Rehabilitacja neuropsychologiczna - przełom technologiczny w tej dziedzinie

Nowe technologie mają szerokie zastosowanie na polu zdrowia i medycyny. Narzędzia takie jak aplikacje internetowe i rzeczywistość wirtualna są już wykorzystywane w takich dziedzinach, jak na przykład rehabilitacja neuropsychologiczna. Z tego artykułu dowiesz się czegoś więcej o ich zaletach i najczęściej stosowanych narzędziach, aby jak najlepiej móc korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez nowe technologie.
Rehabilitacja neuropsychologiczna - przełom technologiczny w tej dziedzinie

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2019

Nowe technologie wywarły wpływ na życie ludzi. Ale nie można zapominać o tym, że pozwoliły uzyskać prawdziwy przełom także w innych ważnych obszarach zdrowia, takich jak rehabilitacja neuropsychologiczna.

W neuropsychologii od lat ewoluują nowe technologie. Umożliwiły one opracowanie nowych i precyzyjnych przyrządów pomiarowych, które są niedrogie i łatwe w użyciu. Z drugiej strony te nowe technologie są stosunkowo nowym zjawiskiem w dziedzinie takiej jak rehabilitacja neuropsychologiczna.

I rzeczywiście, w obecnych czasach nowe technologie mają szerokie zastosowanie na polu zdrowia i medycyny. Narzędzia takie jak aplikacje internetowe i rzeczywistość wirtualna są już wykorzystywane w takich dziedzinach, jak na przykład rehabilitacja neuropsychologiczna.

Jeśli poświęcisz kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, to będziesz mógł dzięki temu dowiedzieć się czegoś więcej o ich zaletach i najczęściej stosowanych narzędziach, aby jak najlepiej móc korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez nowe technologie. Zapraszamy zatem do lektury!

Rehabilitacja neuropsychologiczna oparta o nowe technologie i jej niewątpliwe zalety

Nowe technologie w dziedzinie neuropsychologii umożliwiają większy dostęp specjalistów do pracy nad problemami zgłaszanymi przez pacjentów. Na przykład okazują się być one świetnym narzędziem dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Ponadto w pełni skomputeryzowana pomoc daje nam szansę na uzyskanie bardziej precyzyjnych danych i personalizację zabiegów leczniczych, w zależności od potrzeb i możliwości danego pacjenta.

A biorąc pod uwagę także inny punkt widzenia, nowoczesne ułatwiają opiekę nad osobami lub grupami, a zatem zmniejsza liczbę pacjentów w poradniach publicznych lub prywatnych. Poza tym te nowe technologie umożliwiają w niektórych przypadkach leczenie kilku pacjentów jednocześnie.

U psychologa

Bez względu na to, jak zaawansowane są te nowe technologie, to zawsze te muszą być one monitorowane przez profesjonalistów. Pozwalają natomiast zachować pełną bezstronność w ocenach, diagnozach i wynikających z nich interwencjach. Podobnie wygląda kwestia postępowania zgodnie z protokołami przez cały czas i dokonywania dokładnych powtórzeń bodźców lub innych ćwiczeń. Nowe technologie ułatwiają także śledzenie postępów pacjenta.

I na koniec wydaje się nam, że zapoznanie się z nowymi technologiami daje pacjentowi mniej formalne spojrzenie na całą procedurę leczenia medycznego. Chociaż może to być z pozoru sprzeczne z intuicją, to jednak daje pacjentowi większą motywację niż inne, bardziej tradycyjne metody. Te nowe technologie mogą sprawić, że pacjent poczuje, że wykonuje bardziej dowolne zadanie podczas leczenia lub rehabilitacji.

Jakie są wady nowoczesnych technologii?

Chociaż rehabilitacja neuropsychologiczna oparta o nowe technologie ma wiele zalet, to jednak ta metoda nie jest w stu procentach pozbawiona błędów. Przede wszystkim nie jest możliwe uzyskanie informacji o odpowiednio wysokim, jednolitym poziomie jakościowym przez cały czas podczas procedury leczenia.

Poza tym użytkownik musi także wiedzieć, jak korzystać z tych nowych technologii. Nie chodzi tylko o to, jak je zdobyć, ale jak ich używać. Inaczej mówiąc, brak wiedzy u pacjenta może również zakłócać proces leczenia.

Jakich narzędzi będę potrzebować?

