sytuacji wierzy także, że z powodu tej zmiany utraciła część siebie. Zagubiła gdzieś całą istotę tego, kim jest oraz swoją niewinność, dzięki której otaczający ją świat wydawał się taki przyjazny.

Czuje się dziwnie, jest zmieszana i niezdolna do zrozumienia wartości terapeutycznych, jaką może mieć ból spowodowany przez mniej lub bardziej poważny błąd, jaki się popełniło.

Dzięki wszystkim tym twardym ciosom, które przynosi nasze życie, mogą się nam przydarzyć dwie rzeczy: albo umierasz w sensie psychicznym, albo odradzasz się i stajesz lepszym człowiekiem niż przedtem. Duchowe przekonania, religia, albo to czy wierzysz w karmę, czy też nie, nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia.

Główny aspekt całości jest o wiele bardziej pragmatyczny i niepodważalny. Otóż wszelkie życiowe doświadczenia zmieniają nasze “ja”, czyli to, kim jesteśmy. Może to zabrzmieć jak truizm, ale to prawda.

Błąd lub inne istotne wydarzenie może zmienić w Twoim życiu więcej, niż Ci się wydaje

Tylko wydarzenia, których intensywnie doświadczamy, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie sprawią, że zaczniemy zadawać sobie pytania na temat różnych spraw i rzeczy w naszym życiu, które w innym przypadku nigdy by nam nawet nie przeszły przez myśl.

Takie zdarzenia mogą mieć miejsce przez cały czas i zawsze, albo jedynie okazjonalnie. Kiedy stają się udziałem kogoś innego, jak na przykład naszego przyjaciela lub sąsiada, to patrząc na to z zewnątrz będziemy w stanie bardzo wyraźnie dostrzec ich znaczenie.

Ale kiedy to się stanie w naszym przypadku, efektem tego stanu rzeczy może być nagłe zaburzenie równowagi emocjonalnej, a jeśli na dodatek towarzyszy temu nasz własny błąd, to dodatkowo ból psychiczny i cierpienie.

Wolność

Zawsze słyszymy z różnych stron takie stwierdzenia, jak “najważniejsza sprawa nie polega na tym, aby unikać upadku, ale umieć się po nim podnieść” lub też “zawsze ucz się na swoich błędach”.

Te dwie uniwersalne koncepcje są podstawą wielu zmian i stanowią podstawę do nieustannie przebiegającej ewolucji, której zarówno my, jak i otaczający nas świat i ludzie wciąż doświadczamy, każdego kolejnego dnia.

Gdybyśmy tylko mogli zrozumieć wszystko bez konieczności przechodzenia przez trudne momenty w życiu, byłoby ono naprawdę proste.

Niestety jednak nie ma uniwersalnego podręcznika ani też zbioru zasad, które wyjaśnią Ci, jak żyć, a także kiedy popełnisz jakiś błąd. Choć sami tworzymy naszą własną rzeczywistość, to jednak żyjemy w świecie, który nieustannie się zmienia.

Najmądrzejsi ludzie to ci, którzy przyjmują tę zmianę bez zastrzeżeń. Mówi się przecież, że “przetrwa nie ten, kto jest najsilniejszy, a raczej ten, kto potrafi najlepiej przystosować się do zachodzących zmian”. Zmiana zawsze jest efektem końcowym, wcześniej pojawia się przecież kolejno problem, zamieszanie błąd i wnioski.

Więcej cennych rzeczy nauczysz się udzielając złych odpowiedzi niż poprawnych

Pomyśl o tym, jaki błąd popełniłeś ostatnio w życiu. Wybierz ten, który uważasz za “najgorszy” z nich. Czy kiedykolwiek pomyślałeś o wartości lekcji, którą ten błąd mógłby Ci zapewnić i czego mogłeś się dzięki temu nauczyć?

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, czego w ten sposób mógłbyś następnie uniknąć? Czy kiedykolwiek wziąłeś pod uwagę to, że chociaż może i popełniłeś ten konkretny błąd, to jednak później w jego następstwie potwierdziłeś swój system wartości i przekonań?

“Błąd popełniony przez największe umysły jest o wiele bardziej wartościowy i pouczający
niż sukcesy odnoszone przez przeciętność.”
Arturo Graf

Nie martw się jednak niepotrzebnie. Teraz przyjmiemy w naszych rozważaniach znacznie bardziej optymistyczny punkt widzenia. Niektóre wnioski wyciągnięte z popełnionych przez ludzi błędów są bardziej uniwersalne niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Poniżej prezentujemy Ci kilka najważniejszych z nich.

Czego może nauczyć Cię Twój największy błąd?

Oto kilka odpowiedzi, które naszym zdaniem wydają się obejmować najcenniejsze kwestie:

Życie może Cię zaskoczyć zarówno w dobry i zły sposób

Musisz być po prostu przygotowany na trudne chwile, które mogą nadejść w każdym momencie. Nie ma lepszego rozwiązania niż możliwość samodzielnego ich pokonania. Nawet jeśli popełnisz błąd, to da Ci to cenną lekcję na przyszłość.

Nie zawsze wsparcie emocjonalne udzielone Ci przez kogoś jest mile widziane

Liczy się jego jakość, a nie tylko ilość, czy sam fakt, że ono jest. Przekonanie o tym, że się wpadło w sytuację bez wyjścia jest właśnie tylko przekonaniem. Nie ma przy tym znaczenia, czy omawiana sytuacja ma znaczenie fizyczne, czy oznacza raczej problem natury emocjonalnej.

