Kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia: znaczenie okazywania emocji

Kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia, masz tak naprawdę tylko dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na obojętnym odwróceniu wzroku w inną stronę i ukrycie bólu, który bez cienia wątpliwości wydaje się być bardzo silny. Druga opcja jest zdrowsza: broń się i wykorzystaj odpowiednią reakcję emocjonalną tak, aby chronić swoje poczucie własnej wartości.

Kiedy ludzie ranią Twoje uczucia...

Jeśli inni ludzie ranią Twoje uczucia w sposób częsty lub intensywny, a Ty w takiej sytuacji nie zareagujesz we właściwy sposób, to możesz poczuć, że Twoje poczucie własnej wartości stopniowo się załamuje. A wszystko dlatego, że bycie silnym nie polega na stawianiu oporu, milczeniu lub ograniczaniu tego, co czujesz. Bycie silnym polega na pozwalaniu sobie na wyrażanie emocji i potrzeb oraz na wyznaczaniu odpowiednich granic dla innych.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie jest łatwe zadanie. Ale kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia, to dbanie o nie i ich ochrona to czynność zarówno korzystna ze względu na higienę zdrowia psychicznego, jak i ogólnego stanu zdrowia.

Często słyszysz z różnych stron o tym, że nie ma w życiu niczego trudniejszego, niż bycie dorosłym. Dorosłość w ogólnym ujęciu polega na osiągnięciu tego etapu w życiu, w którym nagle takie rzeczy, jak praca, finanse, rodzina i osobiste spełnienie to te wszystkie aspekty, którymi umiejętnego żonglowania musisz nauczyć się w swoim życiu. Niekiedy nawet z dnia na dzień.

Często jednak zapominamy o tym, że w rzeczywistości najistotniejsza część życia danej osoby odbywa się w jej dzieciństwie i w okresie dojrzewania. To właśnie na tych wczesnych etapach otrzymujemy najcenniejsze dla nas nauki i przeżywamy istotne wydarzenia. Niewątpliwie jedna z tych ważnych nowości dotyczy kompetencji w zarządzaniu swoimi emocjami.

Pomyśl o tym przez krótką chwilę. Czy w dzieciństwie ktoś nauczył Cię odróżniać emocje od uczuć? Czy ktoś nauczył Cię być bardziej asertywnym? A może dowiedziałeś się, jak możesz rozpoznać swoje potrzeby emocjonalne, a także umieć je skutecznie przekazać innym ludziom?

Co możesz zrobić, kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia?

Prawda jest taka, że wymienione przez nas powyżej nauki i umiejętności niekoniecznie mają miejsce w świecie rzeczywistym. Inaczej mówiąc, mało kto z nas w okresie dzieciństwa otrzymał od rodziców odpowiednie wskazówki.

Dlatego właśnie tak wiele osób osiąga dorosłość i jest w tym momencie nieco zagubiona. Są one jednocześnie wrażliwe i bardzo podatne na wszelkiego rodzaju bodźce i presję ze strony dynamicznie zmieniającego się otoczenia. A to nie zawsze jest łatwym do przezwyciężenia problemem.

Zraniony mężczyzna - gdy ludzie ranią Twoje uczucia

Na tym etapie rozwoju nawet najważniejsza osoba w Twoim życiu może znajdować się wśród tych, którzy umyślnie lub nie ranią Twoje uczucia. Co możesz zatem zrobić w takich sytuacjach?

Kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia, masz tak naprawdę tylko dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na obojętnym odwróceniu wzroku w inną stronę i ukrycie bólu, który bez cienia wątpliwości wydaje się być bardzo silny. Druga opcja jest zdrowsza: broń się i wykorzystaj odpowiednią reakcję emocjonalną tak, aby chronić swoje poczucie własnej wartości.

„Emocje nie powodują bólu. Ból wywołuje przeciwstawienie się im lub próba stłumienia emocji. ”
-Frederick Dodson-

Kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia: klucze do bycia bardziej asertywnym

Kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia, zwykle reagujesz na dwa sposoby. Albo przez milczenie, albo przez natychmiastową reakcję, zazwyczaj przepełnioną gniewem lub wściekłością.

Ale co się stanie, gdy ludzie, którzy przekroczą tę niewidzialną linię szacunku, są dla Ciebie osobami bardzo bliskimi lub ważnymi? Na przykład może to być Twój partner, krewny, przyjaciel, a może nawet szef w pracy. Wtedy wszystko staje się trochę bardziej skomplikowane, nieprawdaż.

W takich sytuacjach możesz odczuwać coś o wiele więcej, niż samą tylko niechęć. Oczywiście ci ludzie ranią Twoje uczucia. Ale jak sobie z tym poradzisz? Jak zebrać się na odwagę, by coś powiedzieć odpowiedniego? Jak możesz powiedzieć tej drugiej osobie, że Cię skrzywdziła w ten, czy w inny sposób? I jak możesz to zrobić, nie tracąc spokoju, nie będąc nadmiernie agresywnym lub wystarczająco jasno wyjaśnić im tę skomplikowaną kwestię?

W tym celu niewątpliwie głównym problemem jest komunikacja emocjonalna. Jeśli nie czujesz się mistrzem w tej dziedzinie, musisz nad nią trochę popracować. Oto niektóre z przydatnych rad, które mogą Ci pomóc uporać się z tym zadaniem.

