Najbardziej produktywne pory dnia

Harmonogram i produktywność to dwie kwestie, które idą w parze. Każda osoba może określić momenty, w których jej wyniki są najlepsze. Na poziomie zbiorowym jest jednak trudniej: debata jest ciągle otwarta.
Najbardziej produktywne pory dnia
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Pora dnia to czynnik, który bezpośrednio wpływa na produktywność. Nie pracujemy tak samo wydajnie o 8 rano, jak 12 godzin później. Człowiek nie funkcjonuje w ten sam sposób, gdy ma za sobą 20 dni pracy bez odpoczynku, niż gdyby zrobił cztery lub pięć przerw w tym okresie. Okazuje się, że każdy ma swoje własne najbardziej produktywne pory dnia.

Dlatego nie można też tego uogólniać. Najbardziej produktywne pory dnia dla jednych mogą takie nie być dla innych. Chociaż istnieją mniej lub bardziej typowe wzorce dla wszystkich ludzi, prawda jest taka, że ​​wykształcenie i nawyki również mają wpływ na te wzorce.

Chodzi o to, że kwestia harmonogramu jest bardzo ważna, aby pracować w sposób bardziej inteligentny. Oznacza to, że możesz wykonać więcej pracy, inwestując mniej czasu i wysiłku. Zobaczmy informacje, którymi dysponujemy w tym zakresie.

„Chciałbym stanąć na rogu ruchliwej ulicy, z kapeluszem w ręku i błagać ludzi, aby wrzucili do niego wszystkie godziny, które zmarnowali”.

-Bernard Berenson-

Mężczyzna w pracy

Produktywne pory dnia a cykl dobowy

Ciało ludzkie działa w procesach cyklicznych. Jednostką podstawową jest cykl dobowy, który obejmuje 24 godziny. To determinuje pewną prawidłowość między czasem snu a czuwaniem. Jednocześnie wyznacza też szczyty i spadki aktywności każdego dnia mniej więcej o tej samej porze.

Te cykle mogą się różnić w zależności od osoby, ale zachowują tę samą logikę. W „dobowym cyklu” występują bloki 90-minutowe, w których występuje większa zdolność koncentracji. Można zatem powiedzieć, że są to bloki o maksymalnej produktywności.

Bloki te nazywane są „cyklami ultradobowymi” i pokrywają się z okresami, w których mózg ma najwięcej energii. Na końcu każdego z nich następuje spadek, w którym po prostu spada nasz poziom produktywności. Wyznaczają czas, w którym mózg potrzebuje pewnego okresu bezczynności.

Najbardziej produktywne pory dnia

Opierając się na tym, co zostało powiedziane, możemy odpowiednio zaplanować rodzaje prac. Ideałem jest, aby każda osoba zsynchronizowała cykle ultradobowe z zadaniami wymagającymi większej koncentracji lub bardziej złożonymi.

W ten sam sposób sprawi jednocześnie, że spadki doliny lub mniej produktywne chwile będą się zbiegały z bardziej rutynowymi zadaniami. W tych chwilach może też wykonywać te, które wymagają mniejszego zaangażowania intelektualnego.

Jak rozpoznać własne cykle ultradobowe? Nie ma innego sposobu niż obserwowanie siebie i zbieranie danych. Wszyscy mamy mniej lub bardziej jasne wyobrażenie o tym, jakie godziny są dla nas najbardziej produktywne. Jednak to nie wystarczy: trzeba to sprecyzować.

Dobrą techniką, aby to zrobić, jest szablon. Możesz wyznaczyć linię dla każdej godziny, którą chcesz ocenić i ocenić ją w skali od 1 do 5, w zależności od koncentracji, którą udało Ci się utrzymać w ciągu tej godziny. Po kilku tygodniach tworzenia tych notatek będziesz miał bardzo jasne pojęcie o tym, jak działają Twoje cykle ultradobowe.

Następny krok będzie polegał na analizie uzyskanych danych. Zorganizuj potem swoje działania w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zarówno „szczyty” koncentracji, jak i „spadki”. Pomoże Ci to zwiększyć produktywność.

Kobieta przed laptopem

Pracuj mniej godzin i w sposób bardziej elastyczny

Badanie przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i opublikowane w magazynie The Economist ujawniło druzgocące dane. Naukowcy doszli do wniosku, że im dłużej dana osoba pracuje, tym bardziej spada jej produktywność.

To zła wiadomość dla miłośników klasycznych schematów. Ujawnia prawdę, którą z pewnością wielu już wcześniej wyczuwało. Uzyskujesz lepsze wyniki NIE dlatego, że spędzając więcej czasu na określonych zajęciach.

Jednak może również wystąpić inne zjawisko: jeśli pracujesz mniej godzin, stres może wzrosnąć z powodu chęci wykonania tego samego zadania w krótszym czasie.

Po długiej debacie na ten temat częściowo stwierdzono, że bardziej niż sam harmonogram pracy, na produktywność najbardziej wpływają metody pracy. Osoba może być bardzo produktywna, jeśli ma do tego odpowiednią motywację.

Możliwe też, że jedna godzina pracy mniej dziennie nie ma takiej wartości jak jeden dzień więcej wolnego w tygodniu.

Obecnie większość państw i konwencji zmierza w kierunku ograniczenia czasu pracy, mając na celu, aby ten ruch był zachętą do poprawy produktywności. Z drugiej strony wiele firm już teraz działa według celów, a nie czasu pracy.

W ten sposób pracownik może iść do domu w momencie, gdy wypełni swój program celów. Debata pozostaje otwarta z jasną ideą w tle: zbyt ciężka praca bez odpoczynku nie jest dobrym pomysłem dla nikogo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eguiarte, D. M. (2017). Horarios flexibles como estrategia para mejorar la productividad y reducir la rotación. ACADEMO Revista de Investigación en Ciencias Sociales y Humanidades, 4(2).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.