Czy można zakochać się online?

Relacje online bywają bogate i ciekawe. Warto być ostrożnym, ale można zakochać się online i cieszyć się stałym, szczęśliwym związkiem.
Czy można zakochać się online?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Miłość z aplikacji nie cieszy się dobrą famą. Wielu wydaje się to ryzykowne, nawiązane kontakty często są powierzchowne, dochodzi do ghostingu,  trudno komuś zaufać i zwykle kończy się jedynie na seksie. Bywa i tak. Jednak coraz częściej zdarza się nam zakochać się online. Czasami prowadzi to do udanych związków. Może zatem warto?

Sposoby poznawania nowych ludzi zmieniły się całkowicie w ostatnich latach. Coraz łatwiej nam nawiązywać znajomości przez aplikacje czy przez internet, a coraz mniej wychodzimy z domu w celu socjalizacji. Pandemia i przymus zachowywania dystansu jeszcze mocniej popychają nas w stronę wirtualnego okna na świat.

Nie wszyscy temu ufają. Jednak trudno zaprzeczyć, że to wygodna i łatwa forma szukania potencjalnych partnerów – wystarczy założyć konto w aplikacji i czekać na odpowiednie dopasowania. Co wydarzy się później to wielka niewiadoma. Przejście ze świata wirtualnego równie często bywa rozczarowujące co pasjonujące.

Coraz częściej zdarza się nam zakochać się online

Ne wiadomo co powiedziałaby Jane Austen, gdyby dwieście lat po publikacji jej książek Elizabeth Bennet nie musiałaby już chodzić na spotkania towarzyskie, by poznać Darcy’ego. Wystarczyłoby jej konto na Tinderze, OkCupid czy Badoo.

Nie trzeba już wychodzić z domu, by umówić się na randkę, co ma tyle samo wad, co zalet. 

O wadach nie trzeba dużo mówić, gdyż są oczywiste. Czasami pisanie z kimś całymi dniami daje nam poczucie, że mamy wspaniałe połączenie, które jednak opada przy spotkaniu twarzą w twarz. Często potrzeba czegoś więcej niż tylko pociągu fizycznego czy udanej konwersacji, by pojawiły się iskry.

Pewne czynniki i drobiazgi decydują o pojawieniu się uczucia. Czasami zdarza się, że zakochujemy się online i po pierwszym spotkaniu wydaje nam się, że spotkaliśmy miłość naszego życia. To ciekawy temat, który od dekad interesuje psychologów.

Autentyczność i fałsz w internetowym świecie

W wirtualnym świecie rzeczywistość wydaje się prostsza. Jesteśmy jak nieodkryte wyspy i anonimowo próbujemy łączyć się z innymi. Niektórzy poruszają się jednak pirackimi statkami złych intencji i fałszu. Inni z kolei korzystają z anonimowości i przedstawiają swoje prawdziwe ja z pełną szczerością.

Jak podaje badanie opublikowane przez doktor K. McKenna,  Amie S. Green i M. Gleason w 2012 roku. Relacje zapoczątkowane przez internet mogą być udane. Dzieje się tak, gdyż czasami anonimowość zachęca nas do większej otwartości i szczerości.

Związki tworzone przez osoby, które poznały się online są tak samo udane jak “tradycyjne”

Może i nasi rodzice poznawali się w szkole, na prywatkach czy w knajpach. To, że my poznajemy naszych partnerów online nie czyni naszych relacji gorszymi czy mniej szczęśliwymi.

Na to samo wskazuje badanie przeprowadzone w 2018 roku przez uniwersytet w Genewie. Z obserwacji 3248 par, które poznały się online wynikło, że wiele par, które poznały się online prowadzi szczęśliwe relacje. W internecie można zatem znaleźć miłość i stworzyć szczęśliwy, stabilny związek.

Prowadząca to badanie Gina Potarcque wskazuje na pewien interesujący fakt. Pary, które poznają się online są bardziej zainteresowane mieszkaniem razem.

Kobieta z telefonem

Czy można zakochać się online? Owszem! Tak będzie rozpoczynać się coraz więcej relacji w przyszłości

Wciąż będziemy poznawać ludzi na imprezach, na uczelni czy w nieoczekiwanych okolicznościach. Jednak zakochiwanie się online będzie stawało się coraz popularniejsze. Oto powody:

  • Po pierwsze, w ten sposób oszczędzamy czas, jest nam łatwiej i mamy większe pole manewru. Prościej jest znaleźć osoby o podobnych gustach korzystając z Facebooka czy aplikacji. Wspólne zainteresowania są ważne.
  • Po drugie, internet pozwala nam na szybkie i bezpośrednie wchodzenie w kontakty w innymi. Ten rodzaj interakcji sprzyja szczerości i intymności, co potrafi przełożyć się na silną więź uczuciową.

Jednak jak wiadomo, warto zachować ostrożność. Zawsze istnieje ryzyko, że po drugiej stronie siedzi kłamca. To nic nowego. Fałsz znany jest nam od dawien dawna, tylko jego mechanizmy się zmieniają. Uczucie zawsze znajdzie swoją drogę, niezależnie od formy i kanału.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McKenna, K., Green, A.S., & Gleason, M. (2002). Relationship formation on the Internet: What’s the big attraction? Journal of Social Issues, 58, 9-31.
  •  Potarca G (2020) The demography of swiping right. An overview of couples who met through dating apps in Switzerland. PLoS ONE 15(12): e0243733. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0243733

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.