Poczucie własnej wartości u dziecka: 5 świetnych filmów

Poczucie własnej wartości u dziecka: 5 świetnych filmów

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2020

Czytając ten artykuł dowiesz się, w jaki sposób możesz budować poczucie własnej wartości u dziecka za pomocą filmów.

Wyjście do kina to coś więcej niż przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu. Oglądanie filmów może okazać się doskonałym narzędziem edukacyjnym i rozwojowym. Znajomość filmów, które pomagają budować poczucie własnej wartości u dziecka, pomoże Ci przemycić ważne kwestie podczas zabawy.

Filmy mogą ekscytować, smucić, bawić, a nawet nudzić. Wszystko to dzięki temu, że kino to odbicie naszego życia. Właśnie dlatego stanowi doskonałe narzędzie do nauki.

Dlatego też, biorąc pod uwagę fakt, że dzieci są jak “małe gąbki”, które absorbują wszystkie nowe informacje, warto dobierać filmy w taki sposób, aby pomogły im iść przez życie. Szukaj filmów, które:

  • Pomogą im lepiej poznać samych siebie.
  • Pomogą im zdobyć pewność siebie.
  • Umożliwią im rozwój, aby stały się szczęśliwymi i asertywnymi dorosłymi.

Odkryj filmy, które budują poczucie własnej wartości u dziecka

Oto lista filmów, które można wykorzystać, aby budować poczucie własnej wartości u dziecka. To filmy, z których korzysta większość trenerów i nauczycieli. Pomogą maluchowi poznać lepiej siebie samego i poczuć się pewniej odnośnie swoich umiejętności i emocji.

Ratatuj, 2007

Ratatuj w reżyserii Brada Birda to film o małym szczurze, który marzy o byciu wielkim kucharzem. Aby to osiągnąć, łączy siły z synem słynnego szefa kuchni. Jednak ich próby przeradzają się w kulinarną porażkę!

Ten film pozwala dziecku odkryć, że nie ma granic w rozwijaniu jego własnych talentów. Jeśli ma jakąś umiejętność lub marzenie, powinno przynajmniej mieć możliwość o nie zawalczyć i włączyć je do własnego życia.

Gdzie jest Nemo, 2003

Andrew Stanton i Lee Unkrich wyreżyserowali jeden z najsłynniejszych filmów XXI wieku. Kilka lat później powstał jego sequel, tym razem z uroczą rybką Dory.

W filmie znajdziemy kilka lekcji odnośnie tego, jak przezwyciężyć trudne sytuacje. Pomoże w tym mały Nemo i jego “inwalidztwo” (ma jedną płetwę mniejszą od drugiej) oraz jego tata, który bez wytchnienia poszukuje Nemo, gdy ten się zgubi.

Wiele scen umieszczonych w tym filmie pokazuje, że jeśli bardzo czegoś chcesz, to nic Cię nie powstrzyma. Musisz tylko ciężko pracować, aby osiągnąć swój cel, zachowując entuzjazm i wiarę we własne umiejętności.

Wall-E, 2008

Jeśli poszukujesz filmu, który pomoże budować poczucie własnej wartości u dziecka, to nie możesz zapomnieć o Wall-E. Ten animowany film science-fiction, wyprodukowany przez studia Disney i Pixar, opowiada historię robota sprzątającego, który nie przestał pracować, chociaż ludzie opuścili Ziemię kilka setek lat temu.

Ten film zapewni kilka interesujących lekcji. Jedna z nich to konieczność odpowiedniego gospodarowania odpadami, a kolejna to znaczenie dziecięcej autonomii podczas korzystania z dobrodziejstw nowych technologii, gadżetów, smartfonów, itp.

Bezpośrednia komunikacja człowieka z człowiekiem, chociaż widziana z punktu widzenia robota, odgrywa kluczowe znaczenie, co również podkreśla ten film. Język ciała i znaczenie dźwięków pozwala nam porozumiewać się w sposób skuteczny, bezpieczny i sensowny.

W głowie się nie mieści, 2015

Ten film Disney and Pixar Studios, który pokazuje, jak działają emocje dziecka, zyskał już status kultowego. Koncentruje się zwłaszcza na poczuciu zawodu, strachu, złości, smutku i radości.

Duża część pracy, jaką wykonujemy z dzieckiem, aby pomagać mu budować poczucie własnej wartości, wiąże się z jego emocjami. W tym przypadku nie chodzi o to, jak nauczyć się sobie z nimi radzić, ale raczej jak je zrozumieć i zaakceptować. Trzeba poznać ich konsekwencje, aby nauczyć się zarządzać nimi w inteligentny sposób.

Jak wytresować smoka, 2010

Naszą listę filmów wspomagających pracę nad poczuciem własnej wartości u dziecka kończymy kolejnym doskonałym filmem. Jak wytresować smoka opowiada historię chłopca, który nawiązuje piękną przyjaźń ze smokiem.

Aby dbać o smoka – bestię, której boją się jego pobratymcy – i cieszyć się ich przyjaźnią, chłopiec będzie musiał stawić czoła wszystkich głęboko zakorzenionym tradycjom swojego plemienia. Stając twarzą w twarz ze strachem, będzie zmuszony wykazać się odwagą i pewnością siebie.

Przez cały film udowadnia, że jest niezwykle asertywny, a żyjące istoty są dla niego ważniejsze od tradycji i nieuzasadnionych lęków.

Każdy z tych pięciu filmów, podobnie ja wiele innych, to doskonałe narzędzie dla maluchów, które pomoże im pracować nad własnym poczuciem pewności siebie. Pozwoli im również rozwijać wiarę w swoje umiejętności w środowisku, które jest dopasowane do ich potrzeb i umiejętności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.