Jak rozwiązywać kłótnie związane z pieniędzmi?

Kłótnie o pieniądze są powszechne w rodzinach. Czy można ich uniknąć?
Jak rozwiązywać kłótnie związane z pieniędzmi?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

„W tym domu nie rozmawiamy o pieniądzach”, „Nie możemy rozpocząć rozmowy o interesach bez kłótni”, „Niedzielny obiad zamienia się w pole bitwy, gdy ktoś zaczyna mówić o spadku po babci”, „Rozstajemy się, bo kłóciliśmy się o wydatki”. Tego rodzaju kłótnie związane z pieniędzmi są niezwykle częste. Częstsze niż możesz sobie nawet wyobrazić.

Kłótnie związane z pieniędzmi występują w dużym odsetku rodzin na całym świecie. Jest to zupełne przeciwieństwo tego, co powinno się dziać w związkach, w których podobno „krew jest gęstsza niż woda”. Niemniej jednak właśnie dlatego specjaliści radzą unikać wszelkiego rodzaju transakcji finansowych między członkami tej samej rodziny. Mogą to być na przykład pożyczki, rozpoczęcie wspólnej działalności gospodarczej i tym podobne.

Z drugiej strony wielu uważa to za negatywne podejście i zdecydowanie woli rozpocząć działalność z członkiem rodziny niż z nieznajomym. Jednak w jakim stopniu jest to korzystne?

Kobieta dająca pieniądze mężczyźnie.

Trzy główne źródła konfliktów rodzinnych, w których winne są pieniądze

Spory małżeńskie

Mogą to być pary, w których jedna osoba zarabia więcej niż druga. Albo jeden partner wydaje pieniądze na nieistotne rzeczy i nie oszczędza. Być może jeden z partnerów robi nadmierne zakupy za pomocą karty kredytowej lub małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, w co zainwestować swoje pieniądze. Tysiące małżeństw kończą się rozwodem z powodu problemów finansowych, ponieważ sytuacja często staje się nie do utrzymania.

Upadek firmy

Jeśli razem ze swoim krewnym założyliście firmę, która upada lub zbankrutowała, mogą pojawić się problemy. Być może jeden partner pokładał zbyt wiele oczekiwań w drugim. Niestety w takich przypadkach osoby te nie są już w stanie spotykać się na takie okazje jak Boże Narodzenie czy urodziny, ponieważ temat nieuchronnie zostanie poruszony. Być może są też już po większej kłótni i w ogóle ze sobą nie rozmawiają.

Szemrany interes między członkami rodziny

Sprzedaż samochodu kuzynowi, pożyczenie pieniędzy ciotce, kupno domu od siostrzeńca. To wszystko może być dobrą propozycją, jeśli obie strony mają honorowe intencje, ale nie zawsze tak jest. Zdarzają się chwile, kiedy jeden z “partnerów” próbuje skorzystać z okazji. Dzieje się tak niezależnie od faktu, że mają do czynienia ze swoim krewnym i osobą, z którą będą musieli się regularnie spotykać.

Dwie osoby kłócące się

Czy da się uniknąć kłótni finansowych w rodzinie?

Istnieją tysiące przykładów udanych firm rodzinnych. Dlatego z pewnością możliwe jest harmonijne „gospodarcze” współistnienie członków tej samej rodziny. Pieniądze mogą być siłą, narzędziem, sposobem na awans, konsolidację bogactwa, zmianę pracy, oferowanie nowych możliwości tym, którzy nie mają pracy. Nigdy, w żadnych okolicznościach nie powinny być czymś, co powoduje ból, bójki, kłótnie i rozstania.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek operację finansową, powinieneś sprawdzić, czy Twoje więzy rodzinne są tak silne, jak myślisz. Wszyscy musicie się zgodzić pod względem moralności i wartości. Podjęcie transakcji finansowej wykracza daleko poza zwykłe spotykanie się raz w tygodniu w celu wspólnego zjedzenia obiadu. Oznacza to akceptację innych, pomaganie, gdy tego potrzebują, i bycie przy nich, gdy są szczęśliwi lub smutni. Twoje zobowiązania w tym zakresie nie różnią się od obietnic, które składasz na ślubie.

Musisz zainteresować się tym, co dzieje się z kimkolwiek, z kim zawierasz transakcję, i szanować jego wybory i sposób życia. Ponadto powinieneś być zawsze dostępny, gdy potrzebują pomocy i uczestniczyć w uroczystościach i spotkaniach rodzinnych. To zapewni, że będziesz mieć naprawdę nierozerwalną więź, pomimo faktu, że są w to zaangażowane pieniądze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.