Odwaga i nadzieja: to z nich zbudowani są ludzie

Nie jesteśmy stworzeni tylko z marzeń i niekończących się pytań. W końcu przychodzi taki moment, w którym zdajemy sobie z tego sprawę. Często musimy wykazać się odwagą i nadzieją, zanim doświadczymy wspaniałych rzeczy, jakie przygotowało dla nas życie.
Odwaga i nadzieja: to z nich zbudowani są ludzie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Naukowcy, zajmując się nauką, zwykle zapominają o dwóch ważnych elementach. A mianowicie – jeśli uczymy się czegoś przez całe życie, oznacza to, że jest w nas ogromna odwaga i nadzieja.

Naukowcy twierdzą, że 99% ludzkiego ciała składa się z czterech pierwiastków chemicznych: węgla, wodoru, tlenu i azotu. Wskazują również, że 73% atomów w ludzkim ciele pochodzi z eksplozji gwiazd supernowych.

Ludzie bywają niezwykli. Jak to ujął Stephen Hawking, po prostu zamieszkujemy małą, przeciętną planetę. Mimo to nasz gatunek potrafi zrozumieć wszechświat i tworzyć bardzo odważne, i pomysłowe historie.

Odwaga i nadzieja nie opuszczają nas nawet jeśli zapominamy i zaniedbujemy nasze moce psychiczne. Nawet jeśli utracimy pierwotny blask, jaki gwiazdy pozostawiły w naszym DNA.

Takie drobne zaniedbania są jednak normalne, a nawet dopuszczalne, ponieważ nie da się być bohaterem każdego dnia. Dlatego nie można być silnym w każdych okolicznościach. Każdy ma prawo do porażki, potknięcia się i schronienia się w otchłani swoich strat. Jest tak, ponieważ niektóre doświadczenia, które nas dotykają, wymagają pewnego okresu hibernacji.

Mężczyzna myśli o zachodzie słońca

W końcu najlepsi bohaterowie to nie ci, którzy noszą jasne zbroje, czerwone buty i peleryny. Prawdziwi bohaterowie są z krwi i kości, noszą blizny, mają za sobą smutne historie i skórę opaloną po tysiącach doświadczeń. Ludzie są upartymi istotami, które rzadko przestają karmić nadzieję. Dlatego jesteśmy wyjątkowi.

Ludzi tworzy odwaga i nadzieja

Nie pozwólcie, aby to oświadczenie odeszło w zapomnienie, ponieważ ludzi naprawdę buduje odwaga i nadzieja. W odłamkach odwagi odbijają się wyobrażenia i marzenia.

Często protestujemy i buntujemy się, ponieważ świat nie spełnia naszych oczekiwań i nie pozwala nam spełniać naszych marzeń. Mimo to wśród nas jest wiele osób, które wytrwale dążą do zrealizowania swoich celów, choć czasem zdarza im się o zapominać o ich własnych planach.

Głównie wtedy, gdy nadmiar codziennych zadań i obowiązków staje się zbyt przytłaczający.

Howard Gardner, psycholog i profesor na Uniwersytecie Harvarda, zwraca uwagę, że jedną z największych wad ludzi – trudność radzenia sobie ze zmianami. W obliczu zmian często najbardziej nie doceniamy samych siebie.

Ludzie są istotami inteligentnymi, ale trudno jest im zrezygnować z pewnych przyzwyczajeń i komfortu. Mają słabość szczególnie do stabilności, rutyny, niektórych zajęć, a nawet zawodów i ludzi, którzy wypełniają ich dni.

Być może zapominasz, że każdy cykl życia jest procesem ciągłej transformacji. Zawsze są jakieś straty i zyski, a także zamykane drzwi i otwierane okna.

Zmiana wzbudza strach i możesz ciągle powtarzać, że nie czujesz się gotowy na coś takiego. Jednak, jak zauważył Kakuzo Okakura, XIX-wieczny japoński filozof, sztuka życia jest niczym innym jak ciągłym dostosowywaniem się do zmieniającego się otoczenia.

Odwaga w obliczu przerażających zmian

Dwa lata temu na Uniwersecie w Alabamie przeprowadzono ciekawe badanie, aby lepiej zrozumieć, czym jest odwaga. Osoby odpowiedzialne za tę pracę, dr Mark Howell i Elaine Coshgell, przeanalizowały dużą grupę osób, które przez całe życie musiały stawić czoła złożonym sytuacjom i traumatycznym zmianom.

W ten sposób mogli zdefiniować, że osobowość obdarzona tego rodzaju odwagą ma następujące cechy:

Kobieta ogląda się na morze
  • Odważni ludzie uczą się determinacji i proaktywności.
  • Mają ważne cele i pamiętają o nich codziennie.
  • Nie utkną, gdy mają kłopoty. Zamiast tego szukają strategii rozwiązania problemu.
  • Poza tym są namiętnymi mężczyznami i kobietami.
  • Wiedzą, jak poprosić o pomoc i jak przekazać innym swoje obawy i prośbę o wsparcie. Ponadto są otwarci i szanują inne perspektywy.

Jak widać, odwaga jest cechą wewnętrzną. Jest związana z elastycznością i jest przecież odpowiedzią mózgu na próbę przetrwania.

Odwaga i nadzieja to mechanizm, który musisz aktywować w burzliwe dni

To, co powiedzieliśmy wcześniej, może zainspirować Cię do odkrycia, że ​​odwaga jest wewnętrznym mechanizmem drzemiącym w każdym człowieku. Ludzie tym łatwiej radzą sobie w trudnych sytuacjach im lepiej wiedzą, że odwaga i nadzieja są wewnątrz nich, gotowe pomóc im iść naprzód.

Te siły psychologiczne gwarantują przetrwanie, pokonywanie przeszkód. Pomagają też podnieść się po upadku, korzystać z zasobów umysłu i serca oraz nie bać się zmian.

To nie jest łatwe, ale to prawda. I jak napisaliśmy na początku tego artykułu, nie zawsze możesz mieć energię niezbędną do przezwyciężenia codziennych lęków i problemów. Jednak ludzki mózg ma fascynujące zdolności, które prowadzą go w tym tak bardzo potrzebnym ćwiczeniu, aby pokonać pewne przeciwności.

Inteligencja i kreatywność pomagają ludziom rozwiązywać problemy w najbardziej oryginalny sposób. Trwałość jest motorem, który nie pozwala nam się poddawać. Emocje trudno zapomnieć. Jak zauważa Antonio Damasio, emocje starają się sprzyjać Twojej homeostazie, aby pomóc Ci działać, przeżyć, przystosować się i reagować.

W ludziach tkwią marzenia, odwaga i nadzieja. Nie zapominajmy o tym! Mamy związek z gwiazdami, które ożywiły nasze DNA, a zatem zostaliśmy zaprojektowani tak, aby świecić w najciemniejszych dniach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.