Inteligentne zarządzanie swoimi emocjami – 4 metody

Inteligentne zarządzanie swoimi emocjami – 4 metody

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

Inteligentne zarządzanie swoimi emocjami oznacza umiejętne kierowanie nimi tak, aby zachować nad nimi kontrolę i zachować równowagę emocjonalną. Jeśli potrafisz to zrobić, będzie to pozytywnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla osób z Twojego otoczenia.

Umiejętne zarządzanie swoimi emocjami pozwoli Ci także być w stanie trzymać swoje emocje „na wodzy” tak, aby znacznie lepiej i skuteczniej prowadzić swoje życie.


Kiedy Twoje emocje są w równowadze, jesteś bardziej produktywny, bardziej kreatywny i szczęśliwszy. Zachowujesz w pamięci to, co czujesz, zamiast pozwolić emocjom przejęcia kontroli na tym, kim jesteś. Innymi słowy, zarządzanie swoimi emocjami to najlepszy sposób na to, aby Twoje emocje były konstruktywne i pracowały na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie.

“Inteligentne zarządzanie swoimi emocjami stanowi 80% sukcesu w życiu”.
-Daniel Goleman-

Gdy opanujesz już inteligentne zarządzanie swoimi emocjami, będziesz w stanie wyznaczyć sobie bardziej realistyczne cele i je łatwiej osiągnąć. Będziesz lepiej przygotowany do praktycznie wszystkiego, co Cię będzie czekać w życiu. Będziesz w stanie tworzyć zdrowe relacje uczuciowe i oferować innym ludziom to, co najlepsze w Tobie. Wystarczy do tego determinacja, wytrwałość i umiejętne zarządzanie swoimi emocjami. Oto cztery wskazówki postępowania.

Jeśli jesteś już gotowy do tego, aby nauczyć się jak zarządzać swoimi emocjami i robić to mądrzej, powinieneś poświęcić kilka minut swojego czasu na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu.

1. Zarządzanie swoimi emocjami należy rozpocząć od zrozumienia tego, że złe emocje nie istnieją

Emocje mają swój własny powód do bycia. Muszą istnieć, pełnią rolę wentyla bezpieczeństwa dla naszego umysłu lub mechanizmu stymulującego go do działania. Dlatego też poważnym błędem jest klasyfikowanie ich jako dobrych lub złych.

Zamiast zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę się dzieje w Twojej psychice, powinieneś zmienić nastawienie. Postaraj się zrozumieć po prostu to, że pewne bodźce sprzyjają określonym emocjom. Jest to sytuacja nieunikniona. Zamiast więc z nią walczyć, wystarczy opanować inteligentne zarządzanie swoimi emocjami. To naprawdę jest aż tak proste.

Rodzaje emocji

Na przykład strach jest odpowiedzią na rzeczywiste lub wyimaginowane zagrożenie. Gdybyśmy tego rodzaju emocji nie doświadczali, łatwo popadalibyśmy w lekkomyślne, zagrażające życiu zachowanie i nie umielibyśmy unikać niebezpieczeństwa. Gniew jest także reakcją obronną. Jego zadaniem jest przygotowanie nas do ataku mającego odeprzeć potencjalnego wroga.

Dlatego też nie można dzielić emocji na „dobre” i „złe”. Należy zrozumieć, że każdy ich rodzaj ma jakiś określony cel i wszystkie są mniej lub bardziej pożyteczne. Aby nauczyć się radzić sobie z nimi, ważne jest to, aby dowiedzieć się, jak interpretować to, co każda z nich chce nam przekazać. Emocje w pewnym uproszczeniu mówią Ci, że stoisz przed jakimś zadaniem lub problemem, które w jakiś sposób należy rozwiązać, jako że stoją Ci na drodze.

2. Pozwól samemu sobie na odczuwanie emocji

Tradycyjne wykształcenie i wychowanie prawie nigdy nie uczy, jak radzić sobie z emocjami. Zamiast tego usiłuje wbić Ci do głowy przekonanie, że istnieją uczucia i emocje, których nie powinieneś nigdy doświadczać. Mówią Ci na przykład, że płacz lub okazywanie strachu nie rozwiązuje niczego i powinno zostać stłumione z zarodku. Jednak zarządzanie swoimi emocjami nie może polegać na ich tłumieniu, ale na kierowaniu ich w dobrą stronę.

