Bezwarunkowa samoakceptacja według Alberta Ellisa

Jesteś człowiekiem. Masz ciemną i jasną stronę, jesteś pięknie niedoskonały i omylny, ale masz wielki potencjał, by osiągnąć to, czego chcesz. Możesz zacząć od bezwarunkowej akceptacji siebie. Wyjaśniamy, jak.
Bezwarunkowa samoakceptacja według Alberta Ellisa
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bezwarunkowa samoakceptacja jest cennym narzędziem do dostosowywania swojego samopoczucia, a tym samym do wyraźniejszego postrzegania siebie – również bardziej pozytywnie. Jednak nie jest łatwo osiągnąć tego rodzaju wizję, ponieważ żyjesz w społeczeństwie, które stara się edukować swoje dzieci do perfekcji. Wszyscy żyjemy w świecie, który ma obsesję na punkcie znalezienia nieistotnej skazy w czyimś zachowaniu. Jest tak, ponieważ przeceniamy wagę takiego postępowania lub uważamy, że daje nam to pewną przewagę.

Taka postawa motywuje Cię do rozwijania wymagającej osobowości, która musi mieć wszystko pod kontrolą. Chcesz naprawić swoje błędy, zanim ktokolwiek Ci je wytknie. Ponadto badasz swoje zachowanie pod mikroskopem i przyglądasz się sobie przed lustrem, aby ocenić swój wygląd zgodnie z aktualnymi ideami piękna. Stopniowo stajesz się swoim najgorszym sędzią i przyczyną własnego nieszczęścia.

Zapominasz, że podstawowym elementem satysfakcji jest akceptacja swoich mocnych i słabych stron, swojego potencjału, a także swoich ograniczeń. Niestety, nie zawsze jesteś nauczony, że sukces nie oznacza perfekcji, a brak wad nie przynosi bezpośrednio szczęścia.

Każdy, kto ma obsesję na punkcie idei, że doskonałość jest reprezentacją najlepszych cnów, ujawnia brak zarówno współczucia dla samego siebie, jak i mądrości.

Zdrowie emocjonalne wymaga od nas życzliwości i współczucia dla siebie, akceptowania naszych błędów, niepowodzeń i niedociągnięć.

Kobieta zakrywająca twarz przed lustrem
W przeciwieństwie do poczucia własnej wartości, bezwarunkowa samoakceptacja zachęca nas do akceptowania tych części nas samych, które najmniej nam się podobają.

Bezwarunkowa samoakceptacja

Bezwarunkowa samoakceptacja to ćwiczenie, które zachęca do pokochania wszystkich swoich aspektów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Oznacza to przede wszystkim zaakceptowanie siebie jako omylnego człowieka, kogoś, kto czasami odniesie w życiu sukces, a innym razem będzie popełniał błędy.

Ani Twoje wady, ani błędy Cię nie definiują. Dlatego musisz uwolnić się od samooceny i etykiet. Tym właśnie jest bezwarunkowa samoakceptacja. Termin ten został zdefiniowany i spopularyzowany przez Alberta Ellisa. Ważne jest, aby pamiętać, że to nie to samo co poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości można zdefiniować jako zestaw percepcji, uczuć, myśli i ocen, które masz na swój temat. Jest to wymiar warunkowy, ponieważ Twoje samopoczucie zależy od tego, czy czujesz się skuteczny, ważny, zdolny, atrakcyjny i zdecydowany.

Jednak samoakceptacja daje również szansę pomyłkom, Twoim wadom i błędom. Oznacza akceptację swoich osobliwości bez osądzania siebie, aby rozwinąć zdrowsze i bardziej wzbogacające poczucie bycia. Badania przeprowadzone przez American University w Waszyngtonie (USA) twierdzą, że tylko poprzez samoakceptację wzmacniamy naszą samoocenę.

Dzięki bezwarunkowej samoakceptacji patrzysz na siebie ze współczuciem i uczuciem, doceniając wszystko, czym jesteś: zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Pomaga zapobiegać stanom takim jak depresja, lęk, poczucie winy lub wstyd.

Przestań się osądzać

Albert Ellis był jedną z najwybitniejszych postaci w dziedzinie psychologii. Opracował REBT (racjonalną terapię emotywno-behawioralną), podejście, które przygląda się interpretacji siebie i otaczającego świata. Ten czynnik, bardziej niż jakikolwiek inny, jest tym, który pośredniczy w cierpieniu lub dyskomforcie psychicznym.

Kluczowym filarem modelu Ellisa było zapewnienie, aby jego pacjenci/klienci pracowali nad bezwarunkową samoakceptacją i unikali osobistych osądów. W momencie, gdy przypisujesz szczególną wartość temu, jaki jesteś lub jak się zachowujesz, ryzykujesz położeniem fundamentów pod niepokój lub depresję.

