Trudne emocje: ich identyfikowanie, tłumaczenie i wyrażanie

Trudne emocje: ich identyfikowanie, tłumaczenie i wyrażanie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2019

Trudne emocje to takie, które nie występują w stanie czystym. Większość emocji jest jednak nieco skomplikowana. Na przykład jednoczesne odczuwanie nienawiści i miłości jest bardziej powszechne niż myślisz.

Innym częstym przykładem jest powszechne połączenie współczucia i gniewu lub gniewu ze smutkiem. Czasami lubimy uogólniać nasze doświadczenia i katalogujemy je jako po prostu uciążliwe. Jednak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać emocje, które powodują różne stany emocjonalne.

Czasami musimy ciężko pracować, aby zidentyfikować takie uczucia, przetłumaczyć je na myśli, a następnie wyrazić je na głos. Każdy z tych kroków może być dość złożony, ale jest to także wyjściem ze stanu emocjonalnego, w którym nie chcemy pozostać.

Jedno jest pewne: nie ma wystarczającej liczby słów, aby wyrazić trudne emocje. Być może dlatego istnieje poezja. Poezja to coś więcej niż tylko manifestacja artystyczna. Ci, którzy ją tworzą, wierzą, że jest to świetny sposób na przekazanie swoich emocji reszcie świata. To samo dotyczy reszty ludzi, którzy pozwalają swoim emocjom przepływać w każdej innej formie sztuki.

„Czasami słowa nie są potrzebne, a prostota wyrażania siebie poprzez formę sztuki jest jednym z najlepszych sposobów komunikacji”.

Emmanuel Jal

Trudne emocje i ich wyrażanie

Fakt, że słowa nie mają bezpośredniego tłumaczenia z jednego języka na drugi odzwierciedla jak skomplikowane jest określenie i wyrażenie trudnych emocji. Nie ma możliwości przeniesienia ich znaczenia z jednego języka na inny właśnie dlatego, że są one szczególnie złożone lub związane z konkretnym kontekstem społecznym. Zobaczmy kilka przykładów:

Dziewczyna snuje wspomnienia - to trudne emocje
  • Freizeitstress: to niemieckie słowo, które odnosi się do stresu, którego doświadczamy gdy wykonujemy określone czynności, aby zabić czas.
  • Lítost: to czeskie słowo ma związek z doznaniem, które odczuwamy gdy zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy nieodwracalnie nieszczęśliwi.
  • Gigil: jest to filipińskie słowo, które oznacza „ściskanie” czegoś ze względu na to jak urocze to jest.
  • Sukha: to wyrażenie w sanskrycie używane do określenia rodzaju szczęścia, które nie jest ulotne. Odnosi się do intensywnego, długotrwałego szczęścia.

Przy wielu okazjach nie ma możliwości przetłumaczenia tych dziwnych terminów z jednego języka na inny bez rozszerzania tekstu. To samo dotyczy trudnych emocji. Jak dotąd nie znaleźliśmy sposobu, aby je zidentyfikować, przetłumaczyć lub wyrazić. Może to sprawić, że będziemy czuć się dość nieswojo, ponieważ umiejętność radzenia sobie z emocją zaczyna się od jej zidentyfikowania.

Jak rozpoznać trudne emocje

Większość z nas jest przyzwyczajona do klasyfikowania naszych emocji do pięciu podstawowych grup: szczęścia, smutku, gniewu, strachu i obrzydzenia. Nasze zwykłe uczucia odpowiadają niektórym z tych podstawowych emocji. Jednak są też chwile, w których chcemy być precyzyjni i nie możemy, ponieważ te emocje są zbyt ogólne. Być może nasz strach jest paskudny lub nasz gniew jest tchórzliwy.

To, co kształtuje trudne emocje to fakt, że są mieszaniną wielu emocji, które najwyraźniej bardzo się od siebie różnią. Aby je zidentyfikować, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest uelastycznienie naszego procesu myślowego. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie możemy podzielić ich na kategorie, ponieważ nie odpowiadają one „zwykłym” emocjom.

różne emocje

Musimy także przestać cenić emocje z etycznego punktu widzenia. W rzeczywistości nie ma dobrych ani złych emocji. Tak naprawdę jedna konkretna emocja może być wspaniała lub zła w zależności od sytuacji.

Co ostatecznie zdecyduje, co jest główną cechą pewnej emocji to sposób, w jaki sobie z nią radzimy i energia, z którą się łączymy. Innymi słowy, emocje mogą poprzedzać nasze działania, ale nigdy ich nie usprawiedliwiać. Musimy zrozumieć, że dobrze jest czuć smutek i radość. Nie musimy się upewniać, że jedna strona dominuje nad drugą. Oznacza to, że powinniśmy akceptować nasze emocje takimi jakie są.

Znaczenie definiowania i wyrażania emocji

Wyrażanie siebie sprawia, że ​​czujesz się wolny. A postępowanie odwrotne, czyli trzymanie wszystkiego w środku sprawia, że ​​jesteś zestresowany i zaniepokojony. Podobnie, ustne wyrażanie tego co czujemy wzbogaca komunikację z innymi, a także poprawia jakość naszego wewnętrznego dialogu. Wspiera także zrozumienie (zarówno ze sobą, jak i innymi), empatię i wewnętrzny / zewnętrzny spokój.

Aby wyrazić trudne emocje musimy przeanalizować i oddzielić emocje, które zapoczątkowały nasz stan ogólny, a także wpływ każdej z nich.

Jeśli czujemy szalejącą radość, mamy do czynienia z radością i gniewem. Jeśli chodzi o paskudny i przerażający smutek, istnieją dwie podstawowe emocje i jedna dodatkowa. Wszystkie te koncepcje można lepiej zdefiniować. Na przykład gniew jest synonimem między innymi rozdrażnienia, irytacji i f rustracji. Ważne jest, aby znaleźć słowo, które najlepiej odpowiada temu co czujemy.

Oto ćwiczenie, które pomaga ukończyć ten proces identyfikacji, tłumaczenia i wyrażania trudnych emocji. Weź następujące zdanie: „Czuję… kiedy…” i wypełnij puste miejsca. Spróbuj zastosować to zdanie do wszystkich emocji, które odczuwasz.

Następnie przejrzyj to co napisałeś i zrób to wszystko razem. Jest to interesujące ćwiczenie, które czasami prowadzi do lepszego zrozumienia poezji i zawsze skutkuje lepszym pojmowaniem naszych stanów emocjonalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montañés, M. C. (2005). Psicología de la emoción: el proceso emocional. Universidad de Valencia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.