Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością

Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Poczucie własnej wartości. Dlaczego tak wiele osób ma z nim problem? Obserwując współczesne pokolenie łatwo jest dojść do wniosku, że nasi rodzice nie mieli tak rozwiniętej świadomości psychologicznej i nie dysponowali takim zasobem wiedzy, jak jest to możliwe dzisiaj. Nie wiedzieli jak kształtować poczucie własnej wartości u dzieci.

Od maleńkości uwikłani jesteśmy w ściśle ze sobą powiązaną sieć zależności. Martwimy się tym, co definiuje umiejętność zaufania do samego ciebie, czy też wiary w siebie, wszystkiego tego, co oznacza poczucie własnej wartości

Rodzice zazwyczaj chcą chronić swoje dzieci przed wszelkiego rodzaju trudnościami, z którymi te mogą się spotkać, choć wiedzą, że nie wszystkich da się uniknąć. Skoro więc wiemy, że prędzej czy później dziecko będzie musiało stawić czoła na przykład samotności, to jak można mu pomóc?

Najlepszym możliwym rozwiązaniem, które mogą zastosować rodzice, jest przygotowywanie dziecka na to, z czym przyjdzie mu się uporać. Ci rodzice, którzy poważnie podchodzą do kwestii wychowywania dzieci, z pewnością zechcą wręczyć dziecku wszechstronne narzędzie, jakim jest właśnie poczucie własnej wartości.

Zaszczepiaj poczucie własnej wartości dając wzór

Dzieci zawsze naśladują swoich rodziców. Robią to w różny sposób. Przejawiają podobne nastawienie, mówią w podobny sposób, skopiują też wszystko, co relacjonuje się z Twoim sposobem traktowania innych osób.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wychowanie dziecka – 5 wartości jakie trzeba wpoić

Tak więc niezależnie od tego, ile czasu spędzisz na tłumaczeniu dziecku różnych aspektów dobrego wychowania, nie będzie to miało większego znaczenia, jeśli nie pokażesz mu tych cech w działaniu. Tylko stając się dobrym wzorem dla dzieci możesz je czegoś nauczyć. Nie na darmo ukuto powiedzenie: “lepszy przykład, niż wykład”.

Dziewczynka - poczucie bezpieczeństwa

Jeżeli będziesz stanowić wzór dla swojego dziecka, to przyczynisz się do ugruntowywania w nim poczucia własnej wartości. Jeśli jesteś osobą pozytywną, pełną wigoru i radości, to w przyszłości właśnie takie będzie Twoje dziecko. Tak więc dobrze zastanów się nad tym, co Twoja pociecha może w Tobie dostrzec obserwując Cię.

Kim jesteś?

Jaki jesteś? Zawsze na wszystko narzekasz? Jak reagujesz na pojawiające się w życiu trudności, pozytywnie czy z góry spisujesz wszystko na stratę? Walczysz o swoje, czy łatwo odpuszczasz? Każda z odpowiedzi przybliża Ci obraz Twego dziecka, kiedy wejdzie już w dorosłość. Niczym gąbka, przejmie Twój sposób działania.

Przeczytaj również podobny artykuł: Czyny, nie słowa definiują kim jesteś

Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoje dziecko miało zdrowe poczucie własnej wartości, to w pierwszej kolejności zrób porządek ze swoim własnym. Pracuj nad nim i ciesz się z wiary w siebie. To pomoże Ci dać dobry przykład dzieciom. Pamiętaj, że dosłownie wszystko, co sobą reprezentujesz, wpływa na kształtowanie dziecka.

Pomaganie dziecku kochać samego siebie bardziej jest doskonały narzędziem, za które podziękuje Ci ono w przyszłości.

Cała praca, którą przyjdzie Ci w to włożyć daje więcej korzyści, niż mógłbyś się spodziewać. Mechanizm ten działa w dwie strony. Cały Twój wysiłek w pomoc dziecku, pomaga również Tobie samemu. To z kolei sprawia, że czujesz się silniejszy, a to przekłada się na to, co przekazujesz dziecku i w jaki sposób to robisz.

