Twoje życie - 7 pytań, które mogą je zmienić

Twoje życie - 7 pytań, które mogą je zmienić

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2017

Czasami nie możemy znaleźć odpowiedzi, ponieważ nie wiemy jak postawić pytanie. Nasze życie nie jest proste do zrozumienia. Próbujemy poruszyć ogólne oraz bardzo głębokie jego tematy, ale na końcu nie docieramy do niczego pewnego.

Na przykład, pytanie w stylu “Jakie znaczenie ma moje życie?” jest prostą drogą, żeby jeszcze bardziej się zgubić.

Wielkie pytania wymagają wielkich odpowiedzi. Ale trzeba rozumieć, że jest różnica pomiędzy “wielkimi pytaniami” a “niejednoznacznymi pytaniami”.

Te ostatnie są trudniejsze do uzyskania na nie odpowiedzi, ponieważ jednocześnie zawierają bardzo dużo zmiennych, które nie mają granic, żeby je w jakiś sposób wyodrębnić.

“Czasami spędzamy długie lata nie żyjąc w ogóle, i nagle całe nasze życie może się skoncentrować się w jednym momencie.”

-Oscar Wilde-

Oto dlaczego prawidłowe i jasne sformułowanie pytania już jest jednym ze sposobów na znalezienie odpowiedzi. Poniżej chcemy Ci przedstawić 7 pytań, które pomogą krytycznie spojrzeć na własne życie.

Ustalą, czy wybrałeś właściwą jego drogę, czy nadszedł czas aby się zatrzymać i pójść w innym kierunku. To nie jest jakiś test, więc dobrze się zastanów, zanim odpowiesz.

1. Jak byś zmienił swoje życie, gdyby Ci powiedziano, że umrzesz w ciągu następnych 10 lat?

Doświadczenie nadchodzącej śmierci zmienia życie wielu ludzi. I nie bez powodu. W ogóle, żyjemy tak, jak gdybyśmy byli wieczni. Nie dopuszczamy nawet myśli o śmierci, pomijając ten fakt, że to jedyne, czego możemy być pewni odnośnie naszej przyszłości.

Kobieta z trzecim okem na czole

Pamiętając, że wszystko kiedyś się skończy, te rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne, robią się bardziej wyraźne. Dlatego, odpowiadając szczerze na to pytanie, możesz stworzyć nową hierarchię własnych priorytetów, co zrobi Twoje życie bardziej szczęśliwym.

2. Jakiej rady byś udzielił noworodkowi?

Poważnie pomyśl nad tym pytaniem, zanim odpowiesz. Ta odpowiedź będzie zawierała dużo z tego, czego się nauczyłeś odkąd Twoje serce zaczęło się bić. To będzie niby podsumowanie wszystkich Twoich doświadczeń i osiągnięć życiowych.

Najciekawsze jest to, że po wymyśleniu swojego “pudełka mądrości”, wszystko, co robisz, muszi być spójne z tym, co “wsadziłeś” do jego środka. I jak, już to ćwiczysz czy dopiero powinieneś zacząć?

3. Gdyby kalendarz nie miał znaczenia, w jakim wieku podwiedziałbyś, że jesteś w tym momencie?

Wiek jest bardzo względną wartością, aczkolwiek zawsze można zmienić jego granicę gdy o nim mówimy. W najściślejszym sensie, od momentu urodzenia nasze życie zawiera w sobie etap dziecka, nastolatka, osoby dorosłej i osoby starszej.

Ale najczęściej, tylko jeden z tych “wieków” znajduje się na pierwszym miejscu w konkretnym momencie naszego życia. Dlatego prawidłowym jest pytanie: na ile lat naprawdę się czujesz? Co czyni, że czujesz się w tym wieku?

Człoweik z kluczem i zamkiem na ciele

4. Jaki największy błąd popełniłeś w swoim życiu?

Sposób, w jaki reagujemy na własne błędy jest jedną z najbardziej pokazowych oznak tego, kim jesteśmy i jak przechodzimy przez nasze życie. To wszystko razem jest kluczem na lepsze zrozumienie samych siebie.

Wracając do błędu. Podczas zastanowienia się nad tym, który był właśnie tym największym, możesz też zidentyfikować własne główne słabości. A ze strony rozwiązania, będziesz w stanie zobrazować co dokładnie robisz, gdy stawisz czoło problemom.

5. Co chcesz zrobić, ale nie robisz, ponieważ myślisz, że zostaniesz osądzony?

Względy i opinie innych osób mogą być dużą przeszkoda ku podjęciu jakichś działań. Czasem to po prostu może występować oznaką tego, że dobrze dostosowaliśmy się do środowiska, w którym żyjemy.

W innym przypadku, to, co kryje się za tą psychologiczną barierką, jest po prostu panicznym strachem przed byciem osądzanym.

W większości przypadków nasze działania bazują się nie na tym w co szczerze wierzymy, tylko raczej z obawy przed tym, co powiedzą inni. Odpowiedź na to pytanie przybliży Cię do zrozumienia swoich własnych stłumionych uczuć.

Kobieta w czerwonej sukni zraniona strzałą

6. Jakie 5 rzeczy, których dokonałeś w tym roku, będziesz pamiętać do końca życia?

Odpowiadając na to pytanie, zrozumiesz, czy faktycznie żyjesz według swoich pragnień, czy nie. Czyż może się zgubiłeś w codziennej rutynie? Mówiąc o pragnieniach nie chodzi mi o dokonanie jakichś mega projektów w pracy. Mam na myśli kluczowe cele Twojego życia.

Jeżeli potrafisz bezproblemowo wymienić listę tych rzeczy, to z pewnością żyjesz intensywnie. Z drugiej strony, jeżeli wyodrębnienie tych 5 rzeczy sprawia Ci spory problem, chyba nadszedł czas spojrzeć wstecz na drogę, którą idziesz. Może zgubiłeś na niej samego siebie?

7. Jaka praca dałaby Ci szczęście? Jeśli to nie ta, którą obecnie masz, to dlaczego?

Każdy powinien mieć na celu zajmować się tym, co kocha.  Praca to jeden z filarów nie tylko naszego przetrwania, ale również zdrowia psychicznego. Oto dlaczego czerpiemy tak dużo korzyści z tego, co się określa jako życie zawodowe.

I może najwyższy czas się zastanowić, czy Ty naprawdę zajmujesz się tym, co kochasz. Czy pracujesz w branży, którą rzeczywiście lubisz? Czy wybrałeś dobrą ścieżkę aby pracować tam, gdzie chcesz? Albo może po prostu zgodziłeś się na pracę, której nie chcesz i odpuściłeś sobie to wszystko?

Kobieta i królik w garniturze

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.