Nadwaga psychiczna: nasze myśli i ich konsekwencje

Nadwaga psychiczna: nasze myśli i ich konsekwencje
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Jeśli czujesz, że Twoje ciało jest ciągle zmęczone, sztywne lub obolałe, możesz cierpieć na nadwagę. Nie mówimy jednak o wielkości fizycznej, a raczej o zjawisku, jakim jest nadwaga psychiczna. Oznacza to zbyt wiele negatywnych, bezwładnych i bezproduktywnych myśli.

W ciągu dnia wyobrażamy sobie różne rzeczy, próbujemy coś zrozumieć, zastanawiamy się, tworzymy, kalkulujemy, podejmujemy decyzje… Krótko mówiąc, ciągle myślimy. Ale nie wszystkie myśli są słuszne lub użyteczne. Czasami myślimy za dużo w bezużyteczny sposób i wytwarzamy przeciążenie w głowie.

Jeśli trzymamy pomysły, które niczego nie wnoszą i nigdzie nas nie prowadzą, w końcu nasz umysł wyczerpuje się. Staje się ciężki, koroduje, blokuje się i nie jest w stanie robić innych pozytywnych rzeczy.

mężczyzna trzymający głowę

Myśli są podstawową jednostką umysłu

Jak wiemy, myślenie jest częścią ludzkiej natury. Jest to jeden z procesów, który odróżnia nas od innych żywych istot. Ale nasze myślenie, w przeciwieństwie do tego, co Ci się wydaje, nie zawsze jest świadome. Właściwie jest wręcz przeciwnie.

Pomyśl o górze lodowej. Jej wierzchołek to świadoma myśl. Reszta zatopionego lodu, która stanowi większość bryły, to nieświadome myśli.

Według dr Michaela Shadlena, głównego badacza w The Mortimer B. Zuckerman Mind Brain Behavior Institute na Columbia University (Stany Zjednoczone), „Ogromna większość myśli krążących w naszych mózgach dzieje się poniżej radaru świadomości, co oznacza, że chociaż nasz mózg je przetwarza, nie jesteśmy tego świadomi”.

Dlatego jakość naszych myśli określa, jak przebiegają nasze dni. Nasz rozwój zależy od świadomych i nieświadomych myśli, które przechodzą przez nasz umysł.

„Śmieciowe” myśli tuczą nasz umysł

Śmieciowe myśli są dla nas wyczerpujące, ponieważ nie przynoszą nam żadnych korzyści. Są pustym, a nawet toksycznym rozumowaniem. I zaczynają się w naszym świadomym umyśle. Oznacza to, że nadwaga psychiczna nie jest wynikiem tłumionych procesów umysłowych, impulsów czy pragnień. Wręcz przeciwnie – jest to celowe.

Śmieciowe myśli są nam zupełnie niepotrzebne. Zamiast dawać nam więcej wiedzy i korzyści poznawczych, niszczą nas energetycznie i spowalniają resztę naszego świadomego przetwarzania. Uniemożliwiają nam kreatywność, zrozumienie lub uczenie się nowych umiejętności. Blokują nas i paraliżują nasze aktywa.

Dlatego, gdy mamy nadwagę psychiczną, nasze myśli działają jak śmieciowe jedzenie. Wywołują fizyczne konsekwencje, które mogą być nawet otyłością. Wśród nich jest wyczerpanie fizyczne, które utrudnia nam chodzenie czy podjęcie jakiegokolwiek sportu. Możemy również mieć problemy z normalnym oddychaniem, więcej się pocić, cierpieć na rozległy ból stawów, a nawet choroby skóry, takie jak trądzik.

złe myśli

Nadwaga psychiczna – przyczyny

Istnieje wiele rodzajów toksycznych myśli, ale najczęściej uciekamy się do tych poniższych:

  • Krytyka: kiedy robimy wyrzuty, osądzamy lub potępiamy inną osobę, w rzeczywistości po prostu sami się wykluczamy. Dewaluujemy własną samoocenę i projektujemy nasze słabości na drugą osobę.
  • Litość: bycie ofiarą jest ogromną przeszkodą, która powstrzymuje nas przed postępem. Musimy wydostać się z narzuconego sobie żalu i nie angażować się w negatywne, frustrujące lub bezużyteczne myśli.
  • Uprzedzenia: jedyną rzeczą, jaką robią uprzedzenia, jest osłabienie nas. Teorie, zagadki czy kalkulacje tylko nas uszkadzają i niemal automatycznie generują psychiczną nadwagę. Jak możemy sądzić, że wiemy, co myślą inni, skoro nie da się tego naprawdę wiedzieć?
  • Gdybanie: „Gdybym to zrobił, to…”, „Może powinienem…”. Jeśli czegoś nie zrobiłeś, nie dręcz się. Co się stało, to się nie odstanie. Teraz możesz się z tego tylko uczyć. Takimi myślami tylko się osądzasz i niszczysz sam siebie.

Jak zrzucić ciężar z umysłu?

Aby uniknąć toksycznych myśli, nie możemy pozwolić, aby nas zdominowały. Oznacza to, że konieczne jest nauczenie się ich kontrolowania. W tym celu możesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Odpocznij: medytacja to świetny sposób na przyciągnięcie pozytywnych myśli. Praktyki artystyczne, takie jak malowanie, mogą pomóc w uwolnieniu napięcia i zastąpieniu śmieciowych myśli tymi bardziej produktywnymi. Czytanie, chodzenie do kina, warsztaty i seminaria również pomagają nam odpocząć psychicznie.
  • Wyeliminuj toksyny społeczne: zidentyfikuj relacje społeczne, które mogą Ci szkodzić. Na przykład, jeśli otaczasz się ludźmi, którzy plotkują i krytykują innych, skończysz robiąc to samo. Poszukaj dla siebie bardziej wzbogacającego środowiska, które przekazuje siłę, energię i pozytywne nastawienie.
  • Zatrzymaj myśl: jeśli masz w głowie toksyczną myśl, zatrzymaj ją. Choć może się to wydawać paradoksalne, skoncentruj się całkowicie na tych negatywnych ideach. Po kilku minutach myślenia tylko o nich, odetnij je całkowicie. Pozbądź się ich.
medytująca kobieta

Jeśli od czasu do czasu mamy negatywne myśli, nie pokazują się one fizycznie. Ale jeśli są zawsze obecne w naszym życiu, mogą zacząć wpływać na nasze zdolności do wykonywania różnych czynności, a także obniżyć jakość naszego życia.

Osoby z nadwagą psychiczną mogą próbować odejść od własnej rzeczywistości i ukryć wewnętrzną pustkę, wpływając na samopoczucie psychiczne innych. To ludzie, którzy muszą wyrzucić gdzieś swoje bezproduktywne myśli i uwolnić się od wszystkich nieprzyjemnych emocji, które wytwarzają. Nie daj się nimi zanieczyścić.

Jeśli zadbamy o jakość naszych myśli, zadbamy o jakość naszego życia. Nie zapominaj o tym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Petticolin, Christel (2016) Pienso demasiado. Madrid: Obelisco


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.