Ważne jest w takim przypadku, aby być ostrożnym i nie szukać pomocy u każdego, kto akurat jest pod ręką.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia osoby, która albo ma odpowiednie doświadczenie w takich sytuacjach lub będzie w stanie zaoferować Ci korzystne perspektywy. Inaczej mówiąc, musi być to ktoś, kto wie, że będzie pomocny i wie, jak Ci pomóc.

To, co złe, potrafi uczyć

Złe momenty w życiu to wszystkie te chwile, w których naprawdę możesz poznać wartość samego siebie i innych osób z Twojego otoczenia.

Mówi się, że nie można w pełni poznać kogoś, dopóki nie zamieszkasz z tym kimś. Ale to nie wyczerpuje tematu. Wspólne przechodzenie przez problemy natury ekonomicznej, społecznej lub emocjonalnej mogą być naprawdę bardzo wartościowym doświadczeniem.

Nawet osoba, którą uważasz za niezwykle Ci bliską, albo swojego przyjaciela może Cię zawieść. Z drugiej strony ktoś, wobec kogoś nie żywiłeś żadnych nadziei może zupełnie nieoczekiwanie zaoferować Ci pomoc lub udzielić wsparcia w zupełnie bezinteresowny sposób.

To nie znaczy oczywiście, że powinieneś zakończyć wszelkie relacje z osobą, która Cię zawiodła. Po prostu będziesz mieć wtedy świadomość, że być może nie powinieneś na nią liczyć w trudnych chwilach.

Motyl na ręce

Wszystko stanowi lekcję

Świadomość tego, jak niektórzy ludzie prowadzą pełne obojętności i pustki życie, może pozwolić Ci poczuć się bardziej podekscytowanym takimi kwestiami, jak lojalność, wrażliwość i pasja.

Zarówno dostrzegasz te cechy u siebie, jak i u innych ludzi. Szybko przekonasz się, że naprawdę straszna jest łatwość, z jaką można nie docenić ludzi ze swojego otoczenia. Tylko wtedy, gdy w Twoim życiu pojawią się trudne chwile, będziesz w stanie docenić ich wielkość i oddanie.

Szczerzy i prawdziwi ludzie nie są z reguły doceniani przez otoczenie. Przez większość czasu także tego nie będziesz robić. Dostrzeżesz ich zalety dopiero w tych trudnych chwilach, wtedy dopiero będą oni mogli w pełni zabłysnąć swoim światłem.

MotyleWszystko mija, wszystko się zmienia, nic nie trwa wiecznie

Ból lub rozczarowanie, niezależnie od tego jak łamiące serce, tylko na początku wydają się nie do zniesienia. Wraz z upływem czasu wszystko staje się łatwiejsze i wręcz się rozmywa.

Niezależnie od tego, czy to Ty popełniłeś błąd, czy też wina leży po stronie kogoś innego. Kiedy działasz zgodnie ze swoimi własnymi zasadami, w przyszłości te kwestie staną się dla Ciebie mniej dotkliwe. Ból staje się tylko jedną z części życia, którą można na własną rękę analizować i przetwarzać z większą jasnością umysłu.

Błąd można przezwyciężyć, ale rozczarowanie jest nieodwracalne. Błąd można przezwyciężyć, ale przede wszystkim można się z niego naprawdę wiele nauczyć.

Będziesz mógł zapomnieć o ludziach, którzy Cię zawiedli i którzy Cię rozczarowali. Ale bez wątpienia nigdy nie będziesz w stanie zapomnieć tego, jak się czują. Może to jest najlepszy sposób na zakończenie czegoś, co nigdy nie było prawdziwe?

Ceń lekcje

Dzięki wszystkiemu, czego się dowiedziałeś w trakcie swojego życia, stałeś się lepszym człowiekiem. Dzięki temu, przez co przeszedłem, nauczyłem się wiele nowego. Każdy błąd, jaki popełniłem spowodował, że stałem się nowym i innym człowiekiem.

Nie jestem teraz mniej wrażliwy, ani bardziej niewinna, ani też bardziej energiczny. Jestem po prostu osobą, która jest w stanie zrozumieć znacznie więcej spraw. Jestem o wiele bardziej samowystarczalny i opanowałem zdolność niezwracania uwagi na to, co mnie nie interesuje.

Jestem osobą, która potrafi naprawdę cieszyć się tym, co czyni mnie szczęśliwym i tym, co uznaję za swoją własną pasję.

Mój błąd ma naprawdę gorzki smak, ale jednocześnie przygotowuje mnie na kolejne

Nieuniknione jest to, że prawie wszyscy będą w ciągu swojego życia popełniać w kółko ten sam błąd. Nawet pomimo tego, że czują, że mają wszystko pod kontrolą. Popełnianie omyłek i błędów jest fundamentalną częścią naszego życia, rozwoju osobistego i ewolucji jako ludzi.

Jeśli jednak będziemy się uczyć na naszych błędach, to następnym razem, gdy popełnimy jeden lub drugi, zapewnimy sobie pewien margines bezpieczeństwa.

Będziemy w stanie podnieść się po nim nieco szybciej. Gdybyśmy nigdy nie popełnili błędu lub co jakiś czas nie musielibyśmy doświadczać trudnych rzeczy, prowadzilibyśmy tak naprawdę niezwykle ograniczone i jałowe życie.

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Eleny Liszańskiej oraz Lucy Campbell.

Scroll to Top