Twój partner - co jeśli chce z Tobą zerwać, ale Ty tego nie chcesz?

Twój partner - co jeśli chce z Tobą zerwać, ale Ty tego nie chcesz?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Twój partner i Ty – co Was łączy? Jest wiele różnych rzeczy, które sprawiają, że między dwojgiem ludzi zakwita miłość. Niektórych nawet nie jesteśmy świadomi. Relacje mogą zakończyć się z wielu różnych powodów, a my nie w pełni zdajemy sobie sprawę ze wszystkich przyczyn. Rzeczy stają się bardziej skomplikowane, gdy tylko jedna strona chce zerwać.

Jest to złożona sytuacja dla obu osób, zwłaszcza dla partnera, który nie chce kończyć związku. Twój partner chce zerwać? Nie trzeba od razy wpadać w panikę ani rozpaczać. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zachowanie spokoju. Nie pozwól sobie na mówienie lub robienie czegoś pod wpływem impulsu.

“Miłość jest nieskończoną tajemnicą, ponieważ nie ma rozsądnej przyczyny, która mogłaby ją wyjaśnić.”

-Rabindranath Tagore-

Następną rzeczą do zrobienia jest rozważenie sytuacji. Musisz naprawdę spojrzeć na rzeczy, które sprawiły, że druga osoba chce zakończyć związek. Spróbuj dowiedzieć się, czy jest w końcowej fazie. Następnie możesz podejmować decyzje i odpowiednie działania. Przyjrzyjmy sie temu nieco bardziej szczegółowo.

Czy związek naprawdę się skończył?

Stabilna relacja nie kończy się z dnia na dzień, ale niestabilna i owszem. Powinieneś więc zacząć od próby ustalenia, jaki jest Twój związek. Oboje zobowiązaliście się wobec siebie nawzajem?

A może była to raczej niejasna kwestia, która wahała się między intymnością a dystansem? W pierwszej wersji warto pomyśleć o tym, co się stało. W przypadku drugiej najlepiej nie marnować czasu.

Gdy Twój partner chce odejść.

 Zawsze istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które pojawiają się przed zakończeniem związku. Są trzy podstawowe rzeczy, które mogą Ci powiedzieć, czy Twój związek jest silny, czy też miłość odeszła. Oto one:

  • Zaangażowanie. Chodzi o chęć dzielenia życia z drugą osobą. Oznacza to inwestowanie czasu i zainteresowania, aktywne słuchanie i bycie dostępnym. Jeśli oboje pójdziecie własnymi drogami i nie będziecie się niczym dzielić, albo życie drugiego człowieka was nie interesuje, to zwykle jest znak, że wszystko się kończy.
  • Intymność. Ma to związek z zaufaniem, komunikacją i wzajemną zgodą. Te rzeczy nigdy nie są doskonałe, ale kiedy jedna z nich się rozpada, jest to znak, że Twój związek umiera.
  • Oznacza to zdrowe życie seksualne, które jest satysfakcjonujące dla obu stron. Obejmuje również fizyczne okazywanie uczuć. Jeśli takich rzeczy nie ma, oznacza to, że w związku są problemy.

Jeśli przyjrzysz się bliżej swojemu związkowi i zobaczysz problemy z wszystkimi trzema, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to uznać, że się on skończył. Choć może wydawać się to trudne, sprawy uległy takiemu zniszczeniu, że trudno będzie znaleźć rozwiązania.

Gdy tylko Twój partner chce odejść

Są też chwile, kiedy istnieją poważne problemy w związku, ale wciąż ma on kilka mocnych stron. To może skłonić jedną osobę do odejścia, podczas gdy druga osoba tego nie chce. Sądzi, że wciąż jest szansa na przemyślenie różnych rzeczy i wspólne pójście się naprzód. Co zrobić w takiej sytuacji?

Para trzymająca się za ręce.

Jest to odwieczna zasada w przypadku par: nie ma nic lepszego niż rozmawianie o problemach. Nic nie może tego zastąpić. Prawdopodobnie to właśnie jest przyczyną dlaczego związek nie działa. Komunikacja się zepsuła, ale miłość wciąż istnieje. Problem polega na tym, że jeden z partnerów może nie poradzić sobie z tą sytuacją i dążyć do zakończenia.

W takich warunkach nie jest łatwo rozpocząć rozmowę. Musisz znaleźć odpowiednie miejsce i czas, aby porozmawiać o tym spokojnie, bez żadnej presji. Nie próbuj rozwiązać wszystkiego za jednym razem. Zacznij od przywrócenia możliwości rozmawiania ze sobą. Możecie na przykład zjeść wyjątkową kolację lub wyjść razem.

A jeśli już nic nie możesz zrobić?

Czasem, nawet kiedy wciąż istnieje miłość i próbowałeś rozmawiać ponownie, Twój partner wciąż chce zerwać. Oznacza to, że nic nie możesz zrobić. Nie możesz naciskać na niego, aby spojrzał na sprawy Twoimi oczami. To po prostu stworzy jeszcze większy dystans i niepotrzebnie zniszczy was oboje.

Jeśli ktoś chce odejść, musisz mu na to pozwolić. Nie ma znaczenia, czy nie wiesz dokładnie, dlaczego lub uważasz, że się myli. Po prostu nie możesz zmusić drugiej strony do utrzymania związku.

To byłby wielki błąd i naprawdę pogorszyłoby to tylko Twoją więź. W tym momencie naprawdę dobrze będzie się pożegnać. Nie martw się o to, co wydarzy się za tydzień, miesiąc czy rok, skup się tylko na tym, co jest teraz.

Dziewczyna nad morzem.

Czas skupić się na sobie i tylko na sobie. Nie obwiniaj się, nie próbuj planować przyszłości i nie podejmuj żadnych decyzji. Po prostu zadbaj o siebie i zacznij robić rzeczy, które lubisz. Wybierz z powrotem przyjaźnie, które zostawiłeś po drodze, zmień rutynę… Miłość wkrótce wróci do Twojego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.