Jak przezwyciężyć swoją nieśmiałość? Oto przewodnik krok po kroku

Nieśmiałość może powstrzymać Cię od osiągnięcia celów życiowych i czerpania radości z chwili obecnej. To przeszkoda, którą musisz pokonać, aby pokazać wszystkim, kim naprawdę jesteś!
Jak przezwyciężyć swoją nieśmiałość? Oto przewodnik krok po kroku
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2019

Jeśli próbowałeś kiedyś przezwyciężyć swoją nieśmiałość na własną rękę, to zapewne wiesz doskonale o tym, że może się to wydawać prawdziwym wyzwaniem. I choć nie jest chorobą czy też jakimś zaburzeniem, to jednak nieśmiałość jest swego rodzaju stanem emocjonalnym, który sprawia, że czujesz się głęboko zawstydzony na poziomie emocjonalnym. A taka reakcja hamuje i ogranicza Twoje standardowe zachowanie.

Ale to nie jest tak, że nieśmiała osoba po prostu boi się innych. Przez większość czasu lubi ona towarzystwo innych ludzi. Nie boi się też innych ludzi, ani przebywania z nimi. W rzeczywistości osoby nieśmiałe po prostu boją się bycia w centrum uwagi i „odsłaniania” swojej osobowości.

Aby pokonać swoją nieśmiałość, musisz przede wszystkim zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi i na czym ona polega. Z pewnością nie chodzi tutaj bowiem o introwersję. Nie każda introwertyczna osoba jest nieśmiała, a także nie każda osoba nieśmiała jest introwertykiem.

Fakty są jednak takie, że nieśmiałość może powstrzymać Cię od osiągnięcia swoich celów życiowych i czerpania radości z chwili obecnej. To przeszkoda, którą musisz pokonać, aby pokazać wszystkim, kim naprawdę jesteś!

Czym tak naprawdę jest nieśmiałość?

Wyróżniamy trzy podstawowe aspekty związane z nieśmiałością. Przede wszystkim jest to aspekt, który możemy określić mianem „organicznego”. Według tej teorii nieśmiałość może być spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi. Może być ona również spowodowane anomaliami w funkcjonowaniu naszych wewnętrznych gruczołów wydzielniczych, szczególnie przysadki mózgowej i nadnercza.

Po drugie, istnieje także aspekt behawioralny, który stwierdza, że nieśmiałość jest wyuczonym zachowaniem i że zwykle zaczyna się ona w dzieciństwie. Czasami ma to związek z tym, jak dana osoba została wychowana. Albo też jeśli jako dziecko nie czuła się doceniana przez rówieśników lub otaczające ją osoby dorosłe. Ponadto nieśmiałość może również rozwinąć się po wszelkiego rodzaju formach przemocy, nadużyciach i prześladowaniach.

Kobieta w tłumie a nieśmiałość

I na koniec doświadczeni psychoanalitycy twierdzą także, że nieśmiałość jest przejawem jakiegoś wewnętrznego konfliktu. Jest ona związana z nieświadomymi represjami wobec jednego lub kilku podświadomych instynktów.

Jeśli nieśmiały człowiek czuje się na coś narażony, uwierzy w ten sposób, że zrobił coś złego i że nie może się samodzielnie przed tym obronić. Może on również uważać, że jego reputacja jest trwale narażona na szwank.

Przewodnik krok po kroku pozwalający przezwyciężyć nieśmiałość

Co najmniej 50% populacji klasyfikuje się jako osoby nieśmiałe. Jest to częsty problem, który może siać prawdziwe spustoszenie w naszej psychice, jeśli prowadzi do poczucia dyskomfortu lub nawet bólu wewnętrznego.

Ludzie z maskami

Oto kilka kroków, które pomogą Ci pokonać swoją wrodzoną nieśmiałość:

  • Przed wszystkim zidentyfikuj i zrozum swoją nieśmiałość. Wyróżnić bowiem możemy nieśmiałość ogólną i sytuacyjną. Ta pierwsza odmiana jest stale obecna w Twoim życiu. Ta druga natomiast manifestuje się tylko wtedy, gdy napotykasz określone osoby lub sytuacje na swojej drodze. Określ zatem na początek, z jakim konkretnie rodzajem masz do czynienia w swoim przypadku.
  • Dowiedz się, co wywołuje u Ciebie tę nieśmiałość. Staraj się zapamiętać te momenty, w których czułeś się najbardziej zawstydzony. Co te chwile mają ze sobą wspólnego? Jakie są najbardziej wpływowe czynniki, które sprawiły, że czułeś się zawstydzony lub onieśmielony? Kto Cię denerwował? I tak dalej

Praktyczny przewodnik po nieśmiałości

Jeśli czujesz, że Twoja nieśmiałość nie pozwala Ci w pełni cieszyć się życiem, to pójście na terapię do specjalisty może okazać się być niezwykle pomocne. Obecnie istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne pokonanie swojej nieśmiałości.

Z drugiej jednak strony, jeśli Twoja nieśmiałość nie jest aż tak paraliżująca, by koniecznie musieć ją zwalczyć, to zawsze możesz spróbować iść naprzód, stosując w życiu następujące strategie:

Znajomi na kanapie
  • Zaakceptuj swoją nieśmiałość. Musisz zrozumieć, że jest to cecha osobowości, którą nawet niektórzy ludzie uważają za całkiem atrakcyjną. A przynajmniej uroczą w pozytywnym rozumieniu tego słowa.
  • Zdefiniuj dziesięć sytuacji wyzwalających u Ciebie poczucie zawstydzenia. Sporządź sobie listę tych 10 sytuacji społecznych, których najbardziej się boisz. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy wydają Ci się one głupie, czy też trywialne. Staraj się być konkretny i zwięzły. Na przykład może to być opowiadanie dowcipu, z którego nikt się następnie nie śmieje.
  • Uporządkuj swoje informacje. Przejdź od sytuacji najprostszej do bardziej złożonej. Na przykład może się okazać, że chociaż prosta sytuacja nie przeraża Cię zbytnio, to już bardziej złożona tego samego typu paraliżuje Cię całkowicie.

Pora na kolejne etapy zwalczania nieśmiałości

Po wykonaniu wymienionych powyżej czynności spróbuj postąpić o krok dalej:

  • Przejmij kontrolę nad sobą w takich sytuacjach. Po zdefiniowaniu stresujących dla siebie sytuacji zacznij nad nimi pracować, jedna po drugiej. Spróbuj narażać się na podobne okoliczności w sposób kontrolowany tak, aby móc zmierzyć się ze swoimi obawami.
  • Wykryj swoje zażenowanie i jego poziom. Kiedy poczujesz się zawstydzony lub zażenowany, zatrzymaj się na chwilę. Zwróć uwagę na to, co myślisz i czujesz w danym momencie. Nie kontynuuj niczego, dopóki nie zrozumiesz, co czujesz w tej konkretnej chwili.
  • Rozchmurz się. Utrzymuj prawidłową postawę ciała i doceniaj wszelkie postępy, jakich dokonujesz. Nie porównuj się z innymi i podkreślaj swoje najlepsze cechy.

Musisz bowiem przede wszystkim zrozumieć, że sama nieśmiałość nie stanowi żadnego problemu. Staje się ona dopiero dokuczliwa wtedy, gdy prowadzi Cię bezpośrednio do nieprzyjemnych emocji. Zwłaszcza takich, które trzymają Cię z dala od tego, czego chcesz i czego pragniesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martin, M. A. (2012). Como superar la timidez y el miedo a hablar en público. Barcelona: AMAT.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.