Ludzka psychika

Wynika to z tego, że emocje nie rodzą się spontanicznie, ani też nie spontanicznie nie odchodzą. Dlatego też duszenie ich w sobie, tłamszenie w zarodku tego, co tak naprawdę czujesz, nie jest właściwym sposobem radzenia sobie z uczuciami.

Próbując zdusić wszelkie emocje i nie wyrażać tego, co czujesz, po prostu niszczy Twoją ekspresję i Twoje „ja”. Emocjonalne reakcje będą wtedy w wielu przypadkach objawiały się w sposób negatywny i nieprzewidywalny, będąc poza wszelką kontrolą. A z pewnością nie jest to efekt, jaki chciałbyś uzyskać, nieprawdaż?

Pierwszą i najważniejszą ze wszystkiego rzeczą jest zatem zrozumienie, że wszystkie emocje są ważne i mają prawo do istnienia i bycia wyrażanymi. Jeśli zaakceptujesz to, co czujesz, łatwiej będzie Ci opanować zarządzanie swoimi emocjami. Nieakceptowanie ich spowoduje natomiast zamieszanie i chaos w głębi Twojej psychiki.

3. Obserwuj, obserwuj i jeszcze raz obserwuj

Najlepszym sposobem radzenia sobie z emocjami jest akceptowanie ich. Ale równie ważne jest także ich pełne zrozumienie. Aby to zrobić, musisz nauczyć się bardzo dobrze obserwować zarówno swoje emocje, jak i samego siebie. Po prostu samo tylko zwracanie na nie uwagi jest ogromnym krokiem w kierunku sukcesu, czyli opanowania tej trudnej umiejętności, jaką jest właściwe zarządzanie swoimi emocjami.

Daniel Goleman, powszechnie znany i ceniony teoretyk inteligencji emocjonalnej, twierdzi, że “uwaga reguluje emocje”. Oznacza to, że kiedy skupiasz się na tym, co czujesz, to subiektywne doświadczenie jest automatycznie modulowane. Dzięki temu możesz bez większego trudu wyciągnąć z niego wszystkie, najdrobniejsze nawet niuanse.

Aby lepiej i pełniej obserwować swoje emocje, po prostu zapytaj sam siebie: „co czuję?”, „jak się czuję?”. Następnie spróbuj podać dokładną nazwę odczuwanych właśnie emocji. Czy będzie to złość, czy może raczej frustracja? Czy jest to smutek, albo bardziej jednak zmęczenie? Im dokładniejsza identyfikacja takich emocji tym łatwiej będzie je zrozumieć.

4. Bądź krytyczny wobec swoich myśli

Wbrew temu, co wiele osób sądzi, wiele Twoich myśli powstaje w sposób czysto mechaniczny. Są to jedynie interpretacje odbieranej rzeczywistości, które czasami mają solidne podstawy, ale czasem jednak nie. Czasem są wynikiem poprawnego rozumowania, a czasami zupełnie błędnych przekonań.

Myśl sama w sobie nie jest rzeczywistością, ale raczej filtrem nakładanym na rzeczywistość. Sprawia, że czujemy się w określony sposób, gdy wydarzają się określone rzeczy lub sytuacje. Takie rozwiązanie może naturalnie prowadzić do różnego rodzaju błędów postrzegania świata.

Filtrowanie rzeczywistości

Na przykład myśląc o czymś możemy uznać automatycznie, że to coś jest dla nas zbyt uciążliwe, trudne lub wręcz niewykonalne. Ale możemy także dojść do wniosku, że jest to dla nas wyzwanie lub szansa, która jednak jest wciąż w zasięgu naszych możliwości. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy odważysz się kwestionować swoje własne pomysły i nie dać się ponieść emocjom. A drogą do tego celu jest inteligentne zarządzanie swoimi emocjami.

Nauka tej cennej umiejętności, jaką jest inteligentne zarządzanie swoimi emocjami oznacza, że musisz być całkowicie rozbudzony i przygotowany do tego. Oznacza to także, że musisz być uważny na to, co dzieje się w Tobie i w Twoim umyśle.

Początkowo może to wydawać się nad wyraz trudnym zadaniem, ale szybko opanujesz niezbędne umiejętności do jego realizacji. A warto poświęcić na nie trochę wysiłku i czasu, bo potencjalne korzyści są tak ogromne, że naprawdę warte zachodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.