Dlaczego zakazany owoc jest tak kuszący

Coś, co jest zabronione, natychmiast staje się bardziej atrakcyjne.
Dlaczego zakazany owoc jest tak kuszący

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2022

Od czasów starożytnych ludzi zawsze pociągało to, co nie było w ich zasięgu. Wydaje się, że tak zwany zakazany owoc jest dla nas nieodparcie atrakcyjny. To tak, jakby ludzie mieli wrodzoną potrzebę zaspokojenia swojej ciekawości i uwolnienia się od ograniczeń nakładanych na nich przez społeczeństwo.

Właściwie od momentu narodzin zaczęto na Ciebie narzucać moralne, etyczne i społeczne granice. Jako dziecko uczono Cię, co możesz, a czego nie. To Twoi rodzice jako pierwsi wytyczyli Ci drogę i zdefiniowali te linie, których nie wolno Ci było przekroczyć. Następnie w Twoim życiu pojawiło się społeczeństwo i do listy zakazów dodawane były kolejne rzeczy.

Jednak jako istota ludzka chcesz przekraczać granice i doświadczać tego, czego Ci odmówiono. To dlatego, że pragniesz poznać nieznane i jego konsekwencje. Przekraczasz zasady, aby doświadczyć konsekwencji. To jedyny sposób, w jaki możesz sprawdzić, czy chcesz powtórzyć lub dobrowolnie wyrzec się tych zakazanych czynności, niezależnie od tego, czy są one dla Ciebie naprawdę szkodliwe. Jak zauważył Oscar Wilde: „Jedynym sposobem na pozbycie się pokusy jest poddanie się jej”.

zakazany owoc

Zakazany owoc – wyzwanie zdobycia go

Kiedy widzisz coś lub kogoś, o czym wiesz, że jest zabronione, wydaje się, że Twoja najbardziej żądna przygód strona jest aktywna, aby podjąć to wyzwanie. To, co zostało zawetowane, zarówno Cię uwodzi, jak i przyciąga. Wystarczy spojrzeć na swoje codzienne życie, aby znaleźć wiele przykładów potwierdzających ten fakt.

Na przykład, jeśli lekarz zabroni Ci jeść określonego jedzenia, od razu staje się ono najbardziej apetyczne. Albo książka, która została ocenzurowana, staje się tą, którą po prostu musisz przeczytać. Co więcej, osoba, która ma już partnera lub którą postrzegasz jako niemożliwą miłość, natychmiast staje się dla ciebie atrakcyjna. Jasne jest, że kiedy coś jest zabronione, Twój umysł postanawia poświęcić temu więcej uwagi niż zwykle.

Anioł i diabeł na ramionach zdezorientowanego mężczyzny.

Niedawne badania uniwersyteckie wykazały, że pragnienie czegoś zabronionego zmniejsza się, gdy większa grupa ludzi odmawia tego. Innymi słowy, grupa osób jest bardziej skłonna do respektowania ograniczeń niż jednostka. Te odkrycia mogą ulepszyć terapie grupowe, aby pomóc ludziom przezwyciężyć pewne nawyki i uzależnienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.