Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami, przestań się z nimi identyfikować

Czy kiedykolwiek czułeś, że wielkie niepowodzenia twojej przeszłości wciąż definiują to, kim jesteś? Cóż, jeśli tak jest, ten artykuł jest dla Ciebie.
Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami, przestań się z nimi identyfikować
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami, przestań się z nimi identyfikować. Z jakiegoś powodu wielu z nas zostaje naszymi własnymi sędziami, naszymi zaciekłymi krytykami. Osądzamy i potępiamy siebie za każdy najmniejszy błąd, każdy zły krok lub każdy nie osiągnięty cel.

A potem zmuszamy się do dźwigania ciężaru tej „porażki” przez całe lata. Gdybyś był świadomy szkód, jakie przy takim nastawieniu generujesz w swojej samoocenie, pozbyłbyś się tego nawyku. 

Mamy zły nawyk etykietowania siebie, definiowania siebie, przypisywania sobie przymiotników, za pomocą których budujemy naszą samoświadomość. Jeśli pomyślisz o tym przez chwilę, odkryjesz, że w ciągu dnia mówisz o sobie niezliczoną ilość razy i nie zawsze pozytywnie.

Używając słowa mówić, mam na myśli również dialog wewnętrzny. Ale przecież sam przyznasz, że tak naprawdę… jesteś czymś więcej niż swoimi błędami.

Etykietowanie nigdy nie jest odpowiednim zasobem, ponieważ nas ogranicza. Ale widać  to jeszcze wyraźniej, gdy mamy tendencję do definiowania siebie na podstawie naszych negatywnych cech i doświadczeń. „Zawsze byłem złym uczniem”, „Nie mam szczęścia w miłości”, „Od małego byłem nieśmiały i wstydliwy”. Jak możesz się czuć ze sobą dobrze, jeśli definiujesz się w taki sposób?

Przygnębiona kobieta

Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami

Tworzymy wobec siebie oczekiwania w różnych obszarach naszego życia i utożsamiamy się z osiągnięciami uzyskanymi w każdym z nich. Tak więc, gdy nie osiągniemy tych narzuconych sobie celów, nasza tożsamość ulega poważnemu naruszeniu, jeśli nie powiedzieć zniszczeniu.

Czujemy się niezdolni i niewystarczający. Zapominamy również, że istota naszej osoby, nasza wewnętrzna wartość nie ma nic wspólnego z naszym działaniem w określonych sytuacjach.

Jesteś kimś więcej niż ta osobą, której nie zaakceptowali w szkole koledzy z klasy. Kimś więcej niż częścią związku, który nie wyszedł . Jesteś kimś więcej niż ta praca, do której nie zostałeś wybrany lub inna, z której zostałeś zwolniony.

Jesteś czymś więcej niż tylko przyjaźniami, które straciłeś po drodze, i więcej niż lękami, których wciąż nie potrafisz pokonać.

Nie jesteś tym, co myślą o tobie inni, ani tą kłótnią, w której straciłeś kontrolę. Nie jesteś tą sytuacją, w której coś spróbowałeś i przegrałeś, ani nie jesteście tą, w której wolałeś nie ryzykować. Jesteś kimś więcej niż niezdanym egzaminem, gafą, którą popełniłeś, czy krzywdą, jaką pozwoliłeś, by ci wyrządzono.

Twoja przeszłość cię nie definiuje. To była jedynie lekcja życia, praktyka, a nie wyrok dożywocia. Naprawdę jesteś czymś więcej niż swoimi błędami.

Unikaj utożsamiania się z tym, co zewnętrzne

Kiedy tworzymy naszą tożsamość i mierzymy naszą wartość na podstawie wydarzeń zewnętrznych, rezygnujemy z władzy nad sobą. Być może dla ciebie rodzina jest najważniejsza i postrzegasz siebie jako matkę i żonę. Ale co się stanie, jeśli pewnego dnia twoje małżeństwo się skończy?

Być może dla innej osoby środowisko pracy jest najbardziej istotne i definiuje swoją wartość na podstawie zatrudnienia. Ale co się stanie, jeśli pewnego dnia zwolnią Cię z pracy?

Oparcie fundamentów naszej tożsamości na czymś obcym dla nas, na czymś poza naszą kontrolą jest naprawdę niebezpieczne. Cóż, jeśli opierasz swoją tożsamość wyłącznie na swoim zawodzie lub na rodzinie, w pewnym momencie możesz stać się „osobą rozwiedzioną i bezrobotną”.

W takim przypadku poczucie porażki będzie ogromne i naprawdę trudno będzie zrobić krok do przodu.

Mężczyzna o zachodzie słońca

Każdy błąd jest odskocznią do sukcesu

Dlatego najzdrowsze jest pamiętanie, że twoja wartość jest wewnątrz Ciebie. Jest bezwarunkowa i nie ​nie zależy od niczego. Kiedy to sobie uświadomisz, zrozumiesz, że jesteś czymś więcej niż swoimi błędami i zaczniesz postrzegać je jako okazję do nauki.

Kiedy kochasz siebie, akceptujesz i cenisz siebie bezwarunkowo, każdą przeszkodę można przeskoczyć, ponieważ nie wpływa ona na twoje postrzeganie siebie.

Nadal jesteś sobą, tym cennym sobą, nawet jeśli popełnisz błędy, przestraszysz się lub upadniesz. Błędy przestają więc mieć tak ogromne znaczenie i stają się lekcjami, które pomogą Ci coś w Tobie poprawić.

Każda „porażka” staje się odskocznią do sukcesu, ponieważ sprawia, że wychodzisz z niej mądrzejszy i bardziej doświadczony niż wcześniej.

Osoby odporne z definicji odnoszą większe sukcesy i są szczęśliwe, ponieważ są w stanie wyjść pozytywnie przemienione z przeciwności życiowych. Można to jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy zrozumiemy, że zmiana jest częścią drogi i że nie ma nic bardziej ludzkiego niż błądzenie.

Niech nie definiują cię twoje sukcesy ani niepowodzenia. Pamiętaj, że Twoja wartość jest bezwarunkowa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iglesias, E. B. (2006). Resiliencia: definición, características y utilidad del concepto. Revista de psicopatología y psicología clínica11(3), 125-146.
  • Lillo, S. G. (2003). La ocupación y su significado como factor influyente de la identidad personal. Revista Chilena de Terapia Ocupacional, (3), ág-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.