Twoja edukacja, społeczeństwo, które Cię otacza, Twoi przyjaciele, a nawet Twój partner często sprawiają, że rozwijasz stronnicze przekonania na temat tego, jaki jesteś. Co więcej, nie wszystkie z tych przekonań są pozytywne. Prawie nie zdając sobie z tego sprawy, włączasz do swojego wewnętrznego dialogu liczne krytyki i idee nienawiści do samego siebie.

Według Alberta Ellisa najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do ludzkiego dobrostanu jest zaprzestanie wzajemnej oceny i osądzania. Twierdził, że istota ludzka jest zbyt złożona i zmienna, aby bezkrytycznie przypisywać jej etykietki.

Jesteś doskonały przez sam fakt istnienia. Bezwarunkowe zaakceptowanie siebie oznacza zintegrowanie i pokochanie wszystkiego, czym jesteś. Ty to Twoje wczorajsze błędy, dzisiejsze sukcesy, trwałe wady i ogromny potencjał.

Zaakceptuj swoją wewnętrzną wartość jako istoty ludzkiej

Jednak nie jest łatwo zaakceptować mniej pożądane, negatywne i omylne części siebie. Ponieważ jesteś przyzwyczajony do wypominania sobie swoich wad i błędów, zaakceptowanie ich może wydawać się niemożliwe. Jeszcze mniej możliwe wydaje się, aby traktować je jako pozytywne. To prawdziwe wyzwanie bezwarunkowej akceptacji, ponieważ z reguły zamiast akceptować wszystko, co Ci się w Tobie nie podoba, masz tendencję do ukrywania lub tłumienia tego.

Przede wszystkim zaakceptowanie siebie oznacza uznanie, że chociaż istnieją aspekty siebie, których nie lubisz, akceptujesz, że są one nieodłączną częścią tego, kim jesteś. Tylko wtedy, gdy dajesz przestrzeń i obecność dobrym i złym stronom własnej istoty, jesteś przygotowany na zmianę tego, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo.

Jak powiedział Carl Rogers: „… kiedy akceptuję siebie takim, jakim jestem, mogę się zmienić”.

Tylko pracując nad bezwarunkową samoakceptacją możesz położyć podwaliny pod pozytywną samoocenę.

młody mężczyzna

Jak możesz osiągnąć bezwarunkową samoakceptację?

Musisz zrozumieć siebie, aby sobie wybaczyć i zaakceptować siebie. By zmienić to, co Cię rani i osiągnąć dobre samopoczucie. Wydaje się, że to skomplikowane zadanie, ale w rzeczywistości wymaga tylko jednego: pełnego zaangażowania w siebie. Oto kilka strategii, które pomogą Ci osiągnąć bezwarunkową samoakceptację.

  • Zastanów się i wypisz sobie wszystko, czego w sobie nie lubisz. Mogą to być na przykład doświadczenia, działania, błędy, porażki, wady charakteru, wady fizyczne.
  • Teraz przeanalizuj każdy wymiar z perspektywy współczucia dla siebie. Mów do siebie tak, jak to robisz ze swoim najlepszym przyjacielem i uwolnij wszelkie ślady poczucia winy lub wstydu. Składasz się ze wszystkiego, co lubisz w sobie, ale także z tych ciemniejszych obszarów, które zwykle odrzucasz i których unikasz.
  • Zaakceptuj swoje ograniczenia, okoliczności i całą swoją rzeczywistość. Spójrz na siebie bez osądzania i zostaw miejsce zarówno na jaśniejsze, jak i ciemniejsze obszary.

Po wykonaniu tego ćwiczenia zastanów się, co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej. Oceń, jakie zmiany pozwoliłyby Ci być szczęśliwszym, biorąc pod uwagę, że tak jak wszyscy jesteś cudowną istotą pełną wad. To Cię nie dewaluuje, tylko normalizuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chamberlain, J.M., Haaga, D.A.F. Unconditional Self-Acceptance and Psychological Health. Journal of Rational-Emotive & Cognitive-Behavior Therapy 19, 163–176 (2001). https://doi.org/10.1023/A:1011189416600
  • Chamberlain, John & Haaga, Dave. (2001). Unconditional Self-Acceptance and Responses to Negative Feedback. Journal of Rational-Emotive and Cognitive-Behavior Therapy. 19. 177-189. 10.1023/A:1011141500670.
  • Vasile, Cristian. (2013). An Evaluation of Self-acceptance in Adults. Procedia – Social and Behavioral Sciences. Vol. 78. Pages 605-609. 10.1016/j.sbspro.2013.04.360.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.