Kobiety alfa, talent i motywacja w naszym społeczeństwie

Kobiety alfa, talent i motywacja w naszym społeczeństwie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Kobiety alfa są już wszędzie. Mają talent, pewność siebie, są asertywne i dobrze wiedzą, jakie są ich cele. Ponadto, definiuje je też rodzaj przywództwa empatycznego i spójności społecznej bliższej i bardziej intuicyjnej niż tej, którą przypisuje się mężczyzną alfa. Dziś kobiety podbijają coraz więcej publicznych scenariuszy.

Bardzo możliwe, że wielu naszych czytelników zadaje sobie następujące pytanie: naprawdę istnieją kobiety alfa? Zdajemy sobie sprawę, że tego typu etykiety są obecnie bardzo popularne, dlatego też sceptycyzm jest zrozumiały. Terminy “alfa” i “beta” są używane głównie w etologii do opisu systemu społecznego zwierząt.

“Nie rodzimy się jako kobieta, ale stajemy się nią”

-Simone de Beauvoir-

W 2006 roku, wraz z wydaniem książki “Dziewczęta Alpha”, ten pomysł pojawił się po raz pierwszy. W ten sposób termin ten przeszedł ze świata etologii do psychologii. Był to doktor Dan Kindlon, psycholog kliniczny, profesor i badacz na wydziale psychiatrii Uniwersytetu Harvard, który uznał za konieczne opublikowanie artykułu na temat interesującej zmiany społecznej, której doświadczają kobiety w naszym społeczeństwie.

Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia byliśmy świadkami tego niemożliwego do zatrzymania postępu. Kobiety przewyższają liczbę mężczyzn na wielu uniwersytetach, na przykład na studiach prawniczych. To samo dzieje się w medycynie i innych obszarach, w których kobieca postać zaczyna odgrywać ważniejszą rolę niż mężczyźni.

Zmiana ta ma miejsce i jest niewątpliwie bardzo interesująca.

kobieta wbiegająca po schodach

Kobiety alfa i stereotypy

Kiedy mowa o kobietach alfa, dzieje się coś ciekawego, co bardzo zwraca uwagę. Społecznie, cechy przypisywane temu typowi osobowości są prawie zawsze takie same. Są one postrzegane jako kobiety z poczuciem wyższości, czasami samolubne, z chęcią rządzenia, manipulacyjne, inteligentne, zimne, jak również atrakcyjne i dominujące.

Ten wysoce zseksualizowany i pejoratywny sposób postrzegania kobiet alfa jest bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. W pewnym sensie przypomina to postać, jaką Glenn Close reprezentowała w filmie Fatalne zauroczenie. Jednak cytowany wyżej dr Dan Kindlon zachęca nas, abyśmy nieco zweryfikowali naszą opinię. Proponuje nam, abyśmy byli bardziej realistyczni.

Powinniśmy raczej myśleć o Sigourney Weaver i jej roli w Obcym. Ktoś, kto łączy w sobie inteligencję, odwagę i wrażliwość. Ponieważ kobiety alfa, i warto o tym pamiętać, nie wykluczają tych cnót, które były klasycznie przypisywane kobiecej osobowości, takich jak empatia, bliskość, zrozumienie.

W pewien sposób, gdy myślimy o kobiecie alfa, porównujemy ją niemal nieświadomie z tą postacią społeczną, którą do tej pory był (lub nadal jest) mężczyzna alfa. Bezdyskusyjni liderzy łączący w sobie dominację, chłód i władzę. Jednak w przypadku kobiet model społeczny jest inny.

Tak więc, zamiast naśladować mężczyzn, kobieta alfa symbolizuje raczej to matriarchalne społeczeństwo, które stanowią słonie. Samice, które kierują grupą w oparciu o swoją siłę, mądrość i zdolność do utrzymania grupy razem.

Cechy kobiety alfa

Kiedy prosimy kogoś o podanie przykładu kobiety alfa, często słyszy się nazwisko Margaret Thatcher. Jednak podanie jej za przykład jest niewątpliwie dużym błędem. Żelazna dama i premier w najgorszym okresie Zjednoczonego Królestwa, symbolizowała raczej skrajną wersję tego terminu. Thatcher stworzyła rząd, w której nie życzyła sobie obecności innych kobiet. Rządziła twardą ręką i ukształtowała politykę, która wcale nie była elastyczna.

Obecnie autentyczna kobieta alfa, która zaczyna swoją karierę charakteryzuje się nieco innymi cechami.

Kobiety pewne siebie, spełnione i dobrze czujące się we własnej skórze 

Kobieta alfa stworzyła samą siebie. Nigdy nie potrzebowała spełnić innych oczekiwań niż te, które sama sobie wyznaczyła. Jej osobista trajektoria, jej studia, jej doświadczenia, jej wysiłki są kapitałem wewnętrznym, który motywuje ją każdego dnia, by być jeszcze lepszą. Czuje się dumna z tego, co osiągnęła, ale wie, że może osiągnąć znacznie więcej. Jej pewność siebie, wysoka samoocena i asertywność są najlepszymi zasobami, które pozwolą jej dalej walczyć o swoje cele.

Zdolność przywództwa i spójność społeczna

Kobiety alfa są urodzonymi przywódcami. To zdeterminowane osoby, którzy mają wiele celów, które chcą osiągnąć. Aby je osiągnąć, nie wahają się wykorzystywać swoich umiejętności menedżerskich do motywowania i kierowania innymi.

  • Mają wystarczająco dużo charyzmy, aby inspirować innych.
  • Wiedzą, jak delegować obowiązki na resztę, aby stworzyć zespół, ufają umiejętnościom innych, ponieważ wiedzą, że wspólnie mogą osiągnąć wyznaczone cele.
  • Kobiety alfa wzbudzają zaufanie i pośredniczą, aby inni mogli również zaufać swoim umiejętnościom. Nie lubią plotek, ani straty czasu na aspekty, które na dłuższą metę mogą odciągnąć zespół od osiągnięcia celów. Wiedzą, jak być stanowczymi, gdy wymagają tego okoliczności.
kobieta alfa przewodząca grupą

Kobiety alfa różnią się od mężczyzn alfa

Kobiety alfa dobrze wiedzą, jak pośredniczyć, ułatwiać, jednoczyć i wzmacniać kapitał ludzki. Ich przywództwo nie jest agresywne ani dominujące, lecz empatyczne. Wiedzą, jak połączyć i rozpoznać wartość każdego z nich, rozumieją inteligencję emocjonalną i wiedzą, jak zachęcać swoje zespoły do innowacji.

Podsumowując, ten typ kobiecej osobowości bardzo szybko zyskuje na popularności w naszych społecznych scenariuszach. Unikajmy więc tej negatywnej oceny, którą tradycyjnie kojarzyliśmy zarówno z mężczyznami, jak i kobietami alfa.

Po prostu doceńmy tych, którzy wiedzą, jak być dobrymi przywódcami. Pozwólmy przejść tym, którzy dzięki swoim umiejętnością, zasobom i możliwością potrafią promować innych dla dobra wszystkich.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.