Uczucie w związku - dowiedz się, dlaczego jest aż tak ważną kwestią

Uczucie w związku jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na pomyślność relacji łączącej dwie bliskie sobie osoby. Odkryj dzięki nam kilka pożytecznych sposobów na zwiększenie poziomu tych uczuć - wystarczy przeczytać ten artykuł!
Uczucie w związku - dowiedz się, dlaczego jest aż tak ważną kwestią

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2019

Uczucie szczęścia i tworzenie udanego związku z drugą osobą nie jest tak prostym zadaniem, jak zapoznanie się choćby z instrukcją obsługi. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nieuchronny upływ lat. Nie możesz zapominać, że uczucie w związku jest jak ogród. A to oznacza, że wymaga nieustannej pielęgnacji, przycinania, nawożenia, podlewania, czyli ciężkiej pracy i w wielu przypadkach także i poświęcenia.

Jednak według wyników niektórych badań naukowych uczucie do związków jest najważniejszym elementem wzmacniającym i scalającą tę wspaniałą więź między partnerami.

Na przykład kto z nasz nie robi niczego w kierunku zademonstrowania swoich najlepszych cech zaraz na samym początku tworzenia związku z drugą osobą? Początkowo większość ludzi martwi się przede wszystkim o dobro swojego partnera, spychając nieco własne potrzeby na drugi plan.

Na przykład Wasza codzienność jest wtedy pełna małych gestów pełnych ukrytego i zrozumiałego tylko dla Was obojga znaczenia, które wzmacniają więź między Wami i siłę Waszej relacji. Jednak stopniowo magia tak stopniowo zaczyna zanikać, a rutyna i codzienne zwyczaje zajmują jej miejsce.

W ten sposób partnerzy przestają się wzajemnie zaskakiwać lub sobie imponować. Nie ma już więcej tych małych gestów pełnych uczucia, które wywołały wcześniej aż tyle radości i satysfakcji. A z czasem uczucia te tracą też na znaczeniu, a nawet zanikają całkowicie.

W rzeczywistości sytuacja ta jest naprawdę poważnym problemem dla wielu par. Wynika to z tego, że przy odpowiednim stopniu nasilenia może stać się nawet początkiem końca związku. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Dlaczego ważne jest uczucie w związku utrzymane na odpowiednim poziomie?

Uczucie w związku jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na pomyślność relacji łączącej dwie bliskie sobie osoby. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci kilka pożytecznych sposobów na zwiększenie poziomu i siły tego uczucia. Ale najpierw zajmiemy się bliżej tym, czym naprawdę jest uczucie w związku i jakie jest jego rzeczywiste znaczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, uczuciowość to jedna z tych cech, które cenimy najbardziej u innych ludzi. Według badań jest ona atrakcyjna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jednak po wejściu z drugą osobą w związek w wielu przypadkach przestajemy okazywać tego samego rodzaju wrażliwość wobec potrzeb tej drugiej osoby, co na samym początku trwania naszej relacji.

Kłótnia z partnerem

Uczucie w związku jest czynnikiem niezbędnym do tego, by uzyskać poczucie satysfakcji. Według ekspertów jest ono także jednym z najlepszych wskaźników zdrowego związku. Ogólnie rzecz biorąc chodzi tutaj o to, jak każda z osób tworzących związek odczuwa wsparcie ze strony tej drugiej strony. A co jest lepszego niż bycie z kimś, kto rozumie, słucha i pomaga Ci każdego dnia bardziej cieszyć się życiem?

Jeśli nie tkwisz w związku o charakterze toksycznym, zwykle jednym ze źródeł odczuwanej przez Ciebie satysfakcji jest wspieranie swojego partnera lub partnerki. Jednak do pewnego stopnia monotonia może spowodować utratę pierwotnej perspektywy. Jak mówi dość znane powiedzenie: „bliższa znajomość oznacza większą pogardę”. Ale jeśli chcesz utrzymać swój związek na dobrej drodze, nie możesz pozwolić na to, by to powiedzenie stało się rzeczywistością w Waszym przypadku.

W tym celu musisz nieustannie podejmować świadomy i ciągły wysiłek mający na celu utrzymanie odpowiedniej jakości relacji z Twoim partnerem lub partnerką.

Jak zachować uczucie w związku na wysokim poziomie?