Rehabilitacja neuropsychologiczna oparta o nowe technologie może zapewnić skuteczne leczenie poznawcze i realizację specyficznych potrzeb rehabilitacyjnych. Narzędzi tych można używać we wszystkich populacjach pacjentów. Ale warto w tym miejscu pamiętać także o tym, że niektóre z nich zostały opracowane przede wszystkim pod kątem określonych grup społecznych lub wiekowych. Na przykład dla dzieci, osób starszych, osób niepełnosprawnych i tak dalej.

Obecnie dwie z najczęściej używanych nowych technologii w dziedzinie rehabilitacji neuropsychologicznej to oprogramowanie komputerowe i rzeczywistość wirtualna.

Rehabilitacja neuropsychologiczna oparta o dedykowanie oprogramowanie komputerowe

Do tej grupy należą ogólnie rzecz biorąc wszystkie skomputeryzowane instrumenty leczenia poznawczego. Obecnie istnieje wiele opcji dostępnych na rynku, jednak nie wszystkie okazały się skuteczne lub wiarygodne.

Jedną z najczęściej używanych platform do tego celu jest NeuronUp. NeuronUp umożliwia stymulację poznawczą i rehabilitację. Odbywa się to poprzez połączenie ćwiczeń podstawowych funkcji poznawczych, codziennych obowiązków i umiejętności społecznych. Poza tym można je łączyć z tradycyjnymi metodami leczenia.

Nowe technologie

Ponadto istnieje wiele opcji oprogramowania przeznaczonego do treningu poznawczego dla osób starszych. Na przykład Mementia, Kwido lub VITRA-EL pozwalają zdrowym osobom starszym z zaburzeniami poznawczymi lub demencją trenować funkcje poznawcze za pomocą prostych gier komputerowych, specjalnie dla nich zaprojektowanych.

Z drugiej strony istnieje także wiele aplikacji, których można użyć do zdalnego szkolenia i sterowania sesją, takich jak CloudRehab. Jest to bezpłatna i mobilna aplikacja dla osób z uszkodzeniami mózgu lub problemami z poruszaniem się, dla których niezbędna będzie rehabilitacja neuropsychologiczna.

CloudRehab pozwala pacjentom wykonywać te same ćwiczenia w domowym zaciszu, przesyłając następnie nagranie wideo do chmury i być następnie nadzorowanym w ten sposób przez profesjonalistów, bez konieczności bez wychodzenia z domu.

Wirtualna rzeczywistość

Rzeczywistość wirtualna daje szansę tworzenia bogatych środowisk, więc możliwości dokonywania oceny i lepiej dopasowanych interwencji są bardziej rozbudowane i do tego bardziej ekologiczne. Poza tym ta nowa technologia pozwala kontrolować środowisko, w którym ćwiczysz. Możesz tworzyć wirtualne miasta, wnętrze domów lub określać odpowiednie ustawienia tak, aby kontynuować proces rehabilitacji neuropsychologicznej.

Rzeczywistość wirtualna a rehabilitacja neuropsychologiczna

Rzeczywistość wirtualna jest wciąż rozwijającą się technologią w dziedzinie takiej jak rehabilitacja neuropsychologiczna. Pozwoliła ona jednak uzyskać naprawdę wiele dobrych wyników dla pacjentów z problemami ruchowymi i u osób starszych.

Przykładem skutecznego narzędzia rzeczywistości wirtualnej jest VinCI, które daje szansę na uzyskanie biofeedbacku. Oznacza to, że pacjent jest świadomy swoich postępów i może modyfikować swoje zachowanie tak, aby dostosować się do potrzeb terapeuty, w czym pomoże mu na bieżąco dostosowujące się wirtualne otoczenie.

Rehabilitacja neuropsychologiczna i jej przyszłość

Nie ma wątpliwości, że technologie szybko się rozwijają. To świetna wiadomość przyczyniająca się do rozwoju większej liczby narzędzi do rehabilitacji neuropsychologicznej. Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań i metod ułatwiających właśnie takie procesy rehabilitacyjne.

I chociaż ich jakość i skuteczność są wciąż testowane, to jednak nowe technologie stanowią zdecydowanie korzystny czynnik usprawniający proces leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soto Pérez, F. Franco Martín, M. y Jiménez Gómez, F. (2010). Tecnologías y neuropsicología: hacia una ciber-neuropsicología. Cuadernos de neuropsicología, 4(2), 112-130.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.