Moonwalking – krytyka i obwinianie za przesadną reakcję

Moonwalking ma miejsce, gdy ktoś boleśnie Cię krytykuje, pozwala Ci zareagować, a następnie wyśmiewa Cię za tę reakcję, wskazując, że zawsze przesadzasz. Czy to brzmi znajomo? Ta forma wykorzystywania ma swoją nazwę i poważne konsekwencje psychologiczne.

Moonwalking

Moonwalking to wyrafinowana, ale skuteczna technika przemocy psychologicznej, która ma ten sam cel co manipulowanie: zmęczyć drugą osobę. Polega na krytyce czegoś, doprowadzaniu drugiej osoby do reakcji, a następnie oskarżaniu jej lub wyśmiewaniu za tę reakcję.

To emocjonalny cios wykorzystywany tylko po to, by uzyskać odpowiedź i móc później ubliżyć partnerowi.

Doktor John Gottman i doktor Julie Gottman to terapeuci i psychologowie, którzy przeprowadzili większość badań nad wpływem krytyki na relacje emocjonalne. Nie potępiają prawa danej osoby do wypowiedzenia skargi. Jednak skargi stają się krytyką, gdy są wyrażane w sposób oskarżycielski i z zamiarem zranienia.

Za tymi, którzy nieustannie uciekają się do krytyki, aby utkać sieć, za pomocą której mogą uwięzić swojego partnera w bólu, zwykle kryje się znieważająca osobowość. Pogarda jest ściśle związana z krytyką i generalnie oba wymiary pojawiają się razem, tworząc skuteczny sposób nadużyć.

Moonwalking

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega ten uderzający mechanizm psychicznego znęcania się.

Czym dokładnie jest moonwalking?

Rzeczywiście, w ostatnich latach pojawiło się więcej terminologii do oznaczania zachowań, ale jest to przydatne, ponieważ pomaga uprościć złożoną rzeczywistość. Jeśli chodzi o moonwalking, to psycholożka i pisarka Viky Stark, ekspertka od związków, ukuła ten termin w artykule w Psychology Today w zeszłym roku.

Użyła tego słowa w odniesieniu do słynnego tańca Michaela Jacksona: posunięcie się o kilka kroków do przodu, a następnie cofnięcie się. W pewnym sensie to właśnie robi tego rodzaju przemoc fizyczna.

Najpierw dana osoba krytykuje swojego partnera (posuwa się do przodu), oczekuje reakcji, a następnie bagatelizuje znaczenie tego, co powiedziała (cofanie się), aby wywołać poczucie winy.

W większości przypadków ten mechanizm psychologicznej manipulacji zawiera żarty i szkodliwy sarkazm, z jakimi starają się zaszkodzić poczuciu własnej wartości partnera. Przykładem tego jest powiedzenie czegoś w stylu „Jesteś niezdarny jak sześciolatek, czasami czuję się, jakbym przebywała w przedszkolu”.

Po tym, widząc reakcję drugiej osoby, partner przerywa jej, mówiąc: „Wyluzuj, tylko żartowałam!”. Moonwalking to sposób na wykorzystanie krytyki, aby druga osoba poczuła się odrzucona, zraniona i niedoceniona. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o mechanizmach, z których się korzysta.

Aspekty cechujące moonwalking

W każdym związku od czasu do czasu pojawiają się nieporozumienia i konflikty. To wszystko jest częścią normalnego, a nawet zdrowego związku. Dzieje się tak, ponieważ możesz uczyć się z tych sytuacji. Co więcej, dużo osób jest silniejszych, ponieważ dzięki tym sytuacjom wiedzą lepiej na przyszłość.

Spory dodają nowych umiejętności i zasobów, dzięki którym możesz iść naprzód jako zespół.

Jednak ci, którzy doskonalą sztukę moonwalkingu, nie starają się budować zdrowego związku. Chcą przede wszystkim stworzyć emocjonalnie wyczerpujące środowisko, aby osłabić i kontrolować swoją drugą połówkę. To gra emocji. Osoby te korzystają z wysoce wyrafinowanych zasobów psychologicznych:

Po pierwsze, wysuwają konkretną krytykę pod adresem faktów i wymiarów, o których wiedzą, że będą boleć. Na przykład w centrum uwagi może być tak, że ich partner od dawna zabiega o awans. Mogą też wykorzystać to, że partner martwi się o członka rodziny lub przyjaciela.

Po rozpoczęciu krytyki, osoba będzie cierpliwie czekać na reakcję partnera. To dlatego, że będzie to moment, w którym wejdą w drugą fazę moonwalkingu:

  • powiedzą Ci, że jesteś zbyt wrażliwy i przesadzasz.,
  • zwrócą uwagę, że wyjmujesz wszystko z kontekstu,
  • często mówią, że tylko żartowali,
  • zwrócą również uwagę, że źle zinterpretowałeś ich słowa i że w rzeczywistości masz zwyczaj obrażania się,
  • powiedzą, że znowu przesadzasz i masz paranoję.

Smutna kobieta

Ciągła krytyka wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne

Moonwalking polega na ciągłej krytyce i często towarzyszy mu pogarda. Negatywny wpływ tej formy przemocy psychicznej jest ogromny. Badania takie, jak te przeprowadzone na University of Pennsylvania, wskazują, że ciągła krytyka jest szczególnie szkodliwa u osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

W takiej sytuacji łatwo popaść w stan depresyjny. Również prace badawcze, takie jak te przeprowadzone przez psychologa społecznego Roberta Alana Barona, ujawniają, że wymiar ten wpływa na koncentrację, zdolność do wykonywania pracy, a nawet motywację do nawiązywania kontaktu ze środowiskiem.

Nadużycia mają wiele form, języków, mechanizmów i strategii. Nie wszystkie formy wykorzystywania dotyczą fizycznych ciosów, krzyków lub obelg. Często niektórzy uciekają się do wyniszczenia, pogardy przebranej za sarkazm i krytyki, która podkopuje opór.

Snajperzy emocjonalni istnieją i starają się przede wszystkim osłabić partnera, aby nad nim dominować.

Reaguj na czas i broń się. Innymi słowy, zdystansuj się od osób, które źle Cię traktują i nie są zainteresowani Twoją samooceną i równowagą psychiczną.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Baron, R. A. (1988). Negative effects of destructive criticism: Impact on conflict, self-efficacy, and task performance. Journal of Applied Psychology, 73(2), 199–207. https://doi.org/10.1037/0021-9010.73.2.199
  • Hirschberger, Gilad & Florian, Victor & Mikulincer, Mario. (2003). Strivings for Romantic Intimacy Following Partner Complaint or Partner Criticism: A Terror Management Perspective. Journal of Social and Personal Relationships. 20. 675-687. 10.1177/02654075030205006.
  • Porter E, Chambless DL, Keefe JR. Criticism in the Romantic Relationships of Individuals With Social Anxiety. Behav Ther. 2017 Jul;48(4):517-532. doi: 10.1016/j.beth.2016.11.002. Epub 2016 Nov 11. PMID: 28577587.
Scroll to Top