Pesymiści na przykład mogą nieświadomie ranić swe pociechy doszukując się i skupiając przeważnie na popełnianych przez nie błędach. Rani również krzyk i bolesne stwierdzenia w rodzaju: “do niczego się nie nadajesz” lub “jesteś głupi”. Wypowiadając takie przykre stwierdzenia nie stanowisz dobrego przykładu do naśladowania.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rodziną czyni nas miłość i szacunek

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało poczucie własnej wartości zdrowe, silne, dobrze ukształtowane, pokaż mu, że rezultaty nie są w życiu najważniejsze. Skup się raczej na wysiłku, które wkłada w swoją pracę, nie szczędź pochwał, służ zachętą. Nigdy nie mów czegoś, co wyłącznie zasiałoby smutek.

Postaw się na jego miejscu. Jak chciałbyś zostać potraktowany w podobnej sytuacji przez własnych rodziców?

Dziewczynka z gołębiami

Bezwarunkowa miłość

Czy Twoje dziecko musi zasłużyć sobie na Twoją miłość? To potężny błąd. Niezależnie od tego, co robi i jak mu to wychodzi, dziecko zawsze powinno być stuprocentowo przekonane, że rodzice je kochają. Musi też mieć pewność, że tego uczucia nikt i nic nigdy nie zmieni.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wraz z urodzeniem dziecka otrzymujesz skarb

Jakże przykre by to było, gdyby pewnego ranka Twoje dziecko obudziło się i zaczęło zastanawiać, co zrobić, żeby zasłużyć sobie na Twoją miłość, aby mogło czuć się bezpiecznie i swobodnie ze swoimi poglądami i odczuciami.

Dlatego nie miej strachu przed tym, że pewnego razu się pomyli, popełni błąd lub dostanie w szkole złą ocenę. Każdy błąd może bowiem czegoś nauczyć, a kiedy sięgniesz pamięcią daleko wstecz, przypomnisz sobie, że Ty też popełniałeś błędy i w rzeczywistości nadal to robisz.

Zamiast oczekiwać od dziecka perfekcji, naucz go odpowiedzialności w taki sposób, by nie skreślić znaczenia jego wysiłku. Z drugiej zaś strony pamiętaj o tym, by chwalić, ale nie wychwalać przesadnie każdego osiągnięcia dziecka. We wszystkim najlepszym doradcą jest równowaga i zdrowy rozsądek.

Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligencja emocjonalna – klucz do wychowania dzieci

Chłopiec z ojcem

Poświęcony czas – najwyższa wartość

Aby poczucie własnej wartości u dziecka funkcjonowało, właściwie niezbędne jest poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Zadbaj o to, by spędzać razem czas na czymś konstruktywnym. Nie mamy utaj na myśli wspólnego siedzenia przed komputerem, czy telewizorem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Czas – najlepszy prezent dla Twoich dzieci

Podobnie dziecko nie będzie mogło skorzystać z Twojego towarzystwa, jeśli myślami będziesz przy swoich problemach lub w pracy. Chodzi raczej o czas, który poświęcisz właśnie jemu, jego potrzebom, jego uczuciom. Tak tworzy się silna więź. Tylko czas, który poświęcisz wyłącznie dla niego utwierdzi je w przekonaniu, że może na Ciebie liczyć.

Poczucie własnej wartości dziecka jest jedyną w swoim rodzaju odpowiedzialnością rodziców.

Oczywiście poczucie własnej wartości nie mogłoby wzrastać, gdybyśmy pomijali aspekt, jakim są limity i ograniczenia. Właśnie limity stanowią pierwszą formę nauki u małego jeszcze dziecka. To właśnie dzięki ograniczeniom, dzieci uświadamiają sobie jak daleko mogą zajść, co jest ich mocną stroną, a co stanowi słabość.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczne dzieciństwo zostawia ślad w umyśle

Dzięki wytyczanym im limitom dzieci uczą się również zaufania czy też wiary w swoje własne możliwości. Stosowne ograniczenia pozwalają również na prawidłowe ukształtowanie czynnika jakim jest poczucie bezpieczeństwa.

Bycie rodzicem stanowi niesamowicie wielką odpowiedzialność. Rozsądny rodzic nie będzie się zatem skupiał wyłącznie na tym, co tu i teraz. Dziecko w danym momencie może mieć się całkiem dobrze, ale jeżeli nie będziesz dla niego dobrym wzorem, to już niedługo może nie znajdować się w tak łatwym położeniu.

Poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, miłości, nie uczy się z dnia na dzień. To długotrwały mozolny proces, który z założenia opiera się na naśladownictwie. Okazuj więc miłość, poświęcaj czas, nie ograniczaj się jedynie do pustych stwierdzeń. Zastanów się nad tym kim jesteś i co zrobić, aby dziecko miało wspaniały wzór do naśladowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.