Oszczędni ludzie: jacy tak naprawdę są?

Oszczędni ludzie bywają postrzegani jako sknery. Ich styl życia nie polega jednak tylko na odkładaniu pieniędzy. Definiuje go prostota i minimalizm.
Oszczędni ludzie: jacy tak naprawdę są?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Ostatnio mówi się o oszczędnych krajach. Austria, Finlandia, Szwecja, Holandia to strefy Europy cieszące się dobrze funkcjonującą gospodarką. Co mamy jednak na myśli, gdy mówimy w rozmowie pojawiają się oszczędni ludzie?

Niektórzy postrzegają ich jako sknery i egoistów. Jednak w ten sposób zamyka się oczy na ich interesujący profil zachowania.

Oszczędność jest w modzie, chociaż może się to wydawać dziwne. Chodzi o wcale nie nowe podejście oraz zespół przekonań i wartości. W pewnych krajach jest bardziej typowe ze względu na ich kulturę i tradycje, ale oszczędność nie występuje tylko na północy Europy. Może się okazać, że wcale nie jest nam obca…

Kobieta w sklepie

Oszczędni ludzie – sknery czy specjaliści do zarządzani jakością życia?

Znalezienie znaczenia terminu “oszczędność” w słowniku podpowiada, w którą stronę kieruje się taki typ osobowości. Pojęcie to wiąże się z różnymi cechami: racjonalność, pasywność, skłonność do optymalizacji czasu i finansów. Czasami może się to kojarzyć z podejściem typowego sknery.

Lepiej jednak unikać tego typu etykiet, gdyż ograniczają one nas i nie pasują do filozofii stojącej za oszczędnością. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Przywiązywanie wagi do czasu

Czas to nie pieniądz, czas to życie. Ludzie oszczędni to wiedzą i dlatego chcą, by każdy dzień miał sens i jakość. Co to oznacza? Na przykład, że nie warto cały dzień siedzieć w pracy. Lepiej zorientować się na pensję, która pozwala na normalne życie.

Każdą chwilę wykorzystują do maksimum, czy to na rozrywkę czy odpoczynek od produktywnej pracy.  Planowanie jest kluczem.

Wydajność

Wydajność to nic innego jak zdolność do wykonywania danych zadań odpowiednio i poprawnie. Ludzie oszczędni stosują tę zasadę nie tylko w pracy, a w każdej sferze życia:

  • Jeśli musisz wydawać pieniądze na konsumpcję, rób to efektywnie. Miej świadomość swojego budżetu i trzymaj się go.
  • Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Ubrań, sprzętów gospodarstwa domowego, samochodów czy urządzeń elektronicznych nie powinno się kupować tylko dlatego, że wyszedł nowy model.

Priorytety

W szczęśliwym życiu są jasne priorytetyOznacza to podejmowanie wysiłku na rzecz swoich pragnień i inwestowanie w konkretne obszary.

Ludzie oszczędni nie ograniczają się do koncentrowania się na tu i teraz, ale patrzą w przyszłość, która stanowi dla nich priorytet. Oszczędzają więc na jej poczet tyle, ile mogą.

Brak długów

Jedną z największych zalet oszczędnych krajów jest wysoki poziom życia. Pensje są wysokie, a zachowanie ludzi orientuje się na oszczędzanie i wydajność. Unikanie długów to priorytet dla oszczędnych osobowości.

Osoby takie wolą kupować za odłożone pieniądze niż uciekać się do kredytów.

Recykling, troska o środowisko, unikanie marnowania

Jeśli można przemieszczać się rowerem to po co korzystać z samochodu? W ten sposób oszczędza się pieniądze i dba o środowisko. Nie trzeba też szczególnie martwić się o stan techniczny pojazdu – nawet starszy potrafi dobrze funkcjonować.

To samo tyczy się innych sfer życia: po co, na przykład, mieć kilka umów na telefon i internet? Niektóre firmy oferują umowę obejmującą wszystkich członków rodziny – to zawsze najlepsza opcja.

Kobieta n starym rowerze

Skoncentruj się na twoich potrzebach, a nie na pragnieniach

Ludzie oszczędni nie kierują się impulsami. Nie oznacza to, że są zimni. Wręcz przeciwnie. Filozofia oszczędności aspiruje do wysokiej jakości życia, przy czym priorytetem są potrzeby, a nie zachcianki. Te drugie są zmienne i mogą prowadzić nas na błędną drogę.

Wydawanie pieniędzy i popadanie w długi nie daje szczęścia. Może zaspokajać chwilowe zachcianki, ale lepiej mieć na uwadze swoje prawdziwe potrzeby i to w nie inwestować czas oraz wysiłek.

Oszczędność a poszukiwanie inspiracji

Ludzie oszczędni definiowani są przez jeszcze jeden ciekawy aspekt: ciągłe poszukiwanie inspiracji, wiedzy i połączenia z otoczeniem. Cel jest jasny: rozwijać się i iść naprzód. Konieczne jest szukanie nowych, wydajniejszych mechanizmów na rzecz zwiększenia własnej produktywności, inwestowanie w jakość życia i postęp społeczny.

Nastawienie to jest nie tylko inspirujące, ale też realistyczne i godne naśladowania. Kraje oszczędne znajdują się w kontekście ułatwiającym ten rodzaj podejścia, ale my też, w miarę naszych możliwości, możemy przyjąć podobną dynamikę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.