Zazdrość zawsze idzie w parze z krytyką

Zazdrość zawsze idzie w parze z krytyką

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2017

Zazdrość jest uważana za jeden z siedmiu grzechów głównych. Często idzie w parze z niszczącą krytyką wobec obiektu zazdrości. Jest to destrukcyjne zarówno dla osoby, która ją odczuwa, jak i dla osoby w stronę której jest skierowana.

Emocja ta jest tak samo powszechna, jak i szkodliwa, często ukryta pod powierzchownymi, płytkimi wypowiedziami.

Potrzeba czasu i koncentracji, aby zdemaskować zazdrość, ponieważ nie jest to uczucie, które cieszy się dużą akceptacją społeczną (z wyjątkiem “zdrowej zazdrości”, którą można rozumieć jako synonim podziwu).

Z tego właśnie powodu działa w milczeniu, zazwyczaj rośnie z upływem czasu i może doprowadzić do tego, że ludzie będą cieszyć się z nieszczęścia innych.

Czasami jednak ukazuje się, pojawia wraz z frustracją i osądem. Nie zawsze bywa to zrozumiane przez osobę, której zazdrościmy. Dzieje się tak dlatego, że gdy okazujemy zazdrość, przybiera ona zazwyczaj postać złośliwych uwag i destrukcyjnej krytyki.

Nasze pragnienia wyzwalają zazdrość

Zazdrość pojawia się, gdy chcesz czegoś, czego nie masz i czujesz się pokrzywdzony tym, że innym sprzyja los.

Niestety, jest to stosunkowo często uczucie, które zamienia Cię w małostkowego człowieka. Zazdrość nie jest skierowana tylko w stronę nieosiągalnych “idealnych” ludzi; może pojawić się w odniesieniu do osób w najbliższych kręgach.

Zazdrość dziewczynki, która patrzy przez teleskop

“Wszystko, co robię i wszystko, co postanowiłem przestać robić, jest motywowane pragnieniem, czy mogę się z tym utożsamiać czy nie.”

-Jorge Bucay-

To nieprzyjemne uczucie wynika z dwóch głównych tendencji ludzkich: pragnienia tego, czego nie możemy mieć i porównywania się ze wszystkimi wokół nas. Dlatego zazdrość rodzi się z pożądania i ciągnie osobę odczuwająca zazdrość do punktu, w którym nie ma miejsca na empatię.

Ponadto negatywne reakcje, które przejawia zazdrosna osoba, skłaniają ją do izolowania się lub powodują trudności w interakcjach z innymi. Krótko mówiąc, ma problem z tym, by dostosować się do drugiej osoby, odczuwać razem z nią szczęście i rozwijać zdrowe relacje.

Zazdrość: jedno z najstraszniejszych uczuć

Kiedy budzi się zazdrość, miesza się z wieloma innymi sprzecznymi uczuciami, takimi jak : podziw, frustracja, oburzenie, zdenerwowanie itp. Zazwyczaj odczuwamy ją w stosunku do członków rodziny, przyjaciół, współpracowników i innych osób, które są najbliżej nas.

Z tych dwóch powodów można wywnioskować, że zazdrość jest jednym z najbardziej trujących uczuć. Możesz zazdrościć innym prestiżu, pieniędzy, zdrowia, emocjonalnego i zawodowego sukcesu. To wszystko wyzwala natychmiastową krytykę, która działa jako coś w rodzaju ulgi.

Dziewczyny, które do siebie szepczą

Jest to bezsensowny rodzaj krytyki, który nie próbuje wyjaśnić niczego, a raczej daje poczucie samozadowolenia, które często sprawia, że ​​druga osoba czuje się przez to źle.

Zazdrość może iść w parze ze zniesławieniami, obelgami lub kłamstwami. Osoba krytykująca nie musi akceptować rzeczywistości ani wyrażać swoich uczuć słowami.

“Zazdrość jest tysiąc razy straszniejsza niż głód, bo to duchowy głód.”

-Miguel de Unamuno-

Przyjrzyj się sobie, zanim zaczniesz mówić o kimś innym

Szkodliwy osąd, który wynika z zazdrości, jest produktem apatii i niezadowolenia z własnego życia. Zazdrość odzwierciedla pragnienia, niezgodę na coś i niską samoocenę. To uczucie, które mówi o niezadowoleniu, z którego zdajemy sobie w pełni sprawę.

Nie chodzi tu o ciągłe dostosowywanie się lub nieposzukiwanie sposobów na poprawę własnej osobowości. Jednym z najlepszych sposobów przekształcenia zazdrości w coś pozytywnego jest użycie jej jako motywacji. Spraw, by sukcesy innych stały się iskrą, która pobudzi cię i zachęci do podjęcia działań.

 “Krytyka to nic innego jak ukryta pycha. Dusza, która jest szczera z samą sobą, nigdy nie będzie skłonna do krytyki. Krytyka jest rakiem serca “.

-Matka Teresa-

Przyjrzenie się samemu sobie, zanim z zazdrością wyrazisz się o innej osobie, pomoże Ci rozpoznać to, co musisz zmienić lub czego pragniesz, a czego dotychczas nie zdołałeś osiągnąć.

Od tego momentu znacznie łatwiej będzie kierować działaniami na rzecz osiągnięcia swoich celów i walczyć o to z nadzieją, a nie nienawiścią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.