Przyjemność i cel: składniki szczęścia

Przyjemność i cel: składniki szczęścia
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Udział w działaniach, które dostarczają nam przyjemność i cel może zwiększyć nasze szczęście. W rzeczywistości naukowcy zgadzają się, że przyjemność i cel to dwa podstawowe składniki szczęścia.

Jednak najpierw musimy odpowiedzieć na ważne pytanie: czym jest szczęście? W dużym stopniu poczucie szczęścia zależy od tego, co robimy i w jaki sposób myślimy. Nie możemy być szczęśliwi bez robienia rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Nie możemy też mieć negatywnego nastawienia.

“Szczęście jest tylko, gdy jest cnota i poważny wysiłek, ponieważ życie nie jest grą”.

-Arystoteles-

Czym jest szczęście?

Kiedy ktoś jest szczęśliwy, musi się czuć dobrze w życiu. Ale czym właściwie jest szczęście? To ważne pytanie, ponieważ różne sposoby definiowania szczęścia wpływają na to, jak poprawimy nasz poziom szczęścia. Profesor Paul Dolan uważa, że ​​posiada odpowiedź na to pytanie.

Paul Dolan jest znanym na całym świecie specjalistą od szczęścia, zachowań i polityk publicznych. Jest profesorem nauk behawioralnych w London School of Economics. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Princeton w zespole profesora Daniela Kahnemana.

Skacząca kobieta

Według Dolana szczęście to doświadczenia przyjemności i celu, które mają miejsce z upływem czasu. Dobrze Ci idzie w życiu, kiedy czujesz się szczęśliwy. Według filozofa Jeremy’ego Benthama przyjemność jest jedyną dobrą rzeczą, a ból to jedyna zła rzecz. Jednak niektórzy specjaliści preferują terminy takie jak “radość” i “cierpienie”.

Ogólnie mówiąc, możemy kategoryzować się na podstawie różnych emocji, jakie czujemy. Szczęśliwi ludzie mają więcej pozytywnych niż negatywnych uczuć. Używając języka Benthama, zwykle odczuwają przyjemność i niewiele bólu.

Im częstsze i intensywniejsze są Twoje różne odczucia przyjemności, tym bardziej będziesz szczęśliwy. Istnieją jednak inne odczucia, które są ważne oprócz przyjemności i bólu: cel i poczucie brak sensu.

Przyjemność i cel: zasady

Rozumiemy przyjemność i cel jako skróty dla szerokiej gamy pozytywnych i negatywnych emocji. Emocje te obejmują spełnienie, znaczenie i użyteczność. Z drugiej strony, ich negatywne odpowiedniki obejmują nudę i bezsens.

Jeśli pomyślimy o pracy lub studiach, zdamy sobie sprawę, że te działania mogą nadać sens lub cel w naszym życiu. Innym razem możemy nie czuć się w ten sposób. Jednak zarówno dobre, jak i złe uczucia mają wielkie znaczenie dla uczuć przyjemności i bólu.

Pisanie książki jest doskonałym przykładem robienia czegoś, co wydaje się dawać nam cel w życiu. Picie piwa z przyjaciółmi sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwi, daje nam poczucie przyjemności. To są dwa różne odczucia, ale oba zapewniają nam szczęście.

Aby być naprawdę szczęśliwym, musisz odczuwać przyjemność i cel. Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy w zależności od różnych kombinacji przyjemności i celu, które masz w swoim życiu. Chodzi o to, że musimy odczuwać obie emocje: przyjemność i cel. Oto, co Paul Dolan nazywa zasadą przyjemności i celu.

Negatywne emocje mogą być pozytywne

Ta zasada wyjaśnia ludzką motywację do poszukiwania przyjemności i celu. Wyjaśnia, dlaczego chcemy uniknąć bólu i braku sensu. Pomaga również wyjaśnić, dlaczego niektóre ogólnie negatywne emocje mogą czasami być pozytywne, jeśli mamy na myśli cel.

Gniew może na przykład ograniczyć samolubne zachowanie i pobudzać zachowania oparte na współpracy. To tylko jeden z przykładów, dlaczego nie zawsze chcemy przeżywać pozytywne emocje. Życie może być okrutne, tak samo jak ludzie, więc czasami jest naturalne, że jesteśmy źli. Możemy się złościć, gdy jesteśmy zestresowani lub kiedy małe rzeczy działają nam na nerwy.

Rozgniewana kobieta

Nie możemy odzyskać straconego szczęścia

Dzień po dniu, raz za razem doświadczamy uczucia przyjemności, celu, bólu i braku sensu. Jesteśmy szczęśliwszymi ludźmi, gdy doświadczamy większej części pozytywnych uczuć a także kiedy doświadczamy ich przez dłuższy czas.

Dlatego szczęście ma związek z zasadami przyjemności i celu wraz z upływem czasu. Czas jest niewątpliwie rzadkim zasobem. Co ciekawe, istnieje kilku badaczy, którzy rozważają szczęście w oparciu o sposób, w jaki korzystamy z naszego czasu.

Na dłuższą metę musimy starać się wykorzystywać nasz czas w taki sposób, aby uzyskać ogólną przyjemność i cel w najwyższym stopniu i tak długo, jak to możliwe. Tak jak nie możemy nadrobić straconego czasu, nie możemy nadrobić straconego szczęścia.

Przebywanie w pracy, której nie lubimy lub utrzymywanie frustrującej relacji tylko przedłuża dyskomfort, którego doświadczamy. Żadne przyszłe szczęście nie nadrobi pełnego straconego czasu. Ten czas, który spędziliśmy nie czując się dobrze, zostanie stracony na zawsze.

Prawdziwym powodem, dla którego większość z nas nie jest tak szczęśliwa jak to możliwe jest to, że poświęcamy naszą uwagę na niewłaściwe rzeczy. Gdybyśmy naprawdę usiedli z samym sobą i uczciwie porozmawiali o tym, jakie rzeczy i ludzie nas uszczęśliwiają, nasze życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli spędzamy czas robiąc rzeczy, które ostatecznie nic dla nas nie znaczą, to w jaki sposób będziemy szczęśliwi?

Teraz już to wiesz. Jeśli chcesz być bardziej szczęśliwy, musisz wykonywać czynności, które dają Ci przyjemność i cel w życiu. Jednak nie można zapomnieć, że ważne jest wykonywanie tych czynności przez dłuższy czas. W ten sposób możesz zmaksymalizować swoje szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.