Wdzięczność: naucz się ją wyrażać

Wdzięczność: naucz się ją wyrażać

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2017

Nawet w najgorszych momentach warto nauczyć się okazywać wdzięczność za różne mniejsze lub większe wyrazy wsparcia, pomoc lub cokolwiek innego o pozytywnym znaczeniu dla Ciebie. I nie, to nie powinno wynikać z jakiegokolwiek poczucia obowiązku będącego skutkiem nacisków z zewnątrz.

Chodzi o coś wręcz przeciwnego. Powinna być to ogólna zasada, którą stosujesz w swoim życiu. Coś, co Tobą kieruje: kiedy Twoje emocjonalne samopoczucie przechodzi przez filtr obejmujący nieustającą wdzięczność za to, co miałeś, za to co masz i za to co będziesz mieć.

Miguel Cervantes powiedział dawno temu, że dobrzy ludzie odczuwają wdzięczność. Naszym zdaniem wykracza to nawet jeszcze dalej. Kiedy nasze życie się skończy, jednym ze wspomnień, które chcielibyśmy pozostawić po sobie będzie jak najczęściej odczuwana wdzięczność. A żeby to osiągnąć, należy najpierw zacząć od siebie.

Okazując wdzięczność ludziom wokół, uprzyjemniasz wszystkim codzienność

Wdzięczność, o ile rozumiemy ją jako zdolność rozpoznawania korzyści lub zalet, jakimi dysponujesz, jest stanem wewnętrznym, który jednocześnie ma znaczący wpływ na osoby w Twoim otoczeniu.

“Wdzięczność jest nie tylko największą cnotą,
ale także rodzicem dla wszystkich innych”.
Cyceron

Od momentu przyjścia na ten świat, aż do chwili, kiedy go opuszczamy, jesteśmy produktem stałego przepływu doświadczeń życiowych. To właśnie one sprawiają, że tak czujemy szeroki wachlarz emocji i uczuć. Dlatego też naszym największym obowiązkiem będzie odczuwać wdzięczność wobec wszystkich pozytywnych zdarzeń w naszym życiu.

Odbicie w wodzie

To, co nas uszczęśliwia zapewnia nam radość i komfort życia, a jednocześnie wzmacnia nasze nadzieje i marzenia. To, co mnie smuci i powoduje ból, stanowi zawsze cenną nauczkę na przyszłość. Wdzięczność za wszystkie wspomnienia jest kluczem do szczęśliwego życia.

Zarówno odczuwana wobec tych wydarzeń, które korzystnie na nas wpłynęły, jak również wobec tych, które okazywały się błędami lub porażkami. Te drugie są równie ważne, bo dzięki nim jesteśmy właśnie tym, kim jesteśmy. To one kształtowały nasz charakter i osobowość. Musimy o tym zawsze pamiętać.

Nasze relacje z innymi są oparte m.in. na budowaniu nastroju i wzajemnych więzi. Kiedy ktoś coś dla nas robi, nawet jeśli jest to tylko pomocna dłoń, to automatycznie się do tego kogoś zbliżamy. Wraz ze smutkiem przychodzi solidarność. Wskutek odniesionych ran fizycznych lub psychicznych powstają opowieści. Są one o tyle istotne, że są prawdziwe i stanowią część naszego „ja”.

Mówiąc „dziękuję” poprawiasz swoje własne emocjonalne samopoczucie

Wdzięczność oznacza przede wszystkim istotną pozytywną postawę życiową. Pozwala Ci ona widzieć szklankę napełnioną do połowy, wstawać z łóżka prawą nogą lub szerzej otwierać swoje płuca, aby oddychać pełną piersią i żyć pełnią życia. Wyniki wielu przeprowadzonych badań naukowych wykazały, że regularnie okazywana wdzięczność poprawia nasze zdrowie, a także ma niezmiernie pozytywny wpływ na nasze emocje i samopoczucie.

Odpowiedzialność za utrzymanie równowagi emocjonalnej spoczywa na substancji chemicznej zwanej serotoniną, należącej do grupy neuroprzekaźników. Aby nie dopuścić do rozwoju pierwszych etapów depresji serotonina musi utrzymywać stały poziom w Twoim organizmie.

Naukowcy dowiedli wielokrotnie, że wdzięczność jest jednym z impulsów stymulujących produkcję tej substancji. Wybierz radość i uśmiech każdego ranka, a wdzięczność za udany dzień po prostu okaż każdego kolejnego wieczora.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zacząć w pełni okazywać wdzięczność i rozpocząć jutro kolejny dzień z radością i uśmiechem. Nie wymaga to wysiłku ani poświęcenia, ale zapewnia nam składniki odżywcze dla naszej duszy, o którą przecież także musimy zadbać.

Upływający czas

Nasze relacje emocjonalne z tymi, którzy nas otaczają wzmocnią się energią wytwarzaną przez wzajemną wdzięczność, zarówno okazywaną nam, jak i przez nas wobec ludzi z naszego otoczenia, we wszystkich fazach życia.

Najcenniejsze, najprostsze rzeczy są najważniejsze w życiu, a najbardziej na docenienie zasługuje właśnie wdzięczność. Złe chwile są zazwyczaj motorem napędowym dla dużych zmian w życiu, błędy oferują cenne lekcje, toksyczne relacje pozwalają zwiększyć szansę na nowe, lepsze relacje… a dni? Dni oferują mnóstwo nowych, wspaniałych możliwości. Jeden po drugim, bez chwili przerwy.

I nawet jeśli Walt Whitman miał rację mówiąc, że „życie jest jednocześnie pustynią i oazą”, to musimy z tego skorzystać. I po prostu być wdzięczni za to, że życie wybrało właśnie nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.