Zrozumieć zgorzkniałych ludzi

Prawdopodobnie spotkałeś w swoim życiu pewnych ludzi, którzy wykazywali toksyczne zachowanie w stosunku do innych i zastanawiałeś się, dlaczego byli tacy zgorzkniali. Co jednak kryje się za taką goryczą?
Zrozumieć zgorzkniałych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2022

Obcowanie z zgorzkniałymi ludźmi może być niekomfortowe, a nawet nieprzyjemne. Są to złożone sytuacje, w których często nie wiesz, jak się zachować. Jednak niekoniecznie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak zrozumieć zgorzkniałych ludzi?

Czasami, jak my wszyscy, miewasz złe dni, kiedy Twoja postawa wobec innych nie jest najlepsza. Niemniej jednak są ludzie, którzy stale żyją w tym stanie, cały czas mając w sobie gorycz, nawet w chwilach, w których „powinni” być szczęśliwi. Dowiedzmy się o nich więcej.

„Nasze niezadowolenie z tego, czego chcemy, wydawało się wynikać z braku wdzięczności za to, co mamy”.

Daniel Defoe-

Jacy są zgorzkniali ludzie?

Niewątpliwie spotkałeś w swoim życiu zgorzkniałych ludzi. Prawdopodobnie sam również nie jesteś idealnym obrazem słodyczy i światła przez cały czas. Jednak czy naprawdę wiesz, czym jest gorycz? Spójrzmy.

Gorycz to dość złożona mieszanka emocji, wśród których wyróżnia się smutek i gniew. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto czuje się zły lub smutny, staje się zgorzkniały. Dzieje się tak, gdy ludzie nie potrafią asertywnie zarządzać swoimi emocjami. Dlatego zamiast je uwalniać, trzymają się ich. Po drodze te emocje zamieniają się w uczucia urazy.

Mężczyzna rozmawia z zgorzkniałą kobietą

Co generuje gorycz?

Poczucie rozczarowania, zdrady, niesprawiedliwości lub niespełnienia oczekiwań – wszystko to może prowadzić do goryczy. Dotyka to bezpośrednio wszystkich obszarów życia jednostki i negatywnie wpływa na jej relacje międzyludzkie.

Tego typu ludzie często próbują wywołać u innych poczucie winy. Próbują znaleźć w swoim środowisku innych ludzi, których można obwiniać za własne nieszczęścia.

Zrozumieć zgorzkniałych ludzi

Zrozumienie, dlaczego dana osoba jest zgorzkniała, może być dość złożonym zadaniem. Rzeczywiście, na poczucie goryczy wpływają różne czynniki. Co więcej, tego typu osoby są często dość powściągliwe i niechętnie otwierają się na innych.

Niemniej jednak jedną wspólną cechą jest nieodpowiednie zarządzanie emocjami. Gorycz jest często formą gniewu, rozczarowania lub smutku.

Inne przyczyny

Tłumiony i ignorowany gniew może być również głównym czynnikiem początku goryczy. Co więcej, doświadczenie sytuacji niesprawiedliwości, które pozostają nierozwiązane, może pomóc w powstaniu uczucia goryczy.

Zgorzkniali ludzie pozostają zakotwiczeni w wydarzeniach z przeszłości, w których doświadczali emocji, przez które poczuli się źle. Nie mając umiejętności radzenia sobie z tym dyskomfortem, zostali uwięzieni w stanie, z którego nie są w stanie uciec.

„Niewątpliwie masz rację… byłoby znacznie mniej cierpienia wśród ludzkości, gdyby ludzie… nie wykorzystywali swojej wyobraźni tak wytrwale w przypominaniu sobie wspomnień przeszłych smutków, zamiast znosić swój obecny los ze spokojem”.

-Goethe-

Wspólne postawy i cechy psychologiczne ludzi zgorzkniałych

Zgorzkniali ludzie często wykazują powtarzające się zachowania, takie jak:

 • Obwinianie innych za wszystko, co im się przydarza.
 • Zakładanie z góry, że wszystko, co zrobią, zakończy się źle.
 • Ciągłe narzekanie na wszystko i na wszystkich.
 • Postrzeganie siebie jako ofiary we wszystkich sytuacjach.
 • Ciągłe mówienie rzeczach i problemach w negatywny sposób.
 • Dystansowanie się od innych. Oznacza to, że na ogół ludzie zgorzkniali są bardzo samotni.
 • Emocjonalne ranienie innych. Często bez wyraźnego powodu.
 • Ciągłe kłócenie się ze swoimi partnerami i krewnymi.
 • Okazywanie samolubnego zachowania. Innymi słowy, uważają, że ich interesy są o wiele ważniejsze niż interesy innych.
 • Tworzenie wrogich środowisk w domu i pracy.
narzekająca kobieta

Co możesz zrobić?

Jakakolwiek interakcja z zgorzkniałą osobą jest dość trudna i może również sprawić, że poczujesz się nieswojo. Należy jednak pamiętać, że zgorzkniali ludzie zwykle nie są w tym stanie przez cały czas. Oto kilka wskazówek, jak sobie z nimi radzić.

 • Są konkretne momenty, kiedy ich gorycz będzie znacznie gorsza. W takich sytuacjach najlepiej ich unikać.
 • Zrozum, że zgorzkniali ludzie nie mają personalnie nic do Twojej osoby, to ich sposób na relacje z innymi. Dlatego nie bierz tego do siebie.
 • Spróbuj i bądź empatyczny. To zrozumiałe, że trudno jest radzić sobie z kimś zgorzkniałym, ale staraj się wyjść poza jego negatywne nastawienie. Zrozumienie jest kluczem do wiedzy, że dana osoba nie zachowuje się w ten sposób, ponieważ jest z natury zła.
 • Nie pozwól im używać wobec Ciebie zachowań pasywno-agresywnych. Jest to jedna z najczęstszych cech zgorzkniałych ludzi i ważne jest, aby położyć temu kres, aby uniknąć problemów.
 • Zawsze mów ze zrozumieniem, ale bądź stanowczy. Ustal granice ich zachowania wobec Ciebie, ale miej otwarty umysł. Spróbuj zrozumieć, dlaczego zachowują się w ten sposób.

Tacy ludzie mogą sprawić, że poczujesz się wyjątkowo nieswojo. Możesz przez to ulec pokusie trzymania się od nich z daleka.

W dzisiejszym artykule poznałeś kilka strategii, których możesz użyć, jeśli chcesz zrozumieć zgorzkniałych ludzi i pomóc im.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Goleman, D. (1996) Inteligencia emocional. Editorial Kairós.
 • Moya-Albiol L, Herrero N & Bernal MC. (2010). Bases neuronales de la empatía. Rev Neurol, 50, 89-100.
 • Pedrajas, N. et al. (s.f.). Gestión emocional: los primeros pasos desde la infancia.
 • Sober, E. (1998). El egoísmo psicológico. Isegoría, (18), 47-70

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.