Jak zaakceptować, że nasi przyjaciele zmieniają się z biegiem czasu?

Relacje się zmieniają i nie zawsze idą w pożądanym kierunku. Zastanawiamy się nad tym faktem i przedstawiamy kilka strategii radzenia sobie z frustracją i obawami, które możesz odczuwać w związku z tą sytuacją.
Jak zaakceptować, że nasi przyjaciele zmieniają się z biegiem czasu?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czasami zaakceptowanie faktu, że Twoi przyjaciele zmieniają się wraz z wiekiem czy biegiem czasu, nie jest łatwe. Chociaż jest to naturalne zjawisko, nie zawsze potrafisz się z tym pogodzić. Czujesz przez to smutek i nostalgię. To całkowicie normalne. Czasami przyjaciele pojawiają się i odchodzą, choć ci prawdziwi zazwyczaj zostają z nami przez lata. Niestety, nawet przyjaźnie, które uważałeś za te „na całe życie”, mogą odejść do przeszłości lub przybrać nową formę – taką, która nie jest tak wzbogacająca i której tak bardzo nie lubisz.

Wśród najczęstszych przyczyn jest nasza dynamika życiowa. Może to być na przykład zmiana miejsca zamieszkania lub pracy, nowe obowiązki, stopniowa utrata kontaktu przez brak czasu i duże odległości lub inne ważne zmiany w Twoim życiu lub w Tobie. Może dorosłeś i dojrzałeś w inny sposób niż Twoi przyjaciele? Jak zatem podejść do tego rodzaju sytuacji?

„Jakim wielkim skarbem jest przyjaciel! Przeszukuje Twoje serce, aby poznać Twoje potrzeby, oszczędza Ci mówienia o czymś na głos, bo i tak sam się tego dowiaduje”.

-Jean de La Fontaine-

Zmartwiona kobieta myśli
Zmiany w przyjaźniach są zwykle stopniowe w czasie.

Przyjaźń i zmiana

Twoi przyjaciele i relacje nie zawsze rozwijają się tak, jak byś tego chciał. Dlatego często będziesz musiał stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zaakceptowanie faktu, że Twoi przyjaciele zmieniają się z biegiem czasu. Może to być bolesne i frustrujące. Z drugiej strony akceptacja tych zmian jako części życia otwiera drzwi do nowych przyjaźni, możliwości i doświadczeń. Jak więc zacząć akceptować tę sytuację?

Pomyśl: czy to dla Ciebie nowa sytuacja?

Jeśli spojrzysz na tę sytuację z perspektywy czasu i z lekkim dystansem, prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że utrata przyjaźni następowała stopniowo przez lata. To nie stało się nagle; był to raczej postępujący proces. Może nie widywałeś się już tak często z kimś bliskim i rzadziej ze sobą rozmawialiście. Być może po prostu nie mieszkasz już w tej samej okolicy.

Są to małe rzeczy, które jednak ochładzają związek. Być może dopiero teraz zdałeś sobie sprawę, że wszystko się zmieniło. Niemniej jednak jest to coś, co rozwija się w czasie. Kiedy zrozumiesz przyczyny tej sytuacji, zdasz sobie sprawę, że był to naturalny proces życia.

Nikt nie jest winny: nie czuj złości ani poczucia winy

Pamiętaj, że w tej sytuacji nie ma winowajcy i nikt nie jest ani dobry, ani zły. To tylko życie. Jeśli czujesz się winny, spróbuj to zrozumieć. Skąd pochodzą te emocje? Czy możesz coś zrobić, aby zmienić tę sytuację? Zamień winę (bierne podejście) na odpowiedzialność (aktywne podejście).

Podobnie, jeśli czujesz złość, zrób to samo. Spróbuj dowiedzieć się, skąd pochodzi to uczucie. Czy to tak naprawdę poczucie winy, czy smutek? Jak możesz to ukierunkować w zdrowszy sposób?

Bądź wdzięczny za wspólne doświadczenia

Kiedy doświadczasz jakiejkolwiek straty, w tym przypadku utraty przyjaźni, możesz mieć wrażenie, że zmiana ta wpływa również na to, jak odbierasz Waszą kończącą się relację.

Prawda jest jednak inna. Wspominanie przeszłości z radością i wdzięcznością czy zachowywanie w pamięci rzeczy, które Ci służyły i których się nauczyłeś, może być bardzo pomocne w tym procesie. Oczywiście nie powinieneś się do niczego zmuszać; poczekaj, aż będziesz gotowy. Kluczem do pracy nad akceptacją jest wdzięczność za to, czego doświadczyłeś.

Odłóż swoją dumę i odezwij się

Z drugiej strony pamiętaj, że musisz dbać o swoje przyjaźnie. Czasami nie wszystko jest jeszcze stracone. Rozumiemy przez to, że jeśli masz ochotę, możesz ponownie skontaktować się z przyjaciółmi, z którymi dawno się nie widziałeś lub nie rozmawiałeś.

Zadzwoń lub wyślij im wiadomość na WhatsApp. Bądź szczery. Być może zostałeś przez kogoś zraniony. Możesz być także rozczarowany swoim przyjacielem. Otwórz swoje serce i oddal się od poczucia dumy. Co czujesz? Dumę czy miłość do waszej przyjaźni?

Dwie osoby nie mogą długo być przyjaciółmi, jeśli nie potrafią wybaczyć sobie nawzajem drobnych niedociągnięć”.

-Jean de la Bruyère-

Przejdź przez proces żałoby

Kiedy przyjaźnie się zmieniają lub całkowicie przechodzą do przeszłości i nie można ich odzyskać, masz do czynienia z procesem żałoby. To strata, radykalna (lub mniej radykalna) zmiana w Twojej rzeczywistości. Dlatego musisz być świadomy tego, że możesz poczuć smutek. Nie opieraj się mu.

Nauka życia w nowej rzeczywistości i pożegnanie się z przyjaciółmi, którzy byli dla Ciebie naprawdę ważni, nie jest łatwe. Konieczne jest jednak ponowne połączenie się ze swoim obecnym życiem, jedynym, które istnieje teraz.

smutna młoda dziewczyna
Koniec przyjaźni oznacza proces żałoby.

Zaakceptuj, że przyjaciele zmieniają się z biegiem czasu

Zaakceptowanie tego może być prawdziwym wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie chodzi o zmianę siebie, ale o zobaczenie, co możesz zrobić, aby zmienić tę sytuację. Niektóre z Twoich przyjaźni się zmieniły, a niektóre zostały utracone. To wszystko jest częścią życia.

Z drugiej strony, są relacje, do których będziesz w stanie wrócić, jeśli dasz sobie szansę na otwarcie serca i ponowne skontaktowanie się z tą czy inną osobą. Ważne jest, abyś był ze sobą szczery i odróżniał jedną sytuację od drugiej. Puść wolno przeszłość i naucz się otrzymywać i akceptować teraźniejszość. Kontynuuj troskę o przyjaźnie, które mogły ucierpieć przez lata, ale które chcesz nadal utrzymywać w swoim życiu.

„Jedynym sposobem na posiadanie przyjaciela jest bycie nim”.

-Ralph Waldo Emerson-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.