Lettering, czyli kreatywne liternictwo

Lettering, czyli kreatywne liternictwo

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2020

Czym jest lettering? Jak może Ci pomóc? W tym artykule opowiemy Ci więcej o tej interesującej technice!

Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w pośpiechu pełnego obowiązków. Praca, zakupy, gotowanie, sprzątanie… i resztę czasu, która nam zostaje chcemy po prostu spędzić na relaksie z dobrą książką lub przed telewizorem. Jednak dobre hobby może przynieść nam ogromne korzyści psychologiczne. Dlatego dzisiaj chcemy podzielić się z Wami jedną z najciekawszych opcji: lettering.

Lettering i kaligrafia są często błędnie traktowane jak to samo, ale są zupełnie różne. Kaligrafia to technika pisma ręcznego, która poszukuje estetyki pisanego tekstu. Z kolei lettering (liternictwo) polega na zaprojektowaniu artystycznego obrazu, w którym litery tworzą twórczą i harmonijną kompozycję.

Kaligrafia
Jest to zatem działanie bardziej związane z artystycznym rysowaniem liter niż z pisaniem. Celem jest uzyskanie atrakcyjnego wizualnie obrazu, a nie tekstu.

Do ćwiczenia tej techniki można wykorzystać akwarele, kredę i inne materiały. Ale bez wątpienia markery z elastyczną końcówką są jedną z najczęściej używanych opcji.

Lettering – jakie korzyści przynosi?

Relaks

Lettering może być przydatnym narzędziem zmniejszającym codzienne napięcie. Jest to rozrywka, która pozwala odpocząć w sposób aktywny, a nie bierny, jak na przykład oglądanie telewizji.

Wykonując tę ​​czynność możesz doświadczyć tak zwanego stanu przepływu, jednego z filarów psychologii pozytywnej. Pojawia się wtedy, gdy jesteś całkowicie pochłonięty i zaangażowany w przyjemną i twórczą aktywność. Są to momenty, w których czujesz się mentalnie tak, jakbyś latał będąc w stanie osiągnąć najlepsze wyniki przy małym wysiłku.

To bez wątpienia dobry sposób na odstresowanie się i poradzenie sobie z codziennymi zmartwieniami. Ponadto pozwala spędzić czas samotnie poświęcając go sobie i czemuś, co Cię pasjonuje lub sprawia Ci przyjemność.

Umiejętność dobrego traktowania siebie jest kluczem do ustanowienia zdrowych relacji, a nie tworzenia więzi z ich braku. Ci, którzy nie cieszą się własnym towarzystwem mogą popaść w błąd nawiązywania niezdrowych relacji lub wspierania innych zapominając o własnej godności.

Rozwój umiejętności

Lettering może przyczynić się do rozwoju różnych umiejętności osoby, która go uprawia. Po pierwsze, poprawia koordynację wzrokowo-manualną oraz rozwój umiejętności motorycznych.

Zaczynając przygodę z letteringiem musisz spędzić czas na zapoznaniu się z różnymi pociągnięciami każdej litery. A także sposobami jak używać markera, aby je osiągnąć.

Z drugiej strony bardzo sprzyja kreatywności, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, celem jest stworzenie wizualnie estetycznych obrazów. Projektowanie kompozycji, dobór kolorów, kresek i czcionek to ćwiczenie wyobraźni, które wprawia w ruch naszą najbardziej artystyczną stronę.

Kobieta ćwicząca pisanie
Wreszcie, rozpoczęcie ćwiczeń z letteringiem może pomóc w poprawie samooceny. Jest to ćwiczenie wymagające praktyki i umiejętności. To świetny sposób na zaangażowanie się w pracę nad samym sobą.

Wytrwałość jest kluczem do postępu w realizacji celów, które sobie wyznaczyliśmy. Widzieć każdego dnia, jak poprawiają się Twoje umiejętności i jak Twój wysiłek przekłada się na Twoje projekty będzie niewątpliwie sprzyjać lepszemu obrazowi siebie. Musimy wziąć pod uwagę, że staje się on lepszy, gdy jest oparty na widocznych osiągnięciach.

Stawianie nowych celów i praca nad ich osiągnięciem to bardzo skuteczna strategia budowania poczucia własnej wartości. W ten sposób nie będzie to „pusta” czy sztuczna miłość własna, ale będzie zbudowana na dowodach, że jesteś w stanie osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś.

Lettering: dobra alternatywa

Krótko mówiąc, lettering to bardzo kompletne hobby, które oferuje nam tak bardzo potrzebne chwile samotności, na które życie czasami nam nie pozwala. Będzie szczególnie przyciągał uwagę najbardziej kreatywnych ludzi, ale może być również przydatny dla tych, którzy chcą być bardziej kreatywni i artystyczni.

Poprawia koncentrację, motorykę i wytrwałość. A wszystko to zapewniając nam przestrzeń i czas, gdzie znikają zmartwienia, a my możemy swobodnie i przyjemnie znaleźć nasz flow.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mesurado, M. B. (2009). Comparación de tres modelos teóricos explicativos del constructo experiencia óptima o flow.
  • Pereira, M. L. N. (2007). Autoestima: un factor relevante en la vida de la persona y tema esencial del proceso educativo. Revista Electrónica” Actualidades Investigativas en Educación”7(3), 0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.