Odnieść sukces nawet ze związanymi skrzydłami

Odnieść sukces nawet ze związanymi skrzydłami

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2019

Czasami ludzie mają ochotę rozwijać różne talenty lub spędzać czas, wykonując rozwijające czynności. Jednak kiedy mówią Mam zamiar odnieść sukces lub Potrzebuję zmiany, mogą zauważyć, że ludzie wokół nich nie wspierają ich w tych postanowieniach.

Może się to zdarzyć parom, chociaż jest wiele przypadków, w których dzieje się tak również w środowisku rodzinnym. Każdy osobisty proces rozwoju i zmian stawia inne trudności. Te, o których będziemy mówić w tym artykule, są jednymi z najczęstszych, które powodują, że trudno nam odnieść sukces.

Życie nie jest statyczne. Wszystko się zmienia, ludzie się rozwijają i nie zawsze idą w tym samym kierunku lub w tym samym tempie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, dlaczego ci, którzy są blisko nas, nie zawsze popierają te zmiany, które zdecydujemy się wprowadzić dla naszego osobistego rozwoju. W rzeczywistości mogą stać się wielką przeszkodą, którą musimy pokonać, by odnieść sukces.

„Większość ludzi to inni ludzie. Ich myśli to czyjeś opinie, ich życie to imitacja, a ich pasje to cytaty”.

Oscar Wilde

Kobieta idzie przed siebie, by odnieść sukces

Dlaczego otoczenie sprawia, że trudno nam odnieść sukces?

Po pierwsze, musimy pamiętać, że każda zmiana lub proces rozwoju osobistego to akt społeczny. Nie dotyczy tylko tych, którzy przez niego przechodzą, chyba że żyją sami lub w izolacji. W wielu przypadkach jesteśmy znaczącą częścią świata innej osoby. W związku z tym nasze działania i decyzje mogą mieć wpływ również na tę osobę.

Kiedy decydujemy się odnieść sukces w jakiejś dziedzinie, możemy tym samym zmienić życie ludzi wokół nas. Może to sprawić, że nasi bliscy pomyślą, że muszą wprowadzić poprawki w swoim życiu. Patrzą na to jak na pewne zmiany, których nie chcą dokonać.

Zmiana jest przerażająca. Jednak kiedy zmiana jest konieczna, chęć poprawy staje się większa i nie boimy się już opuszczać naszej strefy komfortu. Warto spróbować przewidzieć, co mogą odczuwać ci, którzy sprzeciwiają się naszym decyzjom. Dlatego każdy proces doskonalenia i rozwoju osobistego dokonuje naturalnej selekcji relacji z innymi ludźmi.

Te chwile mogą pomóc Ci zrozumieć, co motywuje innych do przebywania w Twoim towarzystwie. Jednak ważne jest, aby zachować ostrożność przy interpretacji. Interpretacja wynika z naszych własnych założeń, które tworzymy z częściowych informacji, więc może być błędna.

Sytuacje, w których możemy czuć się, jakby udało nam się odnieść sukces, są dość różnorodne. To samo dotyczy oporu, który możemy napotkać. Na przykład, kiedy postanawiasz chodzić na fitness 5 minut wcześniej niż do tej pory, może to denerwować osobę, która musi otworzyć Ci drzwi. Albo zapisujesz się na kurs, który odbywa się wieczorami. Twój partner może być jednak niezadowolony, ponieważ teraz to on musi codziennie szykować kolację.

Sekretem zmian jest skupienie całej swojej energii nie na walce ze starym, ale na budowaniu nowego”.

-Sokrates-

Proces zmiany

Zmiana jest złożonym procesem, w którym napotykamy osobiste przeszkody. Jest kilka elementów, które wchodzą w grę, gdy ktoś decyduje się zmienić aspekt swojego życia i odnieść sukces. Świadomość siebie jest istotną częścią zmiany. To ona bowiem pozwala nam analizować nasze mocne i słabe strony poprzez momenty autorefleksji.

Ponadto zmiany i procesy rozwoju osobistego mogą również powstać podczas poważnych kryzysów. Takie trudne chwile sprawiają, że dana osoba chce znaleźć lepszy cel w życiu. Kiedy ktoś decyduje się wzbić wysoko i odnieść sukces w danej dziedzinie życia, najprawdopodobniej wie, że prędzej czy później będzie musiał stawić czoła swoim ograniczającym przekonaniom.

To w zasadzie zmusza go do konfrontacji z jego lękami. Ponadto stawia to osoby w jego otoczeniu w sytuacji niepewności. Osoby te czują się zagrożone, gdyż nie wiedzą, jak wiele wspomnianych zmian wpłynie na nich bezpośrednio.

Mężczyzna z rozpostartymi ramionami

Odnieść sukces mimo wielu obaw

W takich przypadkach możemy również projektować na siebie obawy innych osób. Na przykład Twój partner może martwić się o to, że jesteś długo poza domem i wracasz późno w nocy. Jego lęk dotyczy Ciebie i Twojego bezpieczeństwa.

Innym przykładem może być niepewność, którą odczuwają rodzice, gdy ich dziecko mówi im, że chce zmienić kierunek nauki. Z drugiej strony, niektórzy ludzie błędnie wierzą, że ponieważ nie są w stanie zmienić niektórych aspektów swojego życia, inni też nie są w stanie tego zrobić.

Jeśli pragniesz zmiany lub myślisz, że w Twoim życiu jest coś, co można poprawić, skup się na tym. Twoi bliscy mogą, ale nie muszą, wspierać Twoją decyzję, co bywa jedną z największych przeszkód. Jeśli jednak ci ludzie mają być częścią Twojego nowego życia, niech tak będzie. Jeśli nie, nie będą częścią zmiany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Heilman, M. E., Wallen, A. S., Fuchs, D., & Tamkins, M. M. (2004). Penalties for success: Reactions to women who succeed at male gender-typed tasks. Journal of Applied Psychology. https://doi.org/10.1037/0021-9010.89.3.416
  • Eccles, J. S., Wigfield, A., & Ulrich, S. (1998). Motivation to succeed. In Handbook of child psychology. Vol 3: Social, emotional, and personality development. https://doi.org/10.1017/S153759271500047X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.