Jak reagować na gaszenie zapału?

Gaszenie zapału innych to zachowanie typowe dla osób o niskiej samoocenie, które czują się źle, gdy innym dobrze idzie.
Jak reagować na gaszenie zapału?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Na gaszenie ze strony drugiej osoby najlepiej zareagować ze spokojem. Po drugie, warto pamiętać o pewnym ważnym aspekcie: słowa to tylko słowa. To ty decydujesz czy będą miały moc. Jednak nie zawsze łatwo jest ignorować komentarze.

Mówi się, że chcemy, by innym układało się dobrze, ale nie lepiej niż nam samym. Dlatego niektórzy mają tendencję do poniżania innych, pozbawiania ich złudzeń i wyśmiewania ich marzeń. Niestety taka dynamika zdarza się też u najbliższych nam osób.

Znasz ten mechanizm? Czasami na przykład twój bliski znajomy przekonuje cię, że marnujesz czas dążąc do realizacji twoich planów i że lepiej zrobisz rzucając wysiłki i poświęcając się czemuś innemu. Możliwe, że twoi rodzice wmawiają ci, że pora zmienić partnera na “lepszego”.

Wiele osób potrafi wyrządzić nam krzywdę nawet o tym nie wiedząc. Trzeba umieć sobie z tym radzić.

Rozmowa pary

Jak reagować na gaszenie?

Gaszenie zapału drugiej osoby to zachowanie typowe dla pewnego profilu osobowości. Dojrzała psychicznie osoba o pewnym poziomie empatii i kompetencji społecznych tak nie postępuje. Oferowanie konstruktywnej opinii z szacunkiem to co innego.

Jeśli darzymy drugą osobę szacunkiem, nigdy nie powinniśmy gasić jej zapału. Jak twierdzi doktor Leonidas Hatzithoma z uniwersytetu w Salonikach (Grecja) w swojej pracy badawczej, celem takiego działania jest w rzeczywistości poniżanie. Odpowiadając na takie zachowanie warto zrozumieć, co za nim stoi.

Zasadniczo taki profil osobowościowy chce narzucać swoją opinię i okazywać wyższość poprzez podminowywanie naszych marzeń. Po co? By zahamować nasze postępy i odebrać nam radośćGaszenie ma na celu postawienie nas na poziomie osoby, która go dokonuje, byśmy byli zadowoleni, ale nie bardziej niż ona, by nam się udało, ale bez przesady.

Jak na to reagować?

Nie zwracaj uwagi na ludzi, którzy wyśmiewają twoje plany i projekty

“Nie warto tam jechać, poszukaj innego miejsca; twoje nowe hobby jest bezsensowne, wybierz jakieś bardziej praktyczne; po co ci zwierzę w domu? To tylko kłopoty!; nie ciesz się tak na tę znajomość, na pewno się rozczarujesz”.

Można by podać milion przykładów tego typu. Jednak warto mieć na uwadze pewien fakt: osoba, która gasi twój zapał, nie docenia twoich działań ani upodobań. Nie ma w tym nic konstruktywnego.

Każdy z nas ma prawo iść własną drogą i popełniać błędy. Inni mogą udzielać nam rad, ale decyzja należy zawsze do nas. Dlatego gdy ktoś próbuje nas gasić i blokować nasz progres, nie warto zwracać na niego uwagi. 

Nie przywiązuj wagi do słów, które nie są konstruktywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hatzithomas, L., Voutsa, M. C., Boutsouki, C., & Zotos, Y. (2021). A superiority–inferiority hypothesis on disparagement humor: The role of disposition toward ridicule. Journal of Consumer Behaviour. doi: 10.1002/cb.1931

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.