Rozszyfruj i zidentyfikuj swoje poszczególne emocje, aby poczuć się bardziej pewnie i asertywnie

António Damásio, słynny neurofizjolog, opublikował w czasopiśmie „Nature” wyniki przeprowadzonego przez siebie badania naukowego. Przypomina nam w ten sposób o tym, jak ważna jest umiejętność odróżnienia emocji od uczuć. Na początek warto wiedzieć o tym, że emocja ogólnie rzecz biorąc to cały zestaw reakcji chemicznych i neuronalnych, których doświadczasz dzięki bodźcowi zewnętrznemu.

Smutna kobieta

  • Po pierwsze, Twoje ciało odczuwa wpływ czegoś, co zmienia Twoją homeostazę. Czyli Twoją równowagę wewnętrzną.
  • Po drugie, Twój umysł przekształca tę emocję w uczucie. Kiedy jesteś w stanie przełożyć to, co czujesz, na odpowiednio ukierunkowane myśli, wtedy mówimy, że mamy do czynienia z uczuciem.

Co to oznacza, że ​​ktoś Cię obraża lub krytykuje?

Ludzie mają wręcz obowiązek rozszyfrować i rozpoznać te wszystkie emocje, które odczuwają. Tak więc, gdy poczujesz ten palący węzeł w żołądku lub gdy Twoje serce nagle zwiększy swoje tempo, albo też poczujesz ten charakterystyczny ogień w klatce piersiowej, zatrzymaj się na moment i spróbuj rozpoznać co się konkretnie z Tobą w tym momencie dzieje.

Nie uciszaj tych emocji. Nie mów sobie, że to nic takiego. Poświęć swój czas i wysiłek, aby odpowiednio nazwać to, co właśnie czujesz, zidentyfikować te emocje i wyjaśnić sobie następnie pochodzące od nich uczucia.

„Czuję”: odwaga do wyrażania swoich uczuć poprzez asertywną komunikację

Gdy nadasz odpowiednią nazwę uczuciom, które odczuwasz (mogą to być na przykład upokorzenie, oburzenie, ból, rozczarowanie, smutek, wrażenie bycia oszukanym i wiele innych), to następnym Twoim krokiem powinna być odpowiednia komunikacja. W tym celu musisz pamiętać o odpowiednim użycia zaimka osobowego „ja”.

Para rozmawia na kanapie

Może nie jesteś przyzwyczajony do rozpoczynania zdań od tego zaimka. Jest to jednak naprawdę koniecznym posunięciem pozwalającym na zapewnienie sobie jednocześnie asertywności i poprawnej komunikacji emocjonalnej. A to oznacza, że kiedy inni ludzie ranią Twoje uczucia, nie wahaj się powiedzieć czegoś takiego jak w zamieszczonych przez nas poniżej przykładach:

  • „Czułem się upokorzony, kiedy wygłosiłeś ten komentarz. Być może zrobiłeś to bez zastanowienia, ale proszę, abyś wziął to pod uwagę i nie powtarzał więcej tych słów”.
  • „Czuję, że zawiodłeś mnie tą decyzją, którą przed chwilą podjąłeś. Nie wziąłeś mnie pod uwagę i nie zapytałeś o moje zdanie na ten temat”.

Kiedy ludzie ranią Twoje uczucia, zażądaj od nich wzięcia na siebie pełnej odpowiedzialności emocjonalnej za skutki ich słów lub czynów

Jeśli ludzie ranią Twoje uczucia, musisz o tym zawsze pamiętać. I zacząć bronić się przed tym zjawiskiem. Wyjaśnij sobie te emocje i następnie postaw odpowiednie fundamenty tak, aby coś takiego nigdy się więcej nie powtórzyło. W tym celu musisz nakłonić drugą osobę do wzięcia na siebie pełnej odpowiedzialności emocjonalnej za jej słowa. Ale co to konkretnie oznacza? Zasadniczo chodzi tutaj o następujące kwestie:

  • Po pierwsze, zamierzasz zawrzeć z samym sobą umowę na temat przenoszenia odpowiedzialności emocjonalnej. Jeśli inni ludzie ranią Twoje uczucia, to cała odpowiedzialność spoczywa właśnie na nich, nie na Tobie. Ale jeśli zrobią to jeszcze raz, a Ty się przed tym nie obronisz, to cała ta odpowiedzialność spadnie wtedy na Ciebie. Musimy jednak w tym miejscu podkreślić, że ta odpowiedzialność nie oznacza jednak, że jest to wyłącznie Twoja wina.
  • Po drugie, musisz uświadomić też drugiej osobie jej postawę. Pozwolisz jej wtedy zrozumieć, że każdy rodzaj relacji wymaga szacunku i odpowiedzialności. To, co się stało, nie może się więcej powtórzyć. Obie strony wyciągną wnioski z tego wydarzenia i będą dążyć do tworzenia bardziej empatycznych, ludzkich i znaczących interakcji.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, chcielibyśmy podkreślić, że tak naprawdę powinniśmy wskazać tylko jeden aspekt tego zagadnienia. Wszystkie omawiane przez nas dziś procesy wymagają czasu. Nauka bycia asertywnym i zarządzanie emocjami w celu efektywnej komunikacji to coś, co osiągniesz jedynie poprzez praktykę.

Dlatego też nigdy nie zapominaj, że jeśli ludzie ranią Twoje uczucia, to natychmiast zastosuj te wszystkie powyższe strategie. Zauważysz wtedy błyskawicznie zmiany w swoich relacjach na lepsze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Damasio, A. (2001, 25 de octubre). Sentimientos fundamentales. Naturaleza . https://doi.org/10.1038/35101669
  • Schwarz, N. (2012). Feelings-as-information theory. In Handbook of Theories of Social Psychology: Volume 1 (pp. 289–308). SAGE Publications Inc. https://doi.org/10.4135/9781446249215.n15

 

Scroll to Top