Na gaszenie ze strony drugiej osoby najlepiej zareagować ze spokojem. Po drugie, warto pamiętać o pewnym ważnym aspekcie: słowa to tylko słowa. To ty decydujesz czy będą miały moc. Jednak nie zawsze łatwo jest ignorować komentarze.
Mówi się, że chcemy, by innym układało się dobrze, ale nie lepiej niż nam samym. Dlatego niektórzy mają tendencję do poniżania innych, pozbawiania ich złudzeń i wyśmiewania ich marzeń. Niestety taka dynamika zdarza się też u najbliższych nam osób.
Znasz ten mechanizm? Czasami na przykład twój bliski znajomy przekonuje cię, że marnujesz czas dążąc do realizacji twoich planów i że lepiej zrobisz rzucając wysiłki i poświęcając się czemuś innemu. Możliwe, że twoi rodzice wmawiają ci, że pora zmienić partnera na “lepszego”.
Wiele osób potrafi wyrządzić nam krzywdę nawet o tym nie wiedząc. Trzeba umieć sobie z tym radzić.
Jak reagować na gaszenie?
Gaszenie zapału drugiej osoby to zachowanie typowe dla pewnego profilu osobowości. Dojrzała psychicznie osoba o pewnym poziomie empatii i kompetencji społecznych tak nie postępuje. Oferowanie konstruktywnej opinii z szacunkiem to co innego.
Jeśli darzymy drugą osobę szacunkiem, nigdy nie powinniśmy gasić jej zapału. Jak twierdzi doktor Leonidas Hatzithoma z uniwersytetu w Salonikach (Grecja) w swojej pracy badawczej, celem takiego działania jest w rzeczywistości poniżanie. Odpowiadając na takie zachowanie warto zrozumieć, co za nim stoi.
Zasadniczo taki profil osobowościowy chce narzucać swoją opinię i okazywać wyższość poprzez podminowywanie naszych marzeń. Po co? By zahamować nasze postępy i odebrać nam radość. Gaszenie ma na celu postawienie nas na poziomie osoby, która go dokonuje, byśmy byli zadowoleni, ale nie bardziej niż ona, by nam się udało, ale bez przesady.
Jak na to reagować?
Nie zwracaj uwagi na ludzi, którzy wyśmiewają twoje plany i projekty
“Nie warto tam jechać, poszukaj innego miejsca; twoje nowe hobby jest bezsensowne, wybierz jakieś bardziej praktyczne; po co ci zwierzę w domu? To tylko kłopoty!; nie ciesz się tak na tę znajomość, na pewno się rozczarujesz”.
Można by podać milion przykładów tego typu. Jednak warto mieć na uwadze pewien fakt: osoba, która gasi twój zapał, nie docenia twoich działań ani upodobań. Nie ma w tym nic konstruktywnego.
Każdy z nas ma prawo iść własną drogą i popełniać błędy. Inni mogą udzielać nam rad, ale decyzja należy zawsze do nas. Dlatego gdy ktoś próbuje nas gasić i blokować nasz progres, nie warto zwracać na niego uwagi.
Nie przywiązuj wagi do słów, które nie są konstruktywne.
Poproś o merytoryczną argumentację
Warto mieć w zanadrzu przygotowany komplet odpowiedzi na tego typu zachowania. Nie zawsze bowiem łatwo jest oddalić się od osoby zorientowanej na zgaszenie naszego zapału.
Niektórzy są naprawdę wytrwali w narzucaniu nam swoich koncepcji, w odbieraniu nam siły i przygniataniu nieprzyjemnymi komentarzami gaszącymi motywację.
Miło byłoby być odpornym na takie praktyki, ale to nie takie proste. Warto nauczyć się reagować ze spokojem i stanowczo. Oto przydatne odpowiedzi:
- Szanuję twoją opinię i biorę ją pod uwagę. Jednak chciałbym usłyszeć, dlaczego próbujesz zgasić mój zapał.
- Przyjmuję twoje uwagi, ale zrozum pewną rzecz. Twoje słowa nie pomagają mi i mają na mnie negatywny wpływ. Komunikuj się ze mną proszę w inny sposób.
Fakty są ważniejsze od słów
Gdy ktoś próbuje zgasić twój blask, twoje dążenie do celu i sukcesu, w jego życiu zapewne dominuje frustracja. To osoba, która nie potrafi szanować innych i ma niską samoocenę. Wiele ludzi ma zaniżone poczucie własnej wartości i projektuje na innych własne deficyty i nieszczęścia.
Na takie zachowanie najlepiej odpowiedzieć stanowczo i udowodnić swoją wartość. Czyny są ważniejsze od słów i nic nie daje takiej siły jak pokazanie innym, na co cię stać.
Czasami udowodnienie gaszącej cię osobie, że robisz swoje i masz rację jest naprawdę oczyszczające i rewolucyjne. Nie przywiązuj zatem wagi do słów ludzi, którzy chcą przyćmić twój blask.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hatzithomas, L., Voutsa, M. C., Boutsouki, C., & Zotos, Y. (2021). A superiority–inferiority hypothesis on disparagement humor: The role of disposition toward ridicule. Journal of Consumer Behaviour. doi: 10.1002/cb.1931