Kluczowe wartości, którymi możesz obdarzać swoje dzieci

Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić dla swoich dzieci. Dziś omówimy kilka kluczowych wartości, którymi możesz je obdarzać codziennie.
Kluczowe wartości, którymi możesz obdarzać swoje dzieci
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dzieciństwo to kluczowy etap w naszym rozwoju. To moment, w którym kładziemy podwaliny naszej osobowości i sposobu rozumienia świata. Nie bez znaczenia są też kluczowe wartości, które należy przekazywać dzieciom. Dlatego, jako rodzic, twoje działania mogą mieć większy wpływ na twoje dzieci, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości zapewnienie im świadomego i pełnego szacunku wychowania jest największym darem, jaki możesz im dać.

Jednak w wirze stresu i codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o znaczeniu twoich drobnych działań w ich życiu. Z tego powodu omówimy wartości, którymi możesz obdarzać swoje dzieci tak, aby stały się szczęśliwymi i zdrowymi emocjonalnie ludźmi.

Szczęśliwa rodzina

Niezbędne wartości, które możesz podarować swoim dzieciom

Poświęcanie uwagi

Kiedy twoje dzieci są małe, ty jako ich rodzice jesteście ich największym wzorem do naśladowania. W rzeczywistości twoja uwaga jest jednym z najpotężniejszych wzmacniaczy, jakie istnieją dla nich. Dlatego bądź świadomy tego, jak jej używasz.

Wiele razy Twoje dzieci zachowują się niewłaściwie, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki potrafią zwrócić Twoją uwagę. Dzieje się tak dlatego, że dopóki zachowują się dobrze, masz tendencję do ignorowania ich, ponieważ masz tak wiele innych rzeczy, którymi musisz się zająć. Z drugiej strony, gdy zachowują się niewłaściwie, kierujesz w ich stronę całą swoją energię, nawet jeśli tylko po to, by ich skarcić.

Dlatego upewnij się, że dbasz o swoje dzieci, zaspokajasz ich potrzeby i słuchasz ich pomysłów. Poświęć im swoją uwagę, kiedy tylko jest to możliwe, i rób to po prostu dlatego, że je kochasz i lubisz spędzać z nimi czas.

Bezwarunkowa miłość

Bezwarunkowa miłość stanowi podstawę prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Czasami twoje dzieci zachowują się niewłaściwie i Twoim obowiązkiem jest dać im znać, że to nie w porządku. Jednak niezwykle ważne jest rozróżnienie między nimi a ich zachowaniem. Na przykład to nie to samo, co powiedzieć im, że zachowują się źle, jak powiedzieć im, że są „źli”.

Konieczne jest, aby wiedziały, że są bezwarunkowo kochane i akceptowane przez ciebie, jako ich rodzica. Ponadto, aby wiedzieć, że nigdy nie wycofasz swoich uczuć, pomimo ich błędów, napadów złości lub złego zachowania. Dlatego musisz być naprawdę ostrożny z etykietami typu „nieposłuszny”. Oceniaj ich konkretne zachowania, a nie osobę.

Obecność, poświęcanie czasu

Niezależnie od osobistych okoliczności ważne jest, abyś był tam dla swoich dzieci. Niemniej jednak nie chodzi tylko o przebywanie w tym samym domu. Obecność oznacza poświęcenie dziecku swoich pięciu zmysłów, słuchanie jego obaw, rozmawianie, wspieranie go i bycie dla niego schronieniem.

Być może praca uniemożliwia ci spędzanie z dziećmi tyle czasu, ile chcesz. Jeśli tak jest, upewnij się, że chwile, które z nimi spędzasz, są dobrej jakości i że wykorzystujesz je do łączenia i wzmacniania relacji. Znajdź chwile, aby pobyć z nimi sam na sam, kiedy poświęcisz im całą swoją uwagę, a to wystarczy. Dzieci dostrzegają, kiedy są kochane i cenione pomimo braku czasu.

Kluczowe wartości – szacunek

To jeden z najistotniejszych i najbardziej zapomnianych aspektów edukacji dzieci. Traktowanie ich z szacunkiem oznacza zrozumienie, że nie są twoją własnością i że nie są gorsze. W rzeczywistości musisz traktować je z taką samą powagą, z jaką to robisz w przypadku osoby dorosłej. Krzyki, przemoc fizyczna lub obelgi są niedopuszczalne i całkowicie niepotrzebne.

Dzieci zasługują na godne traktowanie. Zasługują też na uwzględnienie ich opinii i wysłuchanie ich głosów. Mają prawo do swobodnego rozwoju w oparciu o własną osobowość. Rzeczywiście, szanując swoje dziecko, uczysz je szanować siebie i uważać się za wartościowych i ważnych.

Mama z dziećmi. Kluczowe wartości

Wyznaczanie granic szczęśliwego dzieciństwa

Szacunek nie jest synonimem pobłażliwości. Właściwe traktowanie dzieci nie jest sprzeczne z wyznaczaniem granic i konsekwencji. Te dwa elementy są niezbędne, ponieważ zapewniają nieletnim poczucie bezpieczeństwa, które pomaga im dorastać i być szczęśliwszymi. Przede wszystkim pamiętaj o konsekwentnym ustalaniu zasad i stosowaniu konsekwencji. Nawet jeśli uznają to za irytujące w tym czasie, podziękują ci w przyszłości.

To tylko niektóre z wielu sposobów, w jakie możesz pokazać swoją miłość i oddanie jako rodzic podczas edukacji swoich dzieci. Choć może to być kosztowne, wkładanie wysiłku w pierwsze lata życia przyniesie niewyobrażalne korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López, G. C. H., & Vesga, M. C. G. (2009). Interacción familiar y desarrollo emocional en niños y niñas. Revista Latinoamericana de Ciencias Sociales, niñez y juventud7(2), 785-802.
  • Capano, Á., & Ubach, A. (2013). Estilos parentales, parentalidad positiva y formación de padres. Ciencias psicológicas7(1), 83-95.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.