Utrzymanie uczucia w związku na odpowiednio wysokim poziomie jest wręcz niezbędne do utrzymania długoterminowej i zdrowej relacji łączącej dwie osoby. Poniżej zaprezentujemy Ci kilka wskazówek podpowiadających, jak możesz uzyskać ten efekt.

Ćwicz bezwarunkową akceptację

Czasami potajemnie chcesz, aby Twój partner zmienił coś w swoim zachowaniu. Tak, aby lepiej dopasować się do Twoich życzeń, standardów lub oczekiwań. Oznacza to, że w pewien sposób chcesz, aby zaczął różnić się od tego, kim jest obecnie.

Problem z tego typu podejściem polega jednak na tym, że może doprowadzić w ten sposób do pojawienia się uczucia sporej frustracji. Wynika to z tego, że ta druga osoba nie zawsze będzie zachowywać się dokładnie tak, jak tego sobie możesz życzyć. Ale gdyby to jednak zrobiła, to jednocześnie przestałaby być tym, kim jest teraz. Inaczej mówiąc, obie drogi są niewłaściwe.

Uczenie się, jak kochać partnera takim, jakim jest, to akceptacja jego sposobu bycia. Ten czynnik ma fundamentalne wręcz znaczenie dla wzmocnienia łączącej Was relacji. Oczywiście nie oznacza to, że musisz zaakceptować brak szacunku z jego strony lub krzywdy, jakie Ci wyrządza. Istnieją rzecz jasna pewne granice, których nikt nie może przekroczyć.

Przytulanie partnerki

Oprócz tego musisz zawsze stać na stanowisku takim, że Twój partner postępuje w najlepszy możliwy jego zdaniem sposób. Wszystko zależy też od Waszego doświadczenia. Oprócz toksycznych i pełnych wzajemnych pretensji związków, z reguły większość ludzi działa z myślą o swoich najlepszych intencjach.

Dlatego też najlepiej jest najpierw zrozumieć punkt widzenia tej drugiej osoby. Dopiero potem możecie spróbować porozmawiać o tym, co sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo w Waszym związku.

Jeśli przyswoisz sobie tego typu nastawienie i będzie ono obecne w Twoim umyśle przez cały czas, to pomoże Ci ono pielęgnować odpowiednią postawę wobec partnera. Wpłynie także na uczucie w związku. Nawet w najtrudniejszych jego chwilach.

Zaoferuj wsparcie w każdej możliwej sytuacji

Jednym z najczęstszych problemów występujących w wielu związkach, szczególnie jeśli trwają już naprawdę długo, jest brak wzajemnych aktów miłości. Dlatego też łatwo zauważyć, że w pewnym momencie jedna ze stron związku może czuć się tak, jakby jego partner (lub partnerka) nie zwracał na niego wystarczającej uwagi. Albo że po prostu stał się już zupełnie obcą osobą.

Dlatego też naprawdę ważną kwestię będzie w takim przypadku upewnienie się, że ta druga osoba dobrze wie, jak bardzo Ci na niej zależy.

Sprzeczki w związku

Zgodnie z popularną w wielu kręgach teorią o nazwie „Pięć języków miłości” opracowaną przez Gary’ego Chapmana, każda osoba doświadcza lub czuje się tak, jakby była ceniona na swój własny sposób. Dla niektórych ludzi najważniejszy jest kontakt fizyczny. Dla innych najistotniejszą kwestią są słowa lub czyny zapewniające wsparcie w trudnych sytuacjach, albo też uczucie bycia słuchanym.

Tak więc uczucie w związku jest bezpośrednio uzależnione od powodzenia prób odkrycia, co sprawia, że ​ta​druga osoba czuje się kochana. Następnie staraj się zapewnić jej taką miłość, jaką tylko Ty potrafisz i do tego w odpowiedniej ilości tak, by podnieść jej poczucie własnej wartości.

Oczywiście te dwa klucze nie są jedynymi prawidłowymi sposobami poprawy tego aspektu relacji. Jednak ich zastosowanie będzie miało naprawdę pozytywny efekt na Wasz związek.

Ale nie możesz zapomnieć przy tym o tym najważniejszej bez wątpienia rzeczy. W każdym związku po obu stronach zawsze powinno istnieć zaangażowanie, szacunek i wzajemna miłość. A to oznacza, że musisz zdać sobie sprawę z tego, że cały wysiłek i wzajemna troska o tę drugą stronę są tak samo konieczne u obu partnerów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.