Kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje życie emocjonalne

Stresu można doświadczać na wiele sposobów. Nauka dbania o swoje życie emocjonalne jest niezbędna do złagodzenia jego objawów.
Kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje życie emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2022

Stresu można doświadczać na wiele sposobów. Zawsze wpływa on na nasze życie emocjonalne. Na przykład smutek, lęk, uzależnienia, obsesje, powtarzające się zachowania, nuda i labilność emocjonalna. Czasami dyskomfort emocjonalny może zniknąć w ciągu kilku dni, ale jeśli jest uporczywy, powinieneś udać się do specjalisty, który będzie w stanie Ci pomóc. W tym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uciec od tego rodzaju trudnych chwil i zacząć dbać o swoje życie emocjonalne.

Dbanie o swoje życie emocjonalne oznacza branie odpowiedzialności za swoje emocje, naukę radzenia sobie z nimi i odkrywanie znacznie zdrowszego sposobu ich doświadczania

1. Życie emocjonalne – bądź sobą!

Ważne jest, aby zawsze być sobą. Oznacza to akceptację, kochanie i docenianie siebie. Oznacza to, że wiesz, co lubisz, a czego nie, jak reagujesz na różne sytuacje, jakie zachowania sprawiają, że czujesz się niekomfortowo, a które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Aby to zrobić, musisz zaakceptować własne opinie, bronić swoich wartości i mówić to, co chcesz powiedzieć. W rzeczywistości istnieje tysiąc sposobów na bycie sobą, po prostu będąc ze sobą szczerym. Nie musisz zachowywać się inaczej, aby zadowolić innych. W końcu nie możesz zadowolić wszystkich!

2. Odkryj na nowo swój emocjonalny dyskomfort

Aby zmniejszyć swój wewnętrzny dyskomfort, spróbuj wyobrazić sobie siebie w inny sposób. Wizualizuj siebie jako osobę bardziej beztroską, z mniejszym ładunkiem emocjonalnym. Staniesz się spokojniejszy, bardziej produktywny, mniej krytyczny, mniej samolubny i mniej agresywny.

3. Musisz nauczyć się kochać i być kochanym

Jako człowiek potrzebujesz chwil samotności, czasu dla siebie i poczucia się indywidualnością. To część życia. Jeśli jednak kochasz i pozwalasz być kochanym, poczujesz się lepiej i będziesz szczęśliwy. Co więcej, doświadczysz życia pełniej. Będzie to oznaką, że dbasz o swoje życie emocjonalne.

„Uczysz się mówić mówiąc, uczyć się studiując, biegać biegając, pracować pracując. W ten sam sposób uczysz się kochać kochając”

-Francis de Sales-

Para patrząca sobie w oczy z miłością

4. Umiejętność słuchania

Oprócz mówienia powinieneś ćwiczyć umiejętność słuchania, bycia sobą i rozpoznawania, jak rzutujesz siebie na innych. W większości przypadków zmiana zaczyna się od wiedzy, zarówno tego, co widzisz w lustrze, jak i tego, co widzą inni, gdy stoisz przed nimi.

5. Kontroluj swój umysł

Musisz wykonać dobrą robotę internalizacyjną, aby zidentyfikować wszelkie myśli, które są dla ciebie bezużyteczne i odrzucić je. Lub, jeśli to się nie uda, zastąpić je bardziej użytecznymi.

6. Zapomnij o przeszłości

Nie możesz kontrolować przyszłości, ani nie możesz zapobiec powrotowi przeszłości. W rzeczywistości próba kontrolowania czegoś w przeszłości lub przyszłości może prowadzić do niepokoju, koszmarów sennych, nagłego smutku lub fal gniewu lub porażki. Dlatego musisz starać się zarządzać swoimi wspomnieniami w taki sposób, aby nie powodowały niekontrolowanego dyskomfortu emocjonalnego, który rzutuje na twoją teraźniejszość i/lub przyszłość.

7. Zmniejsz swój niepokój

Lęk może narazić na szwank równowagę emocjonalną, stan umysłu i skuteczne wykonywanie codziennych czynności. Istnieją różne techniki, które możesz w tym celu zastosować, w tym techniki relaksacyjne.

„Lęk jest jak bujany fotel. Daje ci coś do zrobienia, ale nie zabierze cię zbyt daleko”.

-Judi Piccoult-

8. Kontroluj swój nastrój

Możesz to zrobić poprzez oddychanie, praktykowanie uważności lub medytację… Pamiętaj, że nikt nie ma mocy, by sprawić, że poczujesz się źle, jeśli mu na to nie pozwolisz. Ponieważ możesz kontrolować swój nastrój.

Kobieta medytuje, aby zrównoważyć swoje życie emocjonalne

9. Zmodyfikuj swoje działania

Możesz czuć się zły, impulsywny, rozkojarzony, niezdyscyplinowany i przestraszony. Zbadanie działań, które generują w tobie te negatywne stany, jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nimi.

10. Radzenie sobie

Chociaż wiele okoliczności jest całkowicie poza twoją kontrolą, istnieją inne, którymi możesz zarządzać. Na przykład możesz zmienić pracę lub karierę, zmniejszyć spożycie kalorii lub zdecydować się na rozmowę lub milczenie. Nie możesz jednak podejmować decyzji za innych, zmieniać intencji znajomych ani kontrolować zachowania innych.

Jeśli dokonasz tych ulepszeń, poczujesz się lepiej emocjonalnie. To dlatego, że poprawa emocji często wymaga podjęcia działań w prawdziwym świecie. Skoro już wiesz, jak zadbać o swoje życie emocjonalne, co możesz zrobić, aby je poprawić?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.