Hobby - jakie korzyści przynoszą dzieciom?

Hobby - jakie korzyści przynoszą dzieciom?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W dzisiejszym artykule analizujemy psychologiczne korzyści wynikające z hobby u dzieci. Robimy to zgodnie z badaniem naukowym, które wykazuje bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Psychologiczne korzyści wynikające z hobby – rozrywki lub rekreacji, będącej niewielkim wyzwaniem dla umysłu – są poparte różnymi badaniami. Chociaż są one bardzo ważne u dorosłych, nadal są podstawą spędzania czasu wolnego u dzieci.

Pamiętaj, że zdolność dziecka do kierowania swoją uwagą jest bardzo ograniczona. Z biegiem lat „nasz centralny system wykonawczy/operacyjny” dojrzewa i ta kontrola wzrasta. Z drugiej strony, jesteśmy w stanie wzmocnić lub pracować nad tą kontrolą za pomocą różnych strategii.

Malujący chłopiec

Wraz z wiekiem możemy stracić zdolność do zabawy. W pewien sposób mamy wbite do głowy, że nieproduktywny czas jest stratą czasu. W ten sposób popadamy w rodzaj obsesji, przez którą zawsze musimy wykonywać działania dla dobra przyszłego ja, poświęcając hobby i pragnienia teraźniejszego ja.

Jednak nauka pokazuje, że niesłusznie uważamy tylko to, co „poważne” za ważniejsze pozostawiając „zabawę” jako coś drugorzędnego i skupiającego się wyłącznie na czasie wolnym.

Psychologiczne korzyści hobby dla dzieci i dorosłych

Przyjemne zajęcia wiążą się z dobrym zdrowiem. Tej hipotezy bronią badania przeprowadzone i opublikowane przez ekspertów z uniwersytetów w Teksasie, Pittsburghu i Kansas. Znaleźli dane, które potwierdzają pogląd, że hobby mogą pomóc poprawić stan psychiczny i fizyczny dzieci i dorosłych.

Aby dojść do tego wniosku określili wskaźniki młodych ludzi, którzy przeszli testy, aby poznać swoje ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała i ich funkcjonowanie psychiczne. W tym samym czasie, gdy wykonali pomiary przeprowadzili też test w celu ustalenia poziomu, czy młodzi mają jakieś hobby.

W ten sposób znaleźli dowody na to, że ci, którzy poświęcali więcej czasu swoim hobby mieli większą skłonność do lepszego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wśród korzyści, które odkryli możemy znaleźć:

Mniejsze ryzyko wystąpienia problemów psychicznych

Hobby, regularnie uprawiane, pomaga zmniejszyć występowanie problemów i wzmocnić równowagę psychiczną. Czynniki te prowadzą do czegoś, co uważa się za szczęście. Dlatego hobby jest tak ważne.

Śpisz więcej i lepiej

Dzieci dzięki hobby mogą lepiej spać. W rzeczywistości, zgodnie z cytowanym badaniem, tylko maluchy, które nie miały dużo wolnego czasu miały problemy ze snem i odpowiednim odpoczynkiem.

Hobby obniża poziom stresu

Stres, który może być spowodowany nadmiarem zadań i obowiązków maleje wraz z rozwojem hobby i czasem wolnym przeznaczonym na wypoczynek. W rzeczywistości u dorosłych wykazano tę samą tendencję, ale dodatkowo zmniejsza się również skłonność do depresji.

Lepsze towarzystwo

Socjalizacja dzieci jest ważna, zwłaszcza od 6 lub 7 roku życia kiedy ich rówieśnicy stają się podstawowymi postaciami w rozwoju jako jednostki.

W tym przypadku hobby jest świetną opcją, zwłaszcza gdy składa się z działań wymagających udziału innych osób. Z tego powodu maluchy rozwijają swój krąg społeczny i poszerzają przyjaźnie, ponieważ podczas rozrywki są bardziej wrażliwi emocjonalnie.

Większe poczucie szczęścia

Ogólnie rzecz biorąc, wyżej wspomniane badanie i wielu ekspertów stwierdza, że ​​hobby to doskonałe narzędzia do generowania uczucia szczęścia.

Dziewczynka z nożyczkami
Dzięki tym rozrywkom w czasie wolnym dzieci nadają swojemu życiu sens, osiągając bardziej satysfakcjonujący rozwój i znacznie pełniejszą egzystencję.

„Nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo”.

Tom Robbins

Hobby pomaga osiągnąć lepsze wyniki w nauce

Oczywiście, dzięki wolnemu czasowi i zabawie lub uprawianiu hobby dzieci wykazują większą zdolność koncentracji, zwiększając również produktywność na poziomie akademickim.

Dzięki hobby dziecko lepiej radzi sobie z wymogami szkolnymi. Ponadto zyskuje motywację do uczenia się nowych umiejętności. Rozwija bardziej pozytywne zdolności twórcze i współpracuje z resztą klasy oraz z kolegami, nauczycielami i opiekunami.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się, że psychologiczne korzyści wynikające z hobby u dzieci są oczywiste. Dlatego są to działania, które warto promować wśród najmłodszych.

Dobrze byłoby zidentyfikować ulubione zajęcia dzieci i promować ich uprawianie. Nigdy nie powinniśmy myśleć, że są marnotrawstwem czasu. W rzeczywistości ten czas wolny to wspaniała okazja do pracy nad zdolnościami dzieci i które przynoszą bardzo wyraźne korzyści, jak opowiedzieliśmy w tym